دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۱
 |  ۷/ آذر/ ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای انجام ۳۱ برنامه عملیاتی احیای تالاب انزلی/ تالاب بین‌المللی انزلی در لیست مونترو بسته هستند
بازدید

انجام ۳۱ برنامه عملیاتی احیای تالاب انزلی/ تالاب بین‌المللی انزلی در لیست مونترو

به گزارش انزلی پرس، قربانعلی محمدپور مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به وضعیت تالاب انزلی اظهار کرد: تالاب انزلی یکی از بهترین اکوسیستم طبیعی است.

وی کارکرد تالاب‌ها از جمله تالاب بین‌المللی انزلی را در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، آموزشی و… دانست و افزود: تالاب می‌تواند از سیلاب جلوگیری کند و جذب آب داشته باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان نقش تالاب در شکار و صید را تاثیرگذار خواند و گفت: زندگی مردم به تالاب وابسته است و مرگ تالاب موجب مهاجرت و ناپایداری در اقتصاد می‌شود.

وی تالاب انزلی را یکی از محل و مامن پایداری اقتصاد عنوان کرد و ادامه داد: عمق تالاب انزلی از ۱۱ متر به کمتر از یک متر رسیده و این امر تهدید جدی است.

محمدپور با اشاره به اینکه تالاب انزلی در لیست مونترو قرار گرفته است، تصریح کرد: دولت برای احیای تالاب انزلی عزم جدی دارد و در سال ۸۹ پنج برنامه محوری احیای تالاب آغاز و رسوب‌گیری و نصب تله رسوب انجام شد.

وی با اشاره به اینکه برای رسوباتی که امروز در تالاب انزلی جای گرفته باید برنامه داشته باشیم، گفت: احیای آبراه اقدام مهم برای نجات تالاب است و در سال جاری برنامه‌هایی در این زمینه داریم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ورود فاضلاب‌های شهری و دفن غیر اصولی زباله و شیرابه‌های ناشی از آن در منطقه سراوان را عامل مهم در آلودگی تالاب انزلی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه بیش از سه دهه زباله در سراوان به صورت غیر اصولی دفن می‌شود، خاطرنشان کرد: هر ثانیه سه تا چهار لیتر شیرابه زباله سراوان از مسیر رودخانه‌های گوهررود و زرجوب و پیربازار رشت وارد تالاب انزلی می‌شود.

محمدپور عدم برخورداری بیمارستان‌های رشت از تصفیه‌خانه فاضلاب را عامل دیگر آلودگی تالاب انزلی دانست و یادآور شد: در سال جاری به هیچ بیمارستانی بدون تصفیه خانه مجوز ساخت داده نمی‌شود.

وی بهره‌برداری تصفیه‌خانه برخی از بیمارستان‌های رشت را تا خرداد سال آینده عنوان کرد و گفت: تا پایان سال ۹۶ تمام مراکز درمانی به تصفیه‌خانه مجهز می‌شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان درباره همکاری جایکای ژاپن در احیای تالاب انزلی، متذکر شد: تاکنون چندین مرحله برنامه احیای تالاب اجرایی شده و در فاز دوم ۶ نقطه از تالاب برنامه عملیاتی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه تمام زیرکمیته‌های احیای تالاب فعال هستند، خاطرنشان کرد: جایکا برای ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی ورود کرده بود و ۳۱ برنامه عملیاتی احیای تالاب تا دو سال دیگر انجام می‌شود./فارس


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 1449 بازدید

بازدید دیروز: 2589 بازدید

بازدید کل : 9328822 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی