*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 2585
  • ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۶
تفاهمنامه همکاری شبکه‌ پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی و ایران امضا شد

تفاهمنامه همکاری شبکه‌ پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی و ایران امضا شد

به گزارش انزلي پرس به نقل از فارس ، استاندار گیلان پیش از ظهر امروز در دومین مجمع عمومی شبکه پارک‌­ های علم و فناوری کشورهای اسلامی اظهار کرد: کشورهای اسلامی دارای منابع گسترده طبیعی هستند و استفاده صحیح و دانش‌بنیان از این منابع گسترده می‌­تواند موجب افزایش و سرعت بخشیدن به توسعه اجتماعی و […]

13940718000666_PhotoA

به گزارش انزلي پرس به نقل از فارس ، استاندار گیلان پیش از ظهر امروز در دومین مجمع عمومی شبکه پارک‌­ های علم و فناوری کشورهای اسلامی اظهار کرد: کشورهای اسلامی دارای منابع گسترده طبیعی هستند و استفاده صحیح و دانش‌بنیان از این منابع گسترده می‌­تواند موجب افزایش و سرعت بخشیدن به توسعه اجتماعی و اقتصادی این کشورها شود.

محمدعلی نجفی با بیان اینکه دانش به عنوان یک نیروی محرک برای توسعه اقتصادی در سطح دنیا شناخته شده است، ضرورت اصلاح در وضعیت فعلی علم و فناوری کشورهای اسلامی به منظور استفاده از ظرفیت موجود را مورد تأکید قرار داد.

استاندار گیلان گفت: شبکه پارک­‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی از طریق گسترش و توسعه همکاری­‌های علمی‌ـ پژوهشی و فناوری می­‌تواند نقش مهم و پررنگی در شکوفایی و توسعه علم و فناوری در کشورهای اسلامی ایفا کند.

به گفته وی، ایده ایجاد شبکه پارک­‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی(INSTP) با هدف کاهش شکاف تکنولوژی بین بسیاری از جوامع اسلامی و کشورهای توسعه یافته با افزایش سطح تحقیق و توسعه شکل گرفته است.

نجفی با تصریح بر اینکه پس از توافق هسته‌ای و بسته شدن پرونده PMD و لغو تحریم‌های ظالمانه، شرایط بهتری برای انجام همکارهای علمی و پژوهشی ایران در بخش‌های مختلف فراهم شده است، یادآور شد: آمادگی حمایت همه‌جانبه از پارک‌ها وجود دارد.

وی خوداتکایی به تولیدات علمی و فناورانه ایران در سال‌های پس از انقلاب اسلامی را چشمگیر خواند و یادآور شد: گیلان دارای مزایای گسترده‌ای برای فعالیت‌های دانش‌بنیان است.

استاندار گیلان گفت: مراکز گسترده علمی و پژوهشی، جامعه مهندسی و دانشگاهی فرهیخته، منطقه آزاد انزلی، مرکز رشد تخصصی و گردشگری و مرکز رشد تخصصی کشاورزی از جمله این فعالیت‌هاست.

وی تشکیل ۲۵۰ واحد فناور و نوآور با حمایت و پژوهش پارک علم و فناوری را یک ظرفیت مهم برای در قیاس منطقه‌ای و شبکه دانست و متذکر شد: برای مشارکت در تقویت شبکه پارک‌­های علم و فناوری کشورهای اسلامی و گسترش همکاری‌ها در پژوهش‌های مشترک با دانشمندان و فناوران کشورهای عضو در گیلان وجود دارد.

در مجمع مذکور با حضور حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز همکاری‌های علمی‌ـ بین‌المللی، مهدی کریمی قائم مقام و رئیس شورای مرکزی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی و مجید متقی‌طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان، تفاهمنامه‌هایی بین شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی و دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی، شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی و مرکز علوم و فناوری نانو دانشگاه ماهاتما گاندی هند و پارک علم و فناوری گیلان و مرکز علوم و فناوری نانو دانشگاه ماهاتما گاندی هند به امضا رسید.

دبیرخانه مجمع عمومی شبکه پارک‌­های علم و فناوری کشورهای اسلامی در گیلان مستقر بوده و درگاه صادرات محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به پارک علم و فناوری گیلان سپرده شده است.

دومین مجمع عمومی شبکه پارک‌­های علم و فناوری کشورهای اسلامی با حضور شرکت کنندگانی از کشورهای پاکستان، سوریه، نیجریه، سودان، بنگلادش، اندونزی، مصر و عراق و هندوستان در رشت برگزار شد.