*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 1503
  • ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۴:۰۸
سفارت بریتانیا در تهران بازگشایی شد

سفارت بریتانیا در تهران بازگشایی شد

به گزارش انزلی پرس،فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا که به همراه یک هیئت تجاری به تهران سفر کرده است، سفارت کشورش را بازگشایی کرد. سفارت ایران در لندن هم کار خود را از سر گرفته است. آقای هاموند اولین وزیر خارجه بریتانیا است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون به ایران سفر می‌کند. آقای هاموند […]

xcx2010

به گزارش انزلی پرس،فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا که به همراه یک هیئت تجاری به تهران سفر کرده است، سفارت کشورش را بازگشایی کرد. سفارت ایران در لندن هم کار خود را از سر گرفته است.

آقای هاموند اولین وزیر خارجه بریتانیا است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون به ایران سفر می‌کند.

آقای هاموند در مراسم امروز یکشنبه اول شهریور (۲۳ اوت) گفت که بازگشایی سفارت پایان یک سفر طولانی و آغاز سفری تازه و هیجان انگیز است.

او گفت که پس از توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی، بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران گام منطقی بعدی برای گسترش روابط با کشوری بود که به گفته او کشوری مهم در منطقه ای استراتژیک و بی ثبات است.

وزیر امور خارجه بریتانیا مقابله با تروریسم، بی ثباتی منطقه، گسترش نفوذ گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه، مواد مخدر و مسئله مهاجرت را از جمله مسائلی دانست که ایران و بریتانیا می توانند در آن همکاری کنند.

او گفت که دو کشور اختلافاتی هم خواهند داشت، اما با افزایش اعتماد و اطمینان میان دو کشور، همکاری میان آنها ممکن خواهد شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در حاشیه مراسمی در تهران، در مورد بازگشایی سفارت بریتانیا گفت که قرار بر این بوده است که ایران روابط خود را با کشورهای دنیا عادی کند.

او تأکید کرد که سفارت بریتانیا در تهران توسط دولت ایران بسته نشده بود و مقامات بریتانیایی تصمیم گرفته بودند آن را ببندند.

آقای ظریف افزود: ایران با بعضی کشورهای اروپایی و بعضی دولت ها اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه دارد که این اختلاف نظرها در یک محیط تعاملی مبتنی بر چشم باز و دیدگاه مبتنی بر واقع نگری و واقع بینی مورد بحث و گفتگو است.

بازگشایی سفارت ایران در لندن

سفارت ایران در لندن هم امروز بازگشایی شد.

مراسم بازگشایی سفارت ایران در لندن با حضور مهدی دانش یزدی، معاون وزیر امور خارجه ایران و محمد حسن حبیب الله زاده، کاردار ایران در لندن انجام شد.این مراسم در اقامتگاه سفیر ایران انجام می شود و چند تن از نمایندگان پارلمان بریتانیا، از جمله جک استرا، وزیر امور خارجه پیشین و ریچارد بیکن (که هر دو عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و بریتانیا هستند) در آن حضور دارند.

 بازگشایی سفارت خانه های بریتانیا و ایران در دو پایتخت ملموس ترین نشانه بهبود روابط ایران و غرب در پی حصول توافق هسته ای است.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفته بود که توافق ایران با کشورهای غربی بر سر برنامه‌های هسته‌ای این کشور و همچنین انتخاب حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ به عنوان رئیس جمهوری ایران، که تلاش داشته روابط کشورش را با غرب بهبود بخشد، “رویدادهای مهمی” در روند بهبود روابط لندن و تهران بوده اند.

وی تاکید کرد که بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور قدمی مهم در بهبود روابط دو جانبه خواهد بود.

بازگشایی در ‘سطح کاردار’

پیشتر به نقل از مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران گزارش شد که سفارتخانه‌های ایران و بریتانیا فعلا در سطح کاردار بازگشایی می‌شوند.

به گفته آقای تخت روانچی، صدور روادید در سفارتخانه‌های دو طرف قرار است به مرور و با تکمیل کادر کنسولی از سر گرفته شود.

تدابیر امنیتی

خبرگزاری نسیم خبر داده است که مأموران پلیس ایران در اطراف ساختمان سفارت بریتانیا در تهران مستقر شده اند.

گروهی از منتقدان سیاست های بریتانیا در ایران مخالف بازگشایی سفارت این کشور در تهران هستند.

آقای هاموند قرار است در سفر دو روزه خود به ایران با حسن روحانی (رئیس جمهور)، علی لاریجانی (رئیس مجلس)، علی شمخانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی) و محمد جواد ظریف، همتای خود دیدار و گفت و گو کند.