سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۶:۴۸
 |  ۳/ دی/ ۱۳۹۶ - ۶:۵۵
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای راهکارهای دکتر مجید کیاورز برای مقابله با گره کور ترافیک شهری بندرانزلی بسته هستند
بازدید
مجید کیاورز

راهکارهای دکتر مجید کیاورز برای مقابله با گره کور ترافیک شهری بندرانزلی

مجید کیاورزبه گزارش انزلی پرس، دکتر مجید کیاورز عضو انزلی چی هیئت علمی دانشگاه تهران در مصاحبه با روزنامه همشهری عنوان می کند ،به طور کلی مشکل از آنجا آغاز شد که مفهوم ( توسعه شهری ) با رویکردی ( ماشین – کالبد محور ) تلقی شد .

دکتر کیاورز می افزاید: در شهر انسان محور، زندگی طبیعی انسان در اولویت قرار گرفته و در نتیجه فضای سبز، محل پیاده روی و تردد همگانی شهروندان بر آسفالت کشی و تعریض خیابان ها اولویت پیدا می کند ، همچنین در شهر انسان محور ، زندگی اجتماعی مردم در اولویت قرار دارد و به منظور نیل به چنین هدفی ، فراهم آوردن محیط هایی برای نشستن ، گپ زدن و تعاملات اجتماعی شهروندان بر بلوار کشی و فضا دادن به ماشین های آهنی ارجعیت دارد .
این مدرس دانشگاه تهران می گوید : در این شهر، حمل و نقل افراد به عنوان اصلی مهم در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها مد نظر قرار می گیرند ، نه اینکه از تمام توانمندی و فضاهای شهر برای سهولت در جابه جایی خودرو و در نتیجه تشویق مردم به حمل و نقل با خودروی شخصی استفاده شود .

 

مجید کیاورز
کیاورز شرح می دهد : نتیجه مدیریت شهری خودرو – کالبد محور ، انباشت خودرو در معابر ، پارک خودروها در حجم زیاد در حاشیه معابر اصلی و فرعی ، پر شدن پارکینگ های طبقاتی، آلودگی های صوتی و بصری و آلودگی هواست ، مانند آنچه که در خیابان های اصلی و کوچه های مرکز شهر انزلی مشاهده می شود. اما در روش حمل و نقل انسان محور ، حمل و نقل عمومی در اولویت قرار می گیرد و محدودیت هایی به منظور کاهش تردد خودروهای شخصی اعمال می شود تا حقوق مردم در جریان آمد و شد ها در شهر تضییع نشود.
دکتر کیاورز عنوان می کند : برای حل ترافیک شهری و جلوگیری از تجمیع خودرو در خیابان های اصلی و فرعی مرکز شهر بندرانزلی باید طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر تهیه شود و در این طرح با توجه به وضع موجود و آینده ترافیک شهری ساز و کارهای گذر از وضع موجود به وضع مطلوب طراحی شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می افزاید : در واقع در این طرح باید برآورد میزان عرضه و تقاضای بالفعل و بالقوه سفرهای شهری و تخصیص سفرهای شهری به تفکیک نوع وسیله سفر مورد توجه قرار گیرد.
این کارشناس اهل انزلی تصریح می کند،تجربیات و مطالعات در کشورهای مختلف و شهرهایی با مقیاس بندرانزلی نشان می دهد که حمل و نقل انسان محور ، در سه بعد پیاده مداری ، دوچرخه سواری و حمل و نقل عمومی تحقق پیدا می کند و در واقع باید با ایجاد زیرساخت مناسب به سامانه حمل و نقل یکپارچه در دسترس ،راحت و کم هزینه دست یافت تا بتوان مردم را به استفاده از زنجیره حمل و نقل انسان محور تشویق کرد.


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 716 بازدید

بازدید دیروز: 2761 بازدید

بازدید کل : 9886751 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی