*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 8131
  • ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۵:۲۷
انقراض ماهی ماش و سس در دریای خزر
انقراض ماهی ماش و سس در دریای خزر

انقراض ماهی ماش و سس در دریای خزر

به گزارش انزلی پرس،علی اصغر خانی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فعالیت پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلش در انزلی اظهار کرد: این پژوهشکده با وظیفه ملی در گیلان مستقر است. وی با بیان اینکه مرکز مذکور در گذشته سازمان تحقیقات شیلات بود، افزود: به دلیل قدمت ۱۰۰ ساله این سازمان و تنوع […]

به گزارش انزلی پرس،علی اصغر خانی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فعالیت پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلش در انزلی اظهار کرد: این پژوهشکده با وظیفه ملی در گیلان مستقر است.

وی با بیان اینکه مرکز مذکور در گذشته سازمان تحقیقات شیلات بود، افزود: به دلیل قدمت ۱۰۰ ساله این سازمان و تنوع فعالیت‌ها تحقیقات آبزی‌پروری را به پژوهشکده سپرده شده است.

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی کشور‌ـ‌انزلی این مرکز را بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی کشور دانست و افزود: پژوهشکده مذکور دارای ۱۲۳ نفر پرسنل بوده که ۷۴ نفر در حوزه تحقیقاتی است و ۲۰ نفر عضو هیأت علمی و بوم‌شناسی آبزیان و دو ایستگاه تحقیقاتی داریم.

13950922001605_test_photoh

وی با اشاره به اینکه پژوهشکده آبزی‌پروری در چهار رشته از جمله بوم‌شناسی آبزیان دانشجو می‌پذیرد گفت: ۱۲ دانشجو در این چهار رشته مشغول به تحصیل هستند و علاقه‌مندان از طریق کنکور می‌توانند به این پژوهشکده وارد شوند.

خانی‌پور مهم‌ترین برنامه‌ها و فعالیت‌های آبزی‌پروری را تنوع‌بخشی آبزیان دانست و گفت: تلاش ما این است تا تمام منابع غذایی و تعداد گونه‌ها را از چهار گونه فعلی به ۱۰ گونه برسانیم و افزایش سطح را داشته باشیم.

وی افزایش بهره‌وری در حوزه آبزی‌پروری را مهم دانست و تصریح کرد: مطالعات منابع آب‌های داخلی و پشت سدها و نهرها برای توسعه آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس و موضوعات مربوط به فرآوری آبزیان جزو برنامه‌های پژوهشکده است.

۵۱ پروژه تحقیقاتی پژوهشکده آبزی‌پروری

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی کشور‌ـ‌انزلی با بیان اینکه در این مرکز صدها طرح و پروژه تحقیقاتی اجرا شده است، افزود: ۱۶ طرح مشتمل بر ۵۱ پروژه تحقیقاتی در این مرکز در بخش‌های پرورش ماهی در قفس، تولید ارگانیک و یا سبز، افزایش تولید در واحد سطح، کنترل و درمان بیماری‌های رایج در آبزی‌پروری و… در دست اجرا است.

وی درباره زمان طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی برای تجاری‌سازی گفت: گرایش مراکز علمی کشور به سمت تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقاتی است و از طریق تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری روز مزرعه و گردهمایی علمی و تولید و تخصصی و دستورالعمل‌های اجرایی و کتابچه‌های ترویجی و … سعی می‌کنیم صدای خودمان را به بخش اجرا و تولید برسانیم تا از نتایج این دستاورد علمی بهره‌مند شویم.

خانی‌پور ادامه داد: این جهت‌گیری را داریم اما نتوانستیم تمام دستاورد و نتایج علمی خود را وارد تجاری‌سازی کنیم و بخش ترویج باید این وظیفه را به عهده بگیرد و ارتباط را در بخش تولید فراهم کرده و با آنها مشورت کند و کمک‌های موثر بگیرد.

وی طرح‌های تحقیقاتی در کشور را دولتی خواند و اظهار کرد:  برای طرح‌های تحقیقاتی سرمایه‌گذار وجود ندارد و طرح‌ها توسط دولت اجرا می‌شود و برای آنها هزینه‌های زیاد صرف می‌کند و اگر پروژه‌ها تبدیل به برند شوند بهره‌برداری بهتری صورت می‌گیرد و اکنون جهت‌گیری ما به طرف پروژه‌های مشتری‌مدار و صنعتی بوده است.

این مسؤول با تصریح بر اینکه ارائه روش‌های نوین می‌تواند به طرح‌های اقتصادی مقاومتی کمک کند، یادآور شد: فعالیت‌های ما بر اساس مبانی اقتصاد مقاومتی بوده و در گیلان به سمت توسعه آبزی‌پروری در قفس رفتیم.

جهت‌گیری پژوهشکده برای توسعه ۱٫۵ میلیون تن آبزی‌پروری در قفس

وی جهت‌گیری توسعه آبزی‌پروری در قفس را تولید ۱٫۵ میلیون تن عنوان کرد و گفت: باید به سمت منابع آبی در توسعه آبزی‌پروری در قفس برویم و قرار است در چشم‌انداز ۱۴۰۴ به میزان ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس در گیلان تولید شود و اکنون حدود ۶۰۰ تن قفس در بندر کیاشهر مستقر شده و تا پایان سال جاری ۳ هزار و ۵۰۰ تن دیگر مستقر می‌شود.

خانی‌پور درباره بازسازی ذخایر ماهیان بیان کرد: در ارتباط با دریای خزر در مباحث تحقیقات شیلاتی بیش از ۴۰ سال در زمینه ارزیابی ذخایر ماهیان هستیم که این روند توسط ما در آب‌های گیلان و مازندران در آب‌های خزر انجام می‌شود و سازمان شیلات سیاستگذاری مدیریت را بر اساس اطلاعات ما انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت ماهیان استخوانی دریای خزر کاهش ندارد، خاطرنشان کرد: تولید ما حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تن و سهم برداشت ۱۰ تا ۱۲ هزار تن ماهی از دریای خزر است.

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی کشور‌ـ‌انزلی در باره وضعیت ماهی کیلکا گفت: سال‌ها پیش در ماهی کیلکا کاهش شدید داشتیم به طوری که میزان صید از ۱۰۰ هزار تن به زیر ۱۰ هزار کاهش یافت و اکنون این تولید به حدود ۲۰ تا ۲۲ هزار تن برداشت رسیده است.

ماهی «سس» و «ماش» در خطر انقراض دریای خزر

وی وظیفه پژوهشکده مذکور را شناسایی گونه‌های در معرض خطر دانست و گفت: برای بازسازی گونه سفید ماهی از طریق تکثیر مصنوعی فعال شدیم و تولید این ماهی به کمتر از ۱۰۰ تن در سال ۶۱ کاهش رسیده بود و اکنون در گیلان حدود ۶ هزار تن صید داریم که نسبت به سال ۶۱ به میزان ۱۰ برابر افزایش یافته است.

خانی‌پور با بیان اینکه ماهی گونه صوف و سیم در معرض خطر بودند، یادآور شد: هنوز گونه‌هایی مانند ماهی «سس» و «ماش» هستند که موفق به تکثیر آنها نشدیم و داریم آنها را در دریای خزر از دست می‌دهیم و تلاش می‌کنیم از گونه‌های خطر انقراض حفاظت کنیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.