*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 7340
  • ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
جشن روز ملی سینما در انزلی برگزار شد.

جشن روز ملی سینما در انزلی برگزار شد.

به گزارش انزلی پرس ، این آیین یکشنبه شب با حضور دوستداران سینما در انزلی با نمایش کلیپ۳۰ نما از فیلمهای برتر سینمای ایران با دیالوگ درخشان و به یاد ماندنی ( سینماتوگراف آدم تربیت می کند ) از فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما در سالن همایش هلال احمر انزلی آغاز شد. مراسم با قرائت […]

به گزارش انزلی پرس ، این آیین یکشنبه شب با حضور دوستداران سینما در انزلی با نمایش کلیپ۳۰ نما از فیلمهای برتر سینمای ایران با دیالوگ درخشان و به یاد ماندنی ( سینماتوگراف آدم تربیت می کند ) از فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما در سالن همایش هلال احمر انزلی آغاز شد.
مراسم با قرائت پیام فرید فرخنده کیش رییس انجمن سینمای جوانان ایران توسط زهره زمانی بانوی فیلمساز و مدیر انجمن سینمای جوانان انزلی ادامه یافت.
فرخنده کیش در این پیام هفته های فیلم و عکس را پاتوقی فرهنگی و فرصتی برای در کنارهم بودن ، فیلم دیدن ، عکس دیدن ، گپ زدن ، دوستان جدید پیدا کردن و خلاصه پاتوقی فرهنگی و کسب تجربه و لذت عنوان کرد.

