چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۵:۴۷
 |  ۲۳/ تیر/ ۱۳۹۴ - ۵:۰۱
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای خانه نشینی و بیکاری فراگیر جمعیتِ در سن کار کشور بسته هستند
بازدید

خانه نشینی و بیکاری فراگیر جمعیتِ در سن کار کشور

kkkk

به گزارش انزلی پرس ، حدود ۴۰ میلیون نفر که توان فعالیت اقتصادی دارند، کار نمی‌کنند و مشخص نیست ۱۲ میلیون مرد خانه‌نشین چگونه امرار معاش می‌کنند!

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد یکی از بزرگترین معضلات اقتصاد ایران این است که به طرز عجیبی دو سوم از کل جمعیت در سن کار کشور که باید جزو گروه فعال اقتصادی و در حال کار باشند، صرفا مصرف‌کننده هستند و جمعیت میلیونی غیرفعالان را تشکیل می‌دهند. براساس استانداردهای آماری، این گروه عظیم هیچ نقشی در جریان تولید، فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کار ندارند و تنها به عنوان یک مصرف‌کننده شناخته می‌شوند.
براساس آخرین آمار اعلام شده در بهار امسال، از کل جمعیت کشور بیش از ۶۴ میلیون نفر در سن کار قرار دارند و به اصطلاح جزو جمعیت فعال کشور شناخته می شوند. این تعداد، بالاترین میزان رسیدن جمعیت کشور به سن کار در سال‌های اخیر است.
همچنین طبق محاسبات صورت گرفته، حدود ۴۰ میلیون نفر از کل جمعیت در سن کار کشور هم اکنون غیرفعال محسوب شده و هیچ اثری از خود در جریان اقتصاد کشور ندارند.

در حال حاضر، جمعیت مردان در سن کار کشور بیش از ۳۲ میلیون نفر است که از این تعداد نزدیک به ۱۲ میلیون نفر غیرفعال شناخته می‌شوند.

در مقابل وضعیت زنان بغرنج‌تر است. زنان در سن کار کشور جمعیتی تقریبا برابر با مردان در سن کار هستند. یعنی حدود ۳۲ میلیون نفر. که از این تعداد تنها حدود ۴ میلیون نفر فعال اقتصادی شناخته می شوند نزدیک به ۲۸ میلیون زن دیگر هیچ نقشی در اقتصاد کشور ندارند.

این یعنی نزدیک به ۴۰ میلیون زن و مرد در کشور بیکار و از نظر اقتصادی عملا غیر فعال هستند.

در مورد مردان، هرچند در طول یکسال مورد بررسی، از جمعیت غیرفعالی آنها ۱۶۴ هزار و ۷۶۶ نفر کاسته شده و می‌تواند کورسویی امیدوارکننده برای تلاش جامعه مردان در ایجاد ثروت و کسب درآمد باشد اما تحلیل دیگری نشان دهنده فقیرتر شدن جامعه، ناچار شدن بخشی از مردان غیرفعال اقتصادی برای بازگشت به بازار کار، کسب درآمد و همچنین تامین نبودن معیشت خانوارها است.

تحلیل‌های آماری درباره وضعیت فعالیتی زنان نیز حاکی از آن است که در مدت زمان یکسال، ۱۷۸ هزار و ۵۳۲ نفر تصمیم به انجام فعالیت در اقتصاد گرفته اند و نگاه خوشبینانه این است که این گروه امروز جزو شاغلان و یا بیکاران جامعه هستند. البته این تعداد در مقابل ۲۷.۹ میلیون زن غیرفعال، بسیار کوچک و بی تاثیر است.

نباید یک موضوع اساسی درباره امکانات فعلی بازار کار کشور را فراموش کرد و آن هم اینکه اگر فرض کنیم ۴۰ میلیون نفر جمعیت غیرفعال کشور و یا حتی نیمی از آن به یکباره تصمیم به انجام فعالیت اقتصادی بگیرند، چنین ظرفیتی در اقتصاد ایران وجود دارد؟ آیا مقدورات فعلی اقتصاد توان پذیرش یک موج بزرگ از تقاضا برای کار و فعالیت اقتصادی را دارد یا خیر؟

نکته دیگر حائز اهمیت درباره تحولات بازار کار ایران در فاصله یکسال اخیر اینکه به جمعیت در سن کار کشور ۳۲۷ هزار و ۴۰۲ نفر افزوده شده و براساس روال موجود در بازار کار ایران باید این تعداد را در جمعیت غیرفعالان و یا جویندگان کار جستجو کرد.
منبع: خبرگزاری مهر


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 503 بازدید

بازدید دیروز: 3731 بازدید

بازدید کل : 9890269 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی