*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 10894
  • ۰۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲
دکتر طهمورث ساجدی صبا درگذشت
دکتر طهمورث ساجدی صبا درگذشت

دکتر طهمورث ساجدی صبا درگذشت

به گزارش رسانه انزلی پرس ، دکتر طهمورث ساجدی صبا زبانشناس و استاد زبان فرانسه در شب تحویل سال نو بدون داشتن سابقه بیماری خاصی درگذشت.

به گزارش رسانه انزلی پرس ، دکتر طهمورثساجدی صبا زبانشناس و استاد زبان فرانسه در شب تحویل سال نو بدون داشتن سابقه بیماری خاصی درگذشت.

وی در پنجم فروردین ۱۳۳۰ در بندرانزلی متولد شد. تحصیلات متوسطه را در بندر انزلی به پایان رسانید و در تهران تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فرانسه ادامه داد و سپس در سال ۱۳۵۵ در آزمون اعزام به خارج دانشجویان برگزیده شد و به فرانسه رفت. در دانشگاه مون پولیه پس از بیست سال تلاش، درجه فوق دکتری ادبیات تطبیقی را کسب کرد و در سال۱۳۷۴ به ایران بازگشت. همزمان در دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد، پژوهشگاه علوم و فرهنگستان مشغول به کار شد. از ۱۳۷۷ اقدام به ایجاد کرسی دکتری ادبیات تطبیقی نمود.

پس از آن در ۱۳۹۴ به همراه تعدادی از دوستان، انجمن ایرانشناسی را تاسیس نمود. حدود ده کتاب و بیش از یکصد و پنجاه مقاله علمی به چاپ رسیده، ماحصل زحمات این سالهای اوست که عمدتا متمرکز بر ایرانشناسی بود. همین آمار نمایان می سازد که نویسنده و پژوهشگر پر کاری بود. از موثرترین نقدهایش، نقدی بر ” مکتب های ادبی” رضا سیدحسینی بود که سبب ساز رفاقتشان هم شد. او در کمال ناباوری در بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۷ در حالی که در همان روز در تدارک سفر به زادگاهش، بندر انزلی بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد در حالی که ده ها مقاله و تحقیق را هنوز در دست نگارش داشت.


مراسم سومین و هفتمین روز درگذشت دکتر طهمورث ساجدی صبا از ساعت ۱۷ تا ۱۸ فردا جمعه دوم فروردین ۹۸ در مسجد محمدی آرامستان بندر انزلی برگزار می شود.

برچسب ها