*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 12713
  • 08 آگوست 2020 - 5:52
الحاق آستارا به منطقه آزاد انزلی را در کمیسیون اقتصادی پیگیری می‌کنم

الحاق آستارا به منطقه آزاد انزلی را در کمیسیون اقتصادی پیگیری می‌کنم

غلامرضا مرحبا؛ به عنوان تنها عضو گیلانی کمیسیون اقتصادی مجلس، الحاق بخش هایی از آستارا نظیر بارانداز راه آهن، بندر و محوطه گمرک به منطقه آزاد انزلی را پیگیری می کنم.

به گزارش انزلی پرس و به نقل از ایرنا، نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: این شهرستان مرزی از موقعیت طلایی برای صادرات برخوردار است و الحاق آن به منطقه آزاد انزلی استان گیلان، در کمیسیون اقتصادی و فراکسیون مناطق آزاد مجلس پیگیری می‌شود.

غلامرضا مرحبا گفت : شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام با وارد کردن ایراداتی، با الحاق مناطقی از استان گیلان به منطقه آزاد انزلی مخالفت کرده اند و این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است.

وی بیان کرد: در این طرح، الحاق فرودگاه سردار جنگل و شهرک صنعتی رشت به محدوده منطقه آزاد مطرح است و من به عنوان تنها عضو گیلانی کمیسیون اقتصادی مجلس، الحاق بخش هایی از آستارا نظیر بارانداز راه آهن، بندر و محوطه گمرک به منطقه آزاد انزلی را پیگیری می کنم.

نماینده آستارا ادامه داد: آستارا به خاطر برخورداری از سه مرز، پایگاه صادرات محصولات کشاورزی و پتروشیمی است و با الحاق به منطقه آزاد، زمینه رونق تجارت و دور زدن تحریم ها فراهم خواهد شد.

مرحبا گفت: بسیاری از بازارهای کشورهای سی آی اس (کشورهای مستقل مشترک المنافع) و منطقه قفقاز مشتریان ثابت محصولات ایران هستند و شهرستان آستارا فقط پایگاهی برای واردات نیست و باید صادرات از آن رونق یابد.

 وی بیان کرد: موفق نبودن مناطق آزاد تجاری – صنعتی ریشه در ضعف مدیریت، برنامه ریزی و جانمایی مناطق دارد و این موارد باید در جای خود بررسی شود.

لایحه الحاق ۲ هزار هکتار اراضی صنعتی و فرودگاهی گیلان به محدوده منطقه آزاد انزلی، اواخر اردیبهشت ماه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و این منطقه تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای ترکیه، حاشیه دریای خزر، خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی، بازارهای صادرات و واردات محصولات از منطقه آزاد انزلی هستند.


قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان روسیه، راسنودسک ترکمنستان، اکتائو قزاقستان و باکوی آذربایجان، دسترسی به بازارهای مصرف کشورهای CIS و نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از مزایای منطقه آزاد انزلی است.


امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی از مزایای مناطق آزاد است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و حاشیه دریای خزر واقع شده است و با جمهوری آذربایجان سه مرز ریلی، دریایی و زمینی دارد.