*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 8131
  • ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۵:۲۷
انقراض ماهی ماش و سس در دریای خزر

انقراض ماهی ماش و سس در دریای خزر

به گزارش انزلی پرس،علی اصغر خانی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فعالیت پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلش در انزلی اظهار کرد: این پژوهشکده با وظیفه ملی در گیلان مستقر است. وی با بیان اینکه مرکز مذکور در گذشته سازمان تحقیقات شیلات بود، افزود: به دلیل قدمت ۱۰۰ ساله این سازمان و تنوع […]

به گزارش انزلی پرس،علی اصغر خانی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فعالیت پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلش در انزلی اظهار کرد: این پژوهشکده با وظیفه ملی در گیلان مستقر است.

وی با بیان اینکه مرکز مذکور در گذشته سازمان تحقیقات شیلات بود، افزود: به دلیل قدمت ۱۰۰ ساله این سازمان و تنوع فعالیت‌ها تحقیقات آبزی‌پروری را به پژوهشکده سپرده شده است.

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی کشور‌ـ‌انزلی این مرکز را بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی کشور دانست و افزود: پژوهشکده مذکور دارای ۱۲۳ نفر پرسنل بوده که ۷۴ نفر در حوزه تحقیقاتی است و ۲۰ نفر عضو هیأت علمی و بوم‌شناسی آبزیان و دو ایستگاه تحقیقاتی داریم.

13950922001605_test_photoh

وی با اشاره به اینکه پژوهشکده آبزی‌پروری در چهار رشته از جمله بوم‌شناسی آبزیان دانشجو می‌پذیرد گفت: ۱۲ دانشجو در این چهار رشته مشغول به تحصیل هستند و علاقه‌مندان از طریق کنکور می‌توانند به این پژوهشکده وارد شوند.

خانی‌پور مهم‌ترین برنامه‌ها و فعالیت‌های آبزی‌پروری را تنوع‌بخشی آبزیان دانست و گفت: تلاش ما این است تا تمام منابع غذایی و تعداد گونه‌ها را از چهار گونه فعلی به ۱۰ گونه برسانیم و افزایش سطح را داشته باشیم.

وی افزایش بهره‌وری در حوزه آبزی‌پروری را مهم دانست و تصریح کرد: مطالعات منابع آب‌های داخلی و پشت سدها و نهرها برای توسعه آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس و موضوعات مربوط به فرآوری آبزیان جزو برنامه‌های پژوهشکده است.

۵۱ پروژه تحقیقاتی پژوهشکده آبزی‌پروری

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی کشور‌ـ‌انزلی با بیان اینکه در این مرکز صدها طرح و پروژه تحقیقاتی اجرا شده است، افزود: ۱۶ طرح مشتمل بر ۵۱ پروژه تحقیقاتی در این مرکز در بخش‌های پرورش ماهی در قفس، تولید ارگانیک و یا سبز، افزایش تولید در واحد سطح، کنترل و درمان بیماری‌های رایج در آبزی‌پروری و… در دست اجرا است.

وی درباره زمان طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی برای تجاری‌سازی گفت: گرایش مراکز علمی کشور به سمت تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقاتی است و از طریق تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری روز مزرعه و گردهمایی علمی و تولید و تخصصی و دستورالعمل‌های اجرایی و کتابچه‌های ترویجی و … سعی می‌کنیم صدای خودمان را به بخش اجرا و تولید برسانیم تا از نتایج این دستاورد علمی بهره‌مند شویم.

خانی‌پور ادامه داد: این جهت‌گیری را داریم اما نتوانستیم تمام دستاورد و نتایج علمی خود را وارد تجاری‌سازی کنیم و بخش ترویج باید این وظیفه