*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 12174
  • 08 جولای 2020 - 14:36
خرید توافقی پنج هزار و ۳۰۰ کیلو پیله تر ابریشم در گیلان

خرید توافقی پنج هزار و ۳۰۰ کیلو پیله تر ابریشم در گیلان

مدیر تعاون روستایی گیلان از خرید توافقی پنج هزار و ۳۰۰ کیلو پیله تر ابریشم از نوغانداران استان خبر داد و گفت: خرید توافقی پیله تر ابریشم با هدف حمایت از نوغانداران انجام گرفته است.

رشت – ایرنا – مدیر تعاون روستایی گیلان از خرید توافقی پنج هزار و ۳۰۰ کیلو پیله تر ابریشم از نوغانداران استان خبر داد و گفت: خرید توافقی پیله تر ابریشم با هدف حمایت از نوغانداران انجام گرفته است.

رامین گیلانشاهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خرید توافقی پیله تر ابریشم با قیمت ۱۰ درصد بیشتر از قیمت روز بازار از ۲۲ خرداد ماه امسال توسط تعاون روستایی گیلان آغاز شده و اینک در روزهای پایانی خرید هستیم.

وی اظهار داشت: تعاون روستایی گیلان با هماهنگی های انجام شده با مرکز نوغانداری کشور و جهاد کشاورزی استان، نسبت به خرید توافقی پیله تر ابریشم در اتحادیه تعاون روستایی شهرستان های سیاهکل، شفت، فومن و اداره نوغانداری رشت و لنگرود اقدام کرده است.

مدیر تعاون روستایی استان گیلان خاطر نشان کرد: در ابتدا “هفته اول” خرید توافقی پیله تر ابریشم به مبلغ ۷۵ هزار تومان از نوغانداران خریداری شد سپس با قطعی شدن تامین اعتبار از سازمان مرکزی با خیز بیشتر، هر کیلو پیله تر ابریشم متوسط ۸۵ تا ۸۷ هزار تومان بر اساس کیفیت پیله از نوغانداران خریداری شده است.

وی با اشاره به حضور موثر تعاون روستایی گیلان برای خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران استان به منظور حمایت از این تولید اضافه کرد: حضور تعاون روستایی برای خرید پیله تر ابریشم موجب شد که تجار مبلغ خریداری شده پیله تر ابریشم از نوغانداران گیلان را به صورت نقدی و به روز پرداخت کنند که پیش از این به صورت غیرنقدی انجام می شد.

گیلانشاهی بیان داشت: خرید توافقی پیله تر ابریشم از سوی تعاون روستایی گیلان در راستای تحقق وظیفه حمایتی، ترغیب و ارتقاء انگیزه تولید نوغانداران با هدف کمک به احیا و توسعه زنجیره ارزش افزوده محصول ابریشم به عنوان یکی از صنایع ماندگار گیلان و موثر بر اقتصاد روستاییان انجام گرفته است.

سال گذشته برای اولین بار خرید توافقی پیله ابریشم از نوغانداران با خرید ۹ تن پیله تر ابریشم توسط تعاون روستایی استان انجام شد.

۱۶ هزار جعبه تخم نوغان از هفتم اردیبهشت تا دهم خرداد ماه امسال در مراکز توسعه نوغانداری گیلان از جمله لنگرود، شلمان، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رشت، کسماء و طاهرگوراب صومعه سرا، فومن و شفت و در مراکز توسعه نوغانداری در پایگاه های مراکز جهاد کشاورزی شامل شهرستان های تالش، آستارا، ماسال، رودسر، بندرانزلی، املش، سیاهکل و رودبار انجام شد.

با پرورش هر جعبه تخم نوغان به طور متوسط ۳۵ کیلوگرم پیله تر ابریشم تولید می شود ، پس از فرآوری از هر پنج کیلوگرم پیله تر یک کیلوگرم نخ ابریشم خام به دست می آید.   

پرورش پیله ابریشم متناسب با شرایط آب هوایی هر استان از اوایل فروردین تا اواخر خرداد انجام می شود، ۴۱ درصد پیله تر ابریشم ایران در گیلان تولید می شود.

٩ هزار و ٩٢ خانوار در استان گیلان به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند که سالانه حدود ۴۹۳ تن پیله ابریشم تولید می کنند.