*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 2565
  • ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۸:۴۴
جمع‌آوری دو تن زباله از تالاب‌انزلی

جمع‌آوری دو تن زباله از تالاب‌انزلی

به گزارش انزلي پرس به نقل از ايسنا  تالاب زیبای انزلی با انبوهی از پسماندها از بطری‌ها و کیسه‌های پلاستیکی گرفته تا لاستیک خودرو، مبل، کمد، میز و صندلی فرسوده نیازمند پاکسازی است. این اکوسیستم ارزشمند با حدود ۱۹ هزار هکتار مساحت و ۲۴ متر پایین از سطح آب‌های آزاد، مجموعه‌ای از تالاب‌های طبیعی آب […]

81839773-70304742

به گزارش انزلي پرس به نقل از ايسنا  تالاب زیبای انزلی با انبوهی از پسماندها از بطری‌ها و کیسه‌های پلاستیکی گرفته تا لاستیک خودرو، مبل، کمد، میز و صندلی فرسوده نیازمند پاکسازی است. این اکوسیستم ارزشمند با حدود ۱۹ هزار هکتار مساحت و ۲۴ متر پایین از سطح آب‌های آزاد، مجموعه‌ای از تالاب‌های طبیعی آب شیرین است که توسط رودخانه‌های حوضه آبریز خود همانند سیاه درویشان، هندخاله و پسیخان تغذیه می‌شود.

 اکبر میغی رییس اداره محیط زیست انزلی گفت: طی هماهنگی با رییس جمعیت هلال احمر شهرستان بندر انزلی مقرر شد با کمک و حضور جمعی از جمعیت جوانان هلال احمر شهرستان قسمت‌هایی از تالاب بین‌المللی بندرانزلی از وجود زباله پاکسازی شود.

وی افزود: بدین منظور همکاران این اداره و جمعی از ذی‌نفعان تالاب بخش‌هایی از پناهگاه حیات وحش سرخانکل از وجود زباله‌های شناور پاکسازی کردند.

میغی ادامه داد: در پایان این مانور مشترک مقدار بیش از دو تن زباله جمع آوری شد و با هماهنگی با شهرداری از محل پاسگاه سرمحیط بانی قلم گوده منتقل شد. این تالاب زیستگاه مناسبی برای تخم ریزی و تکثیر ماهیان و نیز محل زمستان گذرانی و جوجه‏ آوری گونه‌های زیادی از پرندگان آبزی محسوب می‏‌شود، بخش زیادی از زباله‌های تالاب انزلی از رودخانه‌های بالادست نظیر پیربازار روگا و پسیخان است که با هر بارندگی و سیلاب وارد تالاب می‌شود.

وی با اشاره به به قرار گرفتن رودخانه سوسر روگا که در ادامه مسیر این رودخانه‌ها بخش زیادی از زباله‌ها از این مسیر می گذرد، گفت:برای جلوگیری از ورود زباله به عرصه تالاب از مردم خوب گیلان به ویژه روستاییان و دهیاران تقاضای کمک داریم.

رییس اداره محیط زیست انزلی خاطرنشان کرد: بیشترین حجم ورودی زباله از دو رودخانه زرجوب و گوهر‌رود رشت است که امیدواریم ساماندهی برای جلوگیری از این امر نیز صورت بگیرد.

 تالاب انزلی جزء تالاب‌های بین المللی کنوانسیون رامسر است، در سالیان اخیر تحت تاثیر عواملی چون تبدیل قسمت‌هایی از زمین‌های تالاب به زمین‌های زراعی، ته نشینی رسوبات آب‌های وارده و در نتیجه کاهش سطح تالاب و همچین رشد بی رویه گیاهان آبزی و غیربومی همانند آزولا و ورود حجم بالای پسماند و پساب قرار گرفته است.

این تالاب در جنوب غربی سواحل دریای خزر واقع شده که از شرق به روستای پیر بازار، از غرب به کپورچال و آبکنار، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‌‏شود.

مجموعه تالاب انزلی شامل بخش‌های شرقی، غربی، مرکزی، سلکه و سیاه کشیم است که از نظر بعضی ویژگی‌ها از هم متمایز هستند.

حدود ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی پس از آبیاری مزارع و شالیزارها به همراه جریان‌های سطحی حوضه آبریزی به وسعت سه هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع به این تالاب می‌ریزند.

این تالاب از نقطه نظر گردشگری، پرورش ماهی و اردک و برداشت نی به منظور ساخت صنایع دستی حصیری نیز بسیار

با اهمیت است.