*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 9525
  • ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
ده دلیل برای اینکه بندرانزلي بهترين محل براي سرمايه گذاري در شمال ايران است

ده دلیل برای اینکه بندرانزلي بهترين محل براي سرمايه گذاري در شمال ايران است

در برخی از شرایط اقتصادی خاص مثل فضای اقتصادی حاکم بر کشور ما که نوسان پارامترهای اقتصادی زیاد است، دغدغه‌ی محل و ریسک سرمایه گذاری هم برای سرمایه گذاران جدی‌تر است. تغییر ناگهانی نرخ طلا یا ارز یا مسکن و اخيرا تحريم ها یا هر پارامتر اقتصادی دیگر، ممکن است به سرعت میزان دارایی‌های ما […]

در برخی از شرایط اقتصادی خاص مثل فضای اقتصادی حاکم بر کشور ما که نوسان پارامترهای اقتصادی زیاد است، دغدغه‌ی محل و ریسک سرمایه گذاری هم برای سرمایه گذاران جدی‌تر است. تغییر ناگهانی نرخ طلا یا ارز یا مسکن و اخيرا تحريم ها یا هر پارامتر اقتصادی دیگر، ممکن است به سرعت میزان دارایی‌های ما را کاهش دهد و يا در معرض ريسك قرار دهد در چنين فضايي، سرمايه گذاري بايد در محل هايي انجام شود كه ريسك كمتري داشته و در عين حال زيرساخت هاي كسب و كار اقتصادي فراهم باشد حال به نظر شما كجاي ايران بجز این بندر نیلوفری چنين شرايطي را دارد؟ دلیل این موضوع را در ادامه با هم مرور خواهیم کرد:

۱- موقعیت استراتژیک و شرایط سیاسی بین المللی: انزلي در شمال ايران و در طول تاریخ از موقعیت ژئوپلوتیکی عالی برخوردار بوده است. چرا که دارای بندر مهمی از لحاظ استراتژیک است و اهميت آن وقتي دو چندان خواهد شد كه كشور در زمان تحريم ها بايد با بجای کشورهای غربی بیشتر با چين، كشورهاي آسياي ميانه و روسيه تجارت نمايد و كالاهای مورد نیاز کشور وارد شده و در مقابل امکان صادرات نیز با کشورهای مذکور فراهم می باشد. لذا با توجه به توضیحات فوق و شرايط فعلی کشور، بندرانزلي امکان ثابت کردن موقعیت توزیع کننده کالا با کمترین هزینه را در تجارت کشور دارد.

۲- منطقه آزاد بندرانزلی: عامل دوم به تعداد زیاد فرصت های جدید قابل اجرا در بخش های متعدد منطقه آزاد انزلي مربوط ميشود و نیازهای سرمایه گذاری متعددی در بخش های متفاوت در نزديكترين منطقه آزاد کشور به تهران وجود دارد.

۳- نزدیکی به تهران و هزینه حمل و نقل: دلیل سوم مربوط به نیازهایی است که بازار داخلی ايران در زمان تحريم امکان تامین آن را به راحتي ندارد و متکی به واردات از روسيه و چين و آسياي ميانه است. بنابراين بندرانزلي نقش كليدي در اين خصوص خواهد داشت. موقعیت استراتژیک انزلي و نزديك بودن مراكز جمعيتي كشور به آن و قیمت های رقابتی حمل و نقل از جمله دلایلی هستند که باعث می شود بندرانزلي مقصد صادراتی و وارداتي ممتازی در شمال ايران باشد.

۴- تقاضای خدمات و تولیدات در طبقه متوسط شمال ایران: وجود طبقه متوسط بزرگ در شمال ايران بخصوص گيلان كه عمدتا تحصيلكرده هستند عامل دیگری است که منجر به بالا رفتن تقاضای خدمات و تولیدات جدید شده است.

۵- وجود نیروی انسانی ماهر و تجصیلکرده: با توجه به اينكه انزلي باسوادترين شهر ايران محسوب ميشود لذا نیروی کار آموزش دیده و تحصيل كرده دلیل پنجم بر مناسب بودن بندرانزلي برای سرمایه گذاری است.

۶- پایین بودن هزینه دستمزد: هزینه راه اندازی و دستمزد رقابتی کم در مقايسه با شهرهاي بزرگ كشور ششمین دلیل جذابیت سرمایه گذاری در بندرانزلي محسوب ميشود.

۷- امتیازات سرمایه گذاری و معافیت های مالیاتی: هفتمین دلیل جذابیت سرمایه گذاری در بندرانزلي مربوط به امتیازات سرمایه گذاری می باشد برای مثال می توان به معافیت از مالیات و ضمانت ها به علت قوانين منطقه آزاد اشاره نمود و چنين امتيازاتي در بجز در بندرانزلی در دیگر مناطق شمال ايران وجود ندارد.

۸- وجود آب و پرباران ترین بندر ایران: وجود آب هشتمين دليل و شايد يكي از مهمترين دلايل جذابيت سرمايه گذاري در بندرانزلي محسوب ميشود زيرا اكنون كه بيشتر استانهاي كشور درگير كم آبي هستند ولي بندرانزلي با بيش از دو هزار ميليمتر بارندگي در سال به عقيده كارشناسان همچنان پرباران ترين منطقه ايران باقي خواهد ماند و به نظر مي رسد سبب افزايش قیمت ملك در سالهاي آينده خواهد شد.

۹- مزایای طبیعی: در حاليكه بسياري از مردم به فكر فرار از آلودگي و ريزگرد ها هستند ولي آسمان انزلي با اين تهديدها بيگانه است بنابراين نهمين دليل سرمايه گذاري در بندرانزلي به مزاياي طبيعي مانند دريا و تالاب و هواي پاك و سلامت و تغذيه سالم گياهي و آبزيان مربوط ميشود.

۱۰- پتانسيل هاي گردشگري: دهمين جذابيت بندرانزلي براي سرمايه گذاري بدون شك به پتانسيلهاي گردشگري آن مربوط ميشود كه قدمت آن به نيم قرن ميرسد و فرهنگ توريست در اين منطقه كاملا جا افتاده است.