*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 9452
  • ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۵
زهره زمانی: فیلم کوتاه محصول خلاقیت و عشق است
زهره زمانی: فیلم کوتاه محصول خلاقیت و عشق است

زهره زمانی: فیلم کوتاه محصول خلاقیت و عشق است

عضو هیات انتخاب در بخش داستانی سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران که از ۱۸ تا ۲۳ آبان ۹۷ برگزار می شود، این هنر را محصول خلاقیت و عشق خواند و گفت: جشنواره تهران به طور حتم، عرصه‌ ای جدی برای حضور فیلم کوتاه است تا علاقه‌مندان و فیلم‌ سازان بتوانند این حوزه را […]

عضو هیات انتخاب در بخش داستانی سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران که از ۱۸ تا ۲۳ آبان ۹۷ برگزار می شود، این هنر را محصول خلاقیت و عشق خواند و گفت: جشنواره تهران به طور حتم، عرصه‌ ای جدی برای حضور فیلم کوتاه است تا علاقه‌مندان و فیلم‌ سازان بتوانند این حوزه را به درستی بشناسند.

به گزارش انزلی پرس به نقل از پایگاه خبری انجمن سینمای جوانان ایران، زهره زمانی، جایگاه این رویداد را در ایران و آسیای میانه پر رنگ خواند و گفت: به طور حتم، نمی‌توان جایگاه جشنواره فیلم کوتاه تهران را در ایران و حتی آسیای میانه انکار کرد زیرا این فضا، توانسته پایگاهی برای فیلم‌ سازان جوان شود تا بتوانند دغدغه‌ های خود را بیان کنند.

رییس انجمن سینمای جوانان بندرانزلی افزود: فضای جشنواره فیلم کوتاه تهران، این امکان را فراهم کرده که فیلم‌ سازان بتوانند سطح آثار خود را ارزیابی کنند و در عین حال به بیان دغدغه‌ های خود بپردازند، در واقع این رویداد به شکلی روشن؛ توانسته راهی را برای جوانان در این حوزه باز کند.

عضو هیات انتخاب بخش داستانی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ادامه داد: حمایت از فیلم‌ سازان در این جشنواره، سبب شده که آثار خوبی طی این سال‌ها در بخش فیلم کوتاه تولید شود، به همین خاطر این جشنواره عرصه‌ ای جدی برای حضور فیلم کوتاه است تا فیلم‌ سازان و علاقه‌مندان به این حوزه بتوانند خود را بشناسند.

وی، بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران را دریچه‌ ای به سمت جهان امروز خواند و گفت: تا امروز، بخش بین المللی جشنواره فیلم کوتاه تهران به عنوان دریچه‌ ای برای فیلم‌ سازان جوان عمل کرده تا آن‌ ها بتوانند نگاهی تازه به آثار کارگردان‌ های دنیا داشته باشند و فضایی متفاوت را تجربه کنند.

زمانی درباره انتخاب آثار در بخش داستانی این دوره از جشنواره توضیح داد: در این دوره به لحاظ کمیت با رشد قابل توجهی مواجه بودیم به نحوی که بیش از یک هزار اثر به بخش داستانی ارسال شد.

کارگردان فیلم کوتاه “نامه‌ ای برای آندره” خاطر نشان کرد: در این بخش مانند هر سال، ما با استعداد های خوب و جوانی رو به رو شدیم که یقینا آینده درخشانی را نوید می‌ دادند اما به نظر می‌رسد که در بخش اعظم آثار، بیش از توجه به مساله کارگردانی؛ روی بحث‌ های تکنیکی تاکید شده بود.

وی بر لزوم توجه به بخش داستان و کارگردانی در فیلم کوتاه تاکید کرد و افزود: به نظر می‌رسید که فیلم‌ سازان جوان، طی سال‌ های اخیر بیش از اندازه بر مساله تکنیک تاکید دارند، به همین خاطر ما در اغلب آثار؛ شاهد جلب توجه بخش‌ های تدوین، نو رپردازی و … بودیم و نقش کارگردانی کم رنگ‌ تر دیده می‌شد، بر همین اساس فکر می‌کنم که باید به فیلم‌ سازان جوان بیاموزیم که بیشتر بر روی قصه و کارگردانی تاکید و توجه داشته باشند. البته همان طور که گفتم در بین آثار این دوره نیز نمونه‌ های درخشان و قابل توجه وجود داشت.

زمانی، جایگاه جشنواره فیلم کوتاه تهران را در سطح بین‌المللی نیز قابل توجه خواند و اظهار کرد: امروز، جشنواره فیلم کوتاه تهران از نظر کیفیت و کمیت، سطح نسبتا خوبی را داراست به همین خاطر از کشور های مختلف برای حضور در این جشنواره؛ اثر ارسال می‌شود زیرا این رویداد، یک اتفاق شناخته شده است که در بسیاری از محافل بین‌ المللی درباره آن صحبت می‌شود البته قطعا در زمینه‌های اندکی، مشکلاتی وجود دارد که اگر رو به سمت بهبود برود، بسیار عالی است.

کارگردان فیلم “بیا همه خوابند” تاکید کرد: من، فیلم کوتاه را محصول خلاقیت و عشق می‌دانم. درست است که سینما، صنعت گرانی است و ما در آن، وابسته به ابزار هستیم اما یقینا عشق؛ خلاقیت، دغدغه و دردمندی برای یک فیلم‌ ساز امر مهم‌ تری است کما این که ما آثاری را دیده‌ ایم که با بودجه‌ های کلان ساخته شده اما سطح کیفی متوسط یا ضعیفی دارد اما آثاری نیز هستند که با کم ترین هزینه درخشیده‌ اند.

زمانی افزود: ما باید فیلم‌ سازان مان را به سمت خلاقیت در بیان داستان سوق دهیم و در زمان‌ بندی آثار نیز تجدید نظر کنیم زیرا امروز در تمام دنیا معمولا زمان فیلم کوتاه بیش از ۱۲ تا ۱۵ دقیقه نیست بنابر این باید فیلم‌ سازان ما “کم گویی و گزیده گویی” را برای رسیدن به معیارهای جهانی مد نظر قرار دهند.

او در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم که این دوره از جشنواره نیز به بهترین شکل برگزار شود اما جا دارد که از همه اعضای هیات انتخاب برای تلاشی که از جان و دل داشتند، تشکر کنم زیرا دیدن بیش از یک هزار فیلم در این زمان محدود کار ساده‌ای نبود اما تمام اعضای هیات انتخاب، پلان به پلان کارها را با تمام وجود دیدند و بررسی کردند. به همین خاطر از انتخاب‌ هایمان کاملا راضی هستم.