*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 8968
  • 28 ژوئن 2018 - 10:53
عباس آخوندی
راه‌اندازی کریدور قزاقستان – چین – انزلی

راه‌اندازی کریدور قزاقستان – چین – انزلی

به گزارش انزلی پرس، وزیر راه و شهرسازی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح طرح‌های گردشگری و صنعتی در منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: طرح‌های عمرانی و گردشگری می‌تواند علاوه بر ارزآوری موجب امیدآفرینی در مردم ‌شود. وی با اشاره به کریدور قزاقستان- چین و انزلی افزود: تلاش ما بر این است با استفاده از […]

به گزارش انزلی پرس، وزیر راه و شهرسازی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح طرح‌های گردشگری و صنعتی در منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: طرح‌های عمرانی و گردشگری می‌تواند علاوه بر ارزآوری موجب امیدآفرینی در مردم ‌شود.

وی با اشاره به کریدور قزاقستان- چین و انزلی افزود: تلاش ما بر این است با استفاده از ایجاد کریدورهای حمل‌ونقلی در تمام نقاط کشور بتوانیم حمل‌ونقل ترکیبی را در کشور نهادینه کنیم.

عباس آخوندی با بیان اینکه دولت از هر کریدوری که منجر به توسعه مسیر حمل‌ونقلی شود حمایت می‌کند گفت: هیچ‌کدام از پروژه‌های حمل‌ونقلی رقیب یکدیگر نیستند و همگی در راستای پیشرفت و توسعه کشور فعالیت می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی بر لزوم و تسریع در بهره‌برداری مسیرهای حمل‌ونقلی دریا محور تأکید کرد و افزود: مزیت کریدور های دریایی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و راه‌اندازی کریدور قزاقستان- چین و انزلی می‌تواند فرصت مناسبی را در توسعه حمل‌ونقلی دریایی ایجاد کند.

وی با اشاره به ظرفیت گردشگری در کنار ظرفیت منطقه آزاد صنعتی تجاری انزلی در گیلان و کشور بیان کرد: ایجاد ظرفیت‌های گردشگری در منطقه آزاد انزلی می‌تواند زمینه را برای فعال‌تر شدن ظرفیت‌های جدید در آینده را تسریع ببخشد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت واردات و صادرات و ترانزیت کالا و بار در منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: این منطقه می‌تواند در واردات و صادرات کالاهای کانتینری در حوزه غلات و سایر کالاها تسهیلاتی را در حمل‌ونقل ایجاد کند و هزینه‌های تجار و سرمایه‌گذاران را کاهش دهد.

آخوندی با مثمر ثمر خواندن نگاه گردشگری در منطقه آزاد انزلی و کاسپین خاطرنشان کرد: منطقه آزاد انزلی علاوه بر اینکه رویکرد اقتصادی و گردشگری به خود گرفته در حوزه زیست‌بوم و فعالیت‌های زیست‌محیطی فعال و پیش‌قدم شده است.

وی با اشاره به وضعیت راه‌آهن قزوین رشت و تکمیل آن در آینده نزدیک گفت: در حال حاضر گیلان به شبکه ریلی متصل شده و علائم اخطاری و اخباری این مسیر ریلی نیز در حال نصب است.

وزیر راه و شهرسازی با حائز اهمیت برشمردن دریای خزر و ارتباط آن با بازارهای کشورهای حاشیه آن اظهار کرد: دریای خزر و منطقه آزاد انزلی با بازارهای کشورهای شمالی ایران ارتباط دارند و بازاری به ظرفیت ۲۰۰ میلیون نفری را برای ایران فراهم می‌کند.

آخوندی با اشاره به ظرفیت عظیم گردشگری در حوزه منطقه آزاد انزلی افزود: با توجه به موقعیت خاص منطقه آزاد انزلی و نزدیک بودن با جنگل و اقلیم خاص و همچنین قرار گرفتن در بین شرق و غرب گیلان مزیتی دیگر برای این منطقه فراهم کرده تا گردشگری استان رونق بیشتر بگیرد.

*افتتاح پروژه‌های گردشگری و تفریحی ظرفیت اشتغال استان را افزایش داده است

استاندار گیلان نیز در حاشیه افتتاح مجموعه‌های گردشگری و تفریحی منطقه آزاد انزلی با اشاره کریدور قزاقستان، چین، انزلی اظهار کرد: افتتاح کریدوری که امروز به بهره‌برداری رسید می‌تواند افول فرهنگی و اقتصادی که در چند دهه در کشور شاهد بودیم را فعال کند.

مصطفی سالاری با اشاره به پروژه‌های گردشگری و تفریحی مارینا و اسکله تجاری منطقه آزاد افزود: افتتاح این پروژه‌ها علاوه برافزایش زیرساخت‌های گردشگری ظرفیت اشتغال استان نیز افزایش‌یافته است.

وی با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد انزلی گفت: بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها قابلیت اجرا در منطقه آزاد دارد که در صورت حمایت دولت گیلان و منطقه آزاد آمادگی اجزای آن را دارد.

*ترانزیت می‌توانند مشکلات ارزی کشور را حل کند

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی نیز در این مراسم اظهار کرد: همه کشورها از راه‌های ممکن در حال ایجاد درآمد ارزی هستند و یکی از کسب درآمد ارزی مناطق آزاد هستند.

رضا مسرور با اشاره به رویکرد کشور چین در استفاده از آب‌های آزاد افزود: چین پیوسته در تلاش است تا هزینه حمل‌ونقل را با استفاده از راه‌های کوتاه کاهش دهد‌.

وی با اشاره به کریدور چین، قزاقستان و انزلی گفت: امکانات انتقال بخشی از تبادلات تجاری ایران و کشورهایی نظیر عراق و ترکیه و سوریه با سایر کشورها از طریق کشورهای مسیر چین، قزاقستان و بندر انزلی ممکن می‌شود.

مسرور با بیان اینکه ترانزیت می‌توانند مشکلات ارزی کشور را حل کند گفت: در شرایطی که امروزه کشور با مشکلات ارزی و تأمین منابع آن با مشکلاتی روبروست ایجاد مسیر ترانزیتی ایران با کشورهای آسیایی ازجمله چین و قزاقستان می‌توانند مشکلات ناشی از کمبود را جبران کند.