*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 2589
  • ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۴
به دنبال طرح ضدایرانی کنگره آمریکا حسن روحانی از مجلس تذکر گرفت

به دنبال طرح ضدایرانی کنگره آمریکا حسن روحانی از مجلس تذکر گرفت

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طرح کنگره آمریکا در تعارض با برجام بوده، چرا که آنها متعهد بودند برای ما محدودیتی را ایجاد نکنند. به گزارش انزلي پرس به نقل از تسنیم، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی صبح امروز در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور […]

download

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طرح کنگره آمریکا در تعارض با برجام بوده، چرا که آنها متعهد بودند برای ما محدودیتی را ایجاد نکنند.

به گزارش انزلي پرس به نقل از تسنیم، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی صبح امروز در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره طرح کنگره برای محدود کردن سفر اتباع آمریکایی به ایران و ایرانیان به آمریکا، گفت: بعد از برجام آمریکایی‌ها فکر کردند که یک فضای بازی را برای حضور در ایران خواهند داشت، اما پس از نظرات صریح رهبری که اجازه ندادند هیچ جایگاهی برای آمریکایی‌ها در ایران ایجاد شود، به خصوص در ارتباط با عرصه‌های اقتصادی و تجاری و این فرصت‌هایی پس از رفع تحریم‌ها برای آنها ایجاد می‌شود عملاً اقدام منفعلانه‌ای را از سوی آمریکایی‌ها شاهد بودیم.

وی ادامه داد: کاری که مجلس آمریکا انجام داد و اوباما آن را تأیید کرد به نظر بنده به دلیل اینکه شرایط امروز مانند شرایط قبل نیست، به نتیجه نخواهد رسید.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به دیدار روز گذشته رئیس مجلس سنای فرانسه و جمعی از سناتورهای فرانسوی با لاریجانی، گفت: آنها بسیار علاقمند به گسترش ارتباطات با ایران در عرصه‌های مختلف هستند، به همین دلیل فکر نمی‌کنم اقدام آمریکا و امضای اوباما در بازار اروپا خریداری داشته باشد.

بروجری در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام اخیر آمریکا برخلاف برجام نیست، اظهار داشت: حتماً تناقضی را دارد به دلیل اینکه آنها صریحاً مکلف شدند و امضا و تأیید کردند که هیچگونه محدودیتی در ارتباط با فعالیت تجاری ایران ایجاد نکنند. هرچند این محدودیت‌ها برای دیگر کشورها نیز از سوی آنها قائل شده اما آنها این کار خلاف را انجام دادند.

وی در پاسخ به این سوال که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این زمینه چه اقدامی خواهد کرد، تصریح کرد: دوستان وزارت خارجه را به کمیسیون دعوت می‌کنیم که توضیح دهند و دوستان مجلس نیز به طور مستمر موضع گیری‌ها و پیگیری‌هایی را انجام خواهند داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به اینکه آیا این اقدام آمریکایی‌ها در مسیر ایجاد برجام خللی را ایجاد نمی‌کند، گفت: به نظر من برجام مسیر خود را ادامه خواهد داد و سنگ اندازی آمریکایی‌ها نمی‌تواند تغییری در روند اجرای آن ایجاد کند.

بروجردی با بیان اینکه خطوط قرمز ما در زمینه برجام تعریف شده و رهبری بحث‌هایی چون پی ام دی و مبادله سوخت را در این باره مطرح کردند، افزود: شاهد بسته شدن پرونده پی ام دی بودیم و گام‌های بعدی که مبادله سوخت و اورانیوم غنی شده و در مقابل آن به میزان ۱۰ برابر کیک زرد که این اتفاق افتاد و روس‌ها قبل از آن که ما ارسال کنیم آن را ارسال کردند که این مسئله نشان دهنده رابطه خوب ما با این کشور است و هم اینکه آنها به جمهوری اسلامی ایران اعتماد داشتند. قطعاً بر اجرای مراحل بعدی برجام هم ملاک نقطه نظرات صریح مطرح شده و دستور رهبری در زمینه برجام است که در نامه‌ای به رئیس جمهور اعلام شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره قطعنامه اخیر سازمان ملل درباره مسئله سوریه، گفت: اینکه پس از گذشت ۸ سال و در شرایطی که آمریکایی‌ها از همه ظرفیت خود در منطقه برای تغییر ساختار سیاسی حاکم بر سوریه و خط مقدم جبهه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی استفاده کردند این مسئله عملاً اعتراف به شکست آنهاست.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس افزود: آمریکایی‌ها با استفاده از همه امکانات منطقه‌ای و درگیر کردن کشورهایی مانند عربستان و همه ظرفیت‌هایی اروپایی و آمریکایی در این طرح شکست خوردند و این عملا اعتراف به شکست آنهاست و امروز بحث تغییر بشار هیچ خریداری در بازار سیاست منطقه ندارد.

در پي اين اقدام آمريكا ۱۰۱ نماینده مجلس شورای اسلامی طی تذکری به حسن روحانی رئیس‌جمهور نسبت به محدودیت ایجاد شده برای کسانی که به ایران سفر کردند انتقاد کرده و خواستار واکنش قاطعانه دولت به این موضوع شدند. ۱۰۱ نماینده مجلس شورای اسلامی طی تذکری به حسن روحانی رئیس‌جمهور نسبت به محدودیت ایجاد شده برای کسانی که به ایران سفر کردند انتقاد کرده و خواستار واکنش قاطعانه دولت به این موضوع شدند.

در همین زمینه ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان و رئیس کمیته هسته‌ای مجلس اعلام کرد که نمایندگان از عدم واکنش قاطعانه دولت به این موضوع انتقاد دارند و علت نگارش تذکر هم همین موضوع است.

در متن این تذکر آمده است:

محدودیت مطرح شده در مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر تحریم اشخاصی که از ۵ سال گذشته به ایران سفر کردند و یا سفر خواهند کرد، لغو صریح برجام است که اقدام قاطع دولت ایران را در اجرای ماده ۳ قانون اقدام متقابل و متناسب جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام می‌طلبد.

در غیر این صورت ملت ایران شاهد نقض مکرر و مستبدانه برجام از سوی شیطان بزرگ خواهد بود که مغایر منافع ملی و اقتدار ملت ایران است .