چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۵:۴۹
سرویس: آموزش, اجتماع
 |  ۸/ دی/ ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۸
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای زمينه هاي کودک آزاري بسته هستند
بازدید

زمينه هاي کودک آزاري

کودک آزاری

به گزارش پس از فردا: طي سال هاي اخير کودک آزاري که يک نوع پديده ناهنجاراجتماعي است در جوامع مختلف فراگير شده است. اين ناهنجاري اجتماعي متاسفانه در جامعه ما هم ديده مي شود و ما بعضا شاهد وقوع آزارهاي جسمي و روحي و حتي جنسي فراوان از سوي افراد مختلف برروي کودکان هستيم و در اين ميان حتي شاهد آن هستيم که اين آزار و اذيت ها از سوي نزديکترين افراد مانند پدر و مادر کودک صورت مي گيرد. در بعضي از موارد کودک آزاري هاي رخ داده منجر به مرگ کودک مي شود و سرانجامي تلخ، هم براي فردي که مورد آزارواذيت قرار گرفته و هم فردي که اين عمل ناهنجار و سخيف اجتماعي را مرتکب شده است رقم مي خورد. کودک آزاري در جوامع مختلف مربوط به طبقه اجتماعي خاصي نمي شود و فقر فرهنگي به اندازه فقر اقتصادي مي تواند دخيل باشد به نحوي که مساله کودک آزاري در بين افراد تحصيلکرده و با بضاعت مالي خوب هم ديده مي شود. اما در واقع اکثر کودک آزاري ها در طبقات پايين دست جامعه رخ مي دهد.

اکثر کودک آزاري ها در محيط خانه رخ داده و بيشترين گروه سني را کودکان ۵ تا ۹ سال و سپس گروه سني ۱۱تا ۱۴ سال تشکيل مي دهند که دختران بيشترين آزارديدگان و پدران بيشترين آزاردهندگان بوده اند.

کودک آزاري تحت تاثير عوامل مختلفي صورت مي گيرد که از مهمترين عوامل آن مي توان فقر فرهنگي و اقتصادي را نام برد. اکثر کودکاني که مورد آزار و اذيت قرار مي گيرند در خانواده هاي فقير و پرجمعيت زندگي مي کنند که گاها اعتياد يا طلا ق پدر و مادر هم مزيد بر علت مي شود.

البته ناگفته نماند در اکثر خانواده هاي ايراني و بيشتر سنتي اين موضوع که تا کودک تنبيه بدني نشود ادب نمي شود نهادينه شده است و به نوعي فرهنگ استفاده از خشونت در تاديب و تربيت فرزندان در اکثر خانواده ها و حتي به جرات مي توان گفت در برخي مدارس وجود دارد، کمااينکه چندي پيش شاهد مرگ دانشآموزي در زاهدان بر اثر تنبيه بدني بوديم. تداوم اين خشونت ها عليه کودکان در جوامع به بروز برخي از رفتارهاي ناهنجار از سوي کودک مانند ترس، عدم اعتماد به نفس، عدم يادگيري درست، عدم بروز خلا قيت و… مي شود. طبق مطالعات و تحليل تمامي موارد کودک آزاري گزارش شده در روزنامه هاي کثيرالا نتشار اکثر کودک آزاري ها در محيط خانه رخ داده و بيشترين گروه سني را کودکان ۵ تا ۹ سال و سپس گروه سني ۱۱تا ۱۴ سال تشکيل مي دهند که دختران بيشترين آزارديدگان و پدران بيشترين آزاردهندگان بوده اند. در اين ميان يک عضو گروه پژوهشي رفاه اجتماعي دانشگاه علوم تربيتي و توانبخشي با بيان اين که روند کودک آزاري رو به افزايش است اعلا م کرده است: اين موضوع تا حدودي ريشه در دو رقمي شدن تورم، افزايش بيکاري و در نتيجه گسترش دامنه فقر و مشکلا ت اجتماعي دارد.

اين در حاليست که خشونت غيرقابل اجتناب نيست بلکه در اکثر اوقات قابل پيش بيني و پيشگيري است. بسياري از عواملي را که در کودک آزاري ها دخيل هستندمي توان محدود کرد و دولت ها، سازمان هاي دولتي و غير دولتي مرتبط و مردم مي توانند با پيگيري حق و حقوق کودکان و بررسي نيازهاي مادي و رواني آنان خشونت عليه آنها را به ميزاني قابل توجه کاهش دهند.

به گونه اي که ما هر چند وقت يک بار شاهد آزارهاي وحشيانه کودکان به طرق گوناگون و از سوي افراد مختلف در جامعه نباشيم که همانطور که گفته شد برخي از اين کودک آزاري ها تا حدي است که کودکان را تا مرز مرگ و کشته شدن مي برد. کودکي که در درجه اول انسان است و اولين و طبيعي ترين حقش زندگي است; حقي که آفريدگار هستي بخش به همه موجودات داده است و ما هيچگونه حقي براي به خطر انداختن سلا متي و زندگي هيچ فردي را نداريم خصوصا که آن فرد کودک باشد.


گردآوری :گروه خانواده خوشبخت تبیان زنجان


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 503 بازدید

بازدید دیروز: 3731 بازدید

بازدید کل : 9890269 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی