*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 7361
  • ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۷
طرح جامع بنادر بازرگانی در بندرانزلی تدوین شد

طرح جامع بنادر بازرگانی در بندرانزلی تدوین شد

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: بندرانزلی نخستین بندری است که طرح جامع بنادر بازرگانی در آن تدوین و ارائه شد. به گزارش انزلی پرس به نقل از ایسنا، مهندس «حسین چراغی» با بیان این‌که سهم بندرانزلی از حجم تجارتِ صادرات، واردات و ترانزیت حوزه خزر از ۳۰ به ۴۷ درصد ارتقاء یافته است، اظهار کرد: […]

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: بندرانزلی نخستین بندری است که طرح جامع بنادر بازرگانی در آن تدوین و ارائه شد.

به گزارش انزلی پرس به نقل از ایسنا، مهندس «حسین چراغی» با بیان این‌که سهم بندرانزلی از حجم تجارتِ صادرات، واردات و ترانزیت حوزه خزر از ۳۰ به ۴۷ درصد ارتقاء یافته است، اظهار کرد: بنادر گیلان، بطور متوسط  ۳٫۵ درصد حجم  تجارتِ صادرات و واردات و ترانزیت کل کشور را بخود اختصاص می‌دهند، اما در حوزه خزر این سهم بسیار متفاوت است، بطوری‌که در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۵، بندرانزلی ۴۷ درصد حجم حاشیه خزر را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که در سال‌های گذشته ۳۰ درصد را به خود اختصاص داده بود، که این امر با همکاری سازمان‌های مختلف از جمله گمرک، سازمان منطقه آزاد انزلی، اتاق بازرگانی، سازمان صنعت و معدن و تمام مسئولان استانی و شهرستانی محقق شد.

cheraghi-04-23_09-19-12-2

وی از افزایش ظرفیت عملیاتی بندرآستارا تا حجم ۲٫۵ تن در فاز نهایی خبر داد و گفت: در هفته دولت بر اساس پتانسیل‌هایی که در کشور وجود دارد، پروژه‌هایی در بندر آستارا افتتاح شد که شامل یک پست اسکله به ارزش ۵ میلیارد تومان، یک باب انبار مخصوص کالاهای متفرقه و عمومی به ارزش ۳ میلیارد تومان هم‌چنین پس‌کرانه‌ای مخصوص نگهداری کالاهای متفرقه که با این توسعه ظرفیت این بندردر فاز اول از ۶۰۰ هزار تن به ۱ میلیون تن و در فاز نهایی ظرفیت اسمی به ۳ میلیون تن و ظرفیت عملیاتی به ۲٫۵ میلیون تن خواهد رسید.

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان خاطرنشان کرد: اهداف کلانی در بندر آستار به‌عنوان یکی از بنادر فرعی گیلان در نظر گرفته شده است، در فاز و افق نهایی بندر آستارا، ۴ پست اسکله دیده شده، که از این ۴ پست ،۱ پست مخصوص تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی می‌باشد که این پست اسکله ۵۰۰ هزار تن کالاهای سوختی را به ظرفیت بندر آستارا خواهد افزود.

وی افزود: بندرانزلی اولین بندری است که طرح جامع بنادر بازرگانی در آن تدوین و ارائه شد، یکی از خصوصیات این طرح، بر خلاف طرح‌های قبلی، خاصیت غلطان بودن این طرح است، با این مفهوم که ما با توجه به شرایط منطقه‌ای و با توجه به شرایط و الگوهای تجاری در منطقه خزر این برنامه را بر اساس اهدافی که در آن تعیین شده، تغییر می‌دهیم، یکی دیگر از خصوصیات این برنامه، نرم‌افزاری بودن این برنامه است، در این برنامه از تجارت کشورهای مختلف از جمله بنادر حاشیه خلیج‌فارس، آسیای میانه و بنادر شاخص اروپا استفاده شده است.

مهندس «حسین چراغی» نگاه سازمان بنادر و دریانوردی به گردشگری را نگاه هزینه‌محور دانست و گفت: متأسفانه بر خلاف دارا بودن پتانسیل‌های مناسب برای جذب گردشگر در بخش گردشگری دریایی، نتوانستیم با یک برنامه‌ریزی مدون و منسجم از این فضا استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در اواخر سال گذشته، مطالعات وسیعی انجام گرفت، فضای بازار مورد بررسی قرار گرفت و نسبت به یک برنامه مدون جهت گردشگری دریایی اقدام کردیم، چون یکی از رسالت‌های سازمان بنادر علاوه‌بر حوزه تجارت، حوزه گردشگری دریایی است، سازمان بنادر به عنوان متولی دریایی طرح «مجتمع گردشگری دریایی یا همان مارینا» را در دست اقدام دارد، این طرح می‌تواند با جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش گردشگری دریایی، زمینه لازمه برای ایجاد اشتغال در استان هم‌چنین افزایش درآمد در سطح استان و حتی ایجاد تأثیر مثبت بر GDP استان و کشور موثر باشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان خاطرنشان کرد: در همین راستا چندین سرمایه‌گذار مراجعه کرده‌اند که طرح‌های آن‌ها در حال مطالعه و بررسی است و سعی می‌شود بهترین، مختصص‌ترین سرمایه‌گذار بخش را جذب کنیم، چون نقطه‌ای که ما در حوضچه غربی بندر انزلی انتخاب کرده‌ایم، در سطح کشور بهترین نقطه است و در همین راستا زیر ساخت‌ها لازم در این حوضچه مستقل تأمین شده است، حدود ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته تا بخش خصوصی در این حوزه به‌راحتی سرمایه‌گذاری کند. سیاست‌های تشویقی هم در این حوزه وجود دارد بخصوص در حوزه خرید کشتی‌های مسافری که از طریق  اعطای تسهیلات بانکی با بهره بسیار پایین، سبب تشویق بخش خصوصی شود. این مجتمع گردشگری شامل دو بخش است، بخش خشکی که در آن هتل ۵ ستاره، مراکز خرید، مراکز بازی‌های دریایی و فضایی جهت ایجاد موزه دریایی و در  بخش دریایی، گردشگری دریایی با ورود بخش خصوصی، دیده شده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.