photo_2016-09-12_14-31-13
*ورود اولین دوربین سینماتوگراف از طریق انزلی
حسن بهرام زاده از پیشگامان سینما در انزلی گفت : ۱۱۶ سال پیش در روزی مانند امروز یک کشتی در انزلی پهلو گرفت و دوربین سینماتوگراف را ابراهیم خان عکاسباشی به این بندر آورد .
وی افزود: این وسیله جدید فرهنگ خاص خود را نیز همراه آورد و به تدریج اجتماعاتی برای دیدن سینما شکل گرفت و افرادی همچون ابراهیم مرادی و مرحوم دریابیگی فعالیت در این زمینه را آغاز کردند.
بهرام زاده افزود: بعد از وقفه ای ۵۰ ساله اولین حرکت سینمای جوانان سال ۱۳۵۴ پا گرفت ، جعفر ذهنی اولین مدرس فیلمسازی سینما در انزلی بود و اولین فیلم مستند سال ۱۳۵۴ در انزلی تولید شد و مورد تشویق و توجه قرار گرفت .
به گفته وی بعد از وقفه چند ساله ، سال ۶۵ کانون فیلم در انزلی شکل گرفت و الگوی دفاتر دیگر به لحاظ کمیت و کیفیت شد .
این دوستدار سینما خطاب به هنرجویان جوان و علاقمندان به این عرصه گفت : سینما هنر جمعی است و باید با اتکاء به خرد جمعی توانایی های خود را ارتقاء دهیم .
*یلان سینمای ایران
فرزام امین صالحی مدرس و منتقد سینما در سخنانی از ناصر تقوایی و بهرام بیضایی بعنوان دو یل سینمای ایران یاد کرد.
وی ، بزرگداشت این سینماگران برجسته را حداقل کاری دانست که برای گرامیداشت آنان می توان انجام داد.
این منتقد و مترجم سینمایی خاطرنشان کرد: تقوایی علاوه بر فیلمسازی فیلمنامه نویس قابلی نیز هست و فیلمهایش از ضعف فیلمنامه رنج نمی برد .
امین صالحی با اشاره به فیلم صادق کرده ساخته تقوایی افزود: فیلمهای تقوایی همانقدر که روشنفکران را جلب می کرد برای مردم عادی نیز جذاب بود .
وی نفرین تقوایی را یکی از ۱۰ فیلم برتر سینمای ایران عنوان و فیلمنامه اقتباسی آن را مورد تحسین قرار داد.
این منتقد سینما از تقوایی ، مهرجویی ، بیضایی ، شهید ثالث بعنوان فیلمسازان بزرگی یاد کرد که در زمینه ساخت فیلمهای داستانی و بازیگردانی حرف اول را می زدند .
امین صالحی یکی دیگر از موفقیت های تقوایی را در ساخت سریال دایی جان ناپلئون و تبدیل یک داستان به فیلمنامه و دکوپاژ هنرمندانه و گرفتن بازی ضد تیپ عنوان کرد.
وی با تاکید بر اهمیت داستان خوب و قوی در فیلمنامه و پرمخاطب شدن فیلم گفت : تا فردی ادبیات نداند فیلمنامه نویس خوبی نمی شود و تا پیوندهایش با تئاتر قرص و محکم نباشد بازیگردان و بازی ساز خوبی نخواهد شد.
*سینمای ایران راهش را پیدا کرده
این منتقد سینمایی در ادامه با اشاره به ساخت فیلمهای ارزشمند توسط فیلمسازان کشورمان گفت : سینمای ایران از سه سال پیش تاکنون دارد راه خود را پیدا می کند .
وی با بیان این که ملاک سینمای حرفه ای و دارای مخاطب است که بدون کمک مالی دولت روی پای خود می ایستد خاطرنشان کرد : سینماهای مدعی هنری بودن اسیر پوسته و فرم هستند .
امین صالحی از ابد و یک روز بعنوان فیلم خوش ساخت و موفقی یاد کرد که توانست ۱۳ میلیارد تومان فروش کند.
وی افزود: سینمای ما با مردم آشتی کرده و به راستی اکنون جای جشن گرفتن هم دارد .
این منتقد سینمایی گفت : سینما همانطور که ۲۰ سالی به محاق رفت حالا از پشت ابر بیرون آمده است.
وی از فریدون بحر پیما مدرس فیلمنامه نویسی انجمن سینمای جوانان انزلی و زهره زمانی فیلمساز و مدیر این انجمن بعنوان دو تن از کسانی نام برد که برای بقای سینمای جوان در این شهر تلاش کردند .
وی افزود : در چند سال اخیر دوباره صاحب فیلمسازانی شدیم که گرچه شاید فیلمهای همگی آنها خوش ساخت نباشد اما نشان دادند که قادرند این بار فرهنگی را به مقصد برسانند.
امین صالحی با اشاره به این که سینمای ما اکنون در جشنواره هایی نظیر کن ، اسکار و غیره جایزه می گیرد و در سینماهای اروپا و امریکا فروش می کند گفت : سینمای ملی مان اکنون مایه افتخار است.
به گزارش ایرنا، در این مراسم فیلم های بازتاب ساخته کاوه چلمبری ، تعقیب از آرمین ابراهیمی و خط خطی داوود بدرخواهان از سینماگران انجمن سینمای جوانان انزلی به نمایش گذاشته شد.
کلیپی از ۳۰ نما از فیلمهای برتر سینمای ایران متشکل از فیلمهای ناصرالدین شاه آکتور سینما ،باشو غریبه کوچک ، سرب، بچه های آسمان، سگ کشی، مادر، هامون ، مارمولک ،آژانس شیشه ای،مهمان مامان،روز سوم،به رنگ ارغوان،خیلی دور ، خیلی نزدیک ، طعم گیلاس، سنتوری،بوی کافور عطر یاس،درباره الی،جدایی نادر از سیمین،هیس دخترها فریاد نمی زنند و در دنیای تو ساعت چند است؟ ساخته آرمین صافدل به نمایش در آمد.
در این مراسم یاد فیلمسازان فقید انزلی همچون حامد خسروی نیز گرامی داشته شد. اجرای موسیقی توسط هنرمندان آموزشگاه هنر اول نیز زینت بخش برنامه بود.
به استناد اطلاعات انجمن فیلمسازان ایران ، نخستین سالن سینما و تئاتر سال ۱۲۹۴ در بندر انزلی احداث شد. همچنین ابراهیم مرادی متولد انزلی، یکی از پیشگامان صنعت سینما در ایران که خود نویسنده، کارگردان، فیلمبردار و مخترع لوازم سینمایی بود، سال ۱۳۰۸ پس از تأسیس اولین استودیوی فیلمسازی در گیلان موسوم به استودیو جهان نما نخستین اثر سینمایی را به نام انتقام برادر با کمک جمعی از هنرمندان انزلی  تولید کرد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.