*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 2772
  • ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین انزلی و آستراخان صورت گرفت.

با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین انزلی و آستراخان صورت گرفت.

  به گزارش انزلی پرس، مدیر روابط عمومی و امور بین‌‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلی اعلام کرد: به‌منظور توسعه همكاری‌‌های منطقه‌‌ای و تحكیم و تعمیق مناسبات اقتصادی و بازرگانی دو کشور به‌ویژه در حوزه دریای خزر، تفاهم‌‌نامه‌‌ای بین رضا مسرور مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و سرگئی میلوشکین مديرعامل منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» آستراخان (فدراسیون […]

 

به گزارش انزلی پرس، مدیر روابط عمومی و امور بین‌‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلی اعلام کرد: به‌منظور توسعه همكاری‌‌های منطقه‌‌ای و تحكیم و تعمیق مناسبات اقتصادی و بازرگانی دو کشور به‌ویژه در حوزه دریای خزر، تفاهم‌‌نامه‌‌ای بین رضا مسرور مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و سرگئی میلوشکین مديرعامل منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» آستراخان (فدراسیون روسیه) و با حضور رادیک خاریسوف وزیر صنعت، حمل‌ونقل و ارتباطات جمهوری آستراخان در دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منعقد شد. امین افقی گفت: اين تفاهم‌‌نامه به‌منظور همكاری برای گسترش مبادلات اقتصادی، تجاری، صنعتی، ترانزیت، توسعه خدمات بندری و حمل‌ونقل كالا و با هدف ارتقای همكاری‌‌های دو جانبه با استفاده از امكانات بالقوه به امضای دو طرف رسيد.

9b8bf516c649293945b7c3e9f982cb38

وی اظهار کرد: در اين تفاهم‌‌نامه مقرر شد دو طرف با توجه به توانمندی‌‌ها و امكانات دو منطقه اعم از برخورداری از سایت‌‌های صنعتی و بنادر موجود، نسبت به توسعه همكاری‌‌های دوجانبه در بخش‌‌های تجاری، تولیدات مشترک، ترانزیت، حمل‌ونقل كالا و ارتقای سطح مبادلات بندری و تخلیه و بارگیری و تامین نیازهای دو کشور با بهره‌‌مندی از ظرفیت‌‌های دو منطقه اقدام کنند. به گفته افقی، با توجه به اهمیت دو منطقه انزلی و آستراخان به‌عنوان مسیر مبادلاتی به اروپا و نقش آن در توسعه مبادلات بازرگانی؛ دو طرف متعهد شدند همکاری مشترک برای امنیت این مسیر از طریق دستگاه‌های ذی‌ربط دو کشور و توان ترانزیتی و حمل‌ونقل كالا بین دو منطقه را افزايش دهند.

وی ادامه داد: همچنين مقرر شد مسوولان دو منطقه در نشست‌‌های دوره‌ای كه به‌طور متناوب در منطقه آزاد انزلی و منطقه لوتوس آستراخان روسیه برگزار خواهد شد، ابعاد مختلف موضوع را بررسی و تدابیر لازم را برای ایجاد رونق این مسیر مبادلاتی اتخاذ کنند. اعمال نظارت برای ارائه تسهیلات و مزیت‌های جدید برای فعالان اقتصادی و تجار ديگر مفاد اين تفاهم‌‌نامه را تشكيل مي‌‌دهد. مدیر روابط عمومی و امور بین‌‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: در ادامه اين تفاهم‌‌نامه طرفین متعهد شدند نسبت به تشویق توسعه روابط تجاری طرفین و برقراری ارتباط بین بازرگانان دو كشور اقدام کنند. همچنین دو طرف بر افزایش مذاکرات میان فعالان بخش خصوصی و نیز تبادل هیات‌های بازاریابی دو منطقه و تشكیل شورای مشترك بازرگانی در آینده نزدیك برای ایفای نقش هرچه بیشتر در تقویت همکاری‌های تجاری تاکید کردند.

افقی افزود: همچنين مقرر شد پیگیری‌‌های لازم در خصوص امكان اختصاص بارانداز و بهره‌‌برداری از زیرساخت‌های بندری همچون انبار، سردخانه و سیلو در بنادر دو منطقه برای تجار دو طرف صورت بگیرد و ایجاد شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌‌المللی و کشتیرانی برای توسعه مبادلات دریایی، گردشگری و بندری را از طریق مشاركت فعالان بخش خصوصی دو طرف پیگیری کنند. وی اعلام کرد: دو طرف نسبت به انجام بررسی‌های لازم برای شناسایی مشكلات فراروی تجارت دو منطقه تاكید کرده و متعهد شدند تا اقدامات لازم را برای رفع موانع به عمل آورند.

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد: پیگیری و ارائه تسهیلات لازم به‌منظور تسریع در صدور روادید تجاری برای فعالان اقتصادی دو منطقه، توسعه همكاری‌ها در زمینه نقل و انتقال كالا و توسعه خدمات بازرگانی، امكان فعالیت شعبه‌های بانك‌های روسیه و همچنین موسسه‌‌‌‌های بیمه‌‌ای این كشور بر اساس قوانین جاری دو كشور در منطقه آزاد انزلی، توسعه روابط بازرگانی و معرفی محصولات تولیدی دو طرف نسبت به برگزاری نمایشگاه‌های متقابل و حضور شرکت‌های دو کشور در نمایشگاه‌های بین‌‌المللی یکدیگر، همچنين برگزاری سمینارها و کمیسیون‌های اقتصادی و تجاری، آموزش و تبادل اطلاعات تجاری بازرگانان دو طرف و پیگیری‌‌های لازم برای برقراری خط مستقیم هوایی بین فرودگاه رشت و آستراخان از مفاد این تفاهم نامه است كه به امضای دو طرف رسيد.