*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 1725
  • ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۱۹
عملیات اجرایی احیای تالاب انزلی آغاز شد

عملیات اجرایی احیای تالاب انزلی آغاز شد

به گزارش انزلی پرس،معصومه ابتکار عصر پنج شنبه طی پیام تلفنی دستور آغاز طرح لایروبی پناهگاه حیات وحش سلکه را با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال صادر کرد.با لایروبی پناهگاه حیات وحش سلکه، گام بزرگی برای احیای تالاب انزلی برداشته می شود.در این مراسم حسین اسماعیل پور و عبدالصمد صفرنژاد فرمانداران شهرستان های صومعه سرا […]

753383

به گزارش انزلی پرس،معصومه ابتکار عصر پنج شنبه طی پیام تلفنی دستور آغاز طرح لایروبی پناهگاه حیات وحش سلکه را با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال صادر کرد.با لایروبی پناهگاه حیات وحش سلکه، گام بزرگی برای احیای تالاب انزلی برداشته می شود.در این مراسم حسین اسماعیل پور و عبدالصمد صفرنژاد فرمانداران شهرستان های صومعه سرا و انزلی نیز حضور داشتند.این طرح بصورت مشترک بین شهرستان های انزلی و صومعه سرا اجرا می شود.

در جریان بازدید مذکور ابتکار در تماس تلفنی با فرمانداران صومعه‌سرا و انزلی آغاز عملیات اجرایی پروژه احیای پناهگاه حیات‌وحش سلکه را اعلام کرد.

ابتکار در این تماس تلفنی از همکاری مسئولان گیلان در احیای تالاب بین‌المللی انزلی قدردانی کرد و گفت: این امر اقدامی جمعی است و حرکت مردم منطقه بسیار در موفقیت این طرح مهم است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به محور و اهداف اجرای طرح احیای پناهگاه حیات‌وحش سلکه تصریح کرد: برداشت رسوبات به صورت رویه‌برداری مناسب با رقوم ارتفاعی و شیب اراضی خشک محدوده جنوب پناهگاه حیات‌وحش سلکه به منظور افزایش سطح آب از جمله اهداف آن است.

این مسئول بازسازی بازوهای حاشیه پناهگاه حیات‌وحش برای افزایش زمان ماندگاری آب، استفاده از پمپ آب برای پمپاژ و تزریق آب به کانال‌های جنوبی و الحاق بخش شمالی پناهگاه حیات وحش سلکه که سال‌های گذشته به عنوان آب‌بندان مورد استفاده می‌شد، را از دیگر اهداف طرح مذکور برشمرد.

ابتکار با اشاره به اینکه موفقیت اجرای پروژه مذکور در دستور کار قرار دارد و بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: امروز گام اولیه برداشته شده و این طرح برای گیلان و دریای خزر و بهبود شرایط زیست‌محیطی تالاب انزلی بسیار مهم است.

قربانعلی محمدپور، مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در مراسم مذکور اعتبار طرح احیای پناهگاه حیات‌وحش سلکه را ۱۸ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: زمانبندی این طرح تا اوایل سال آینده است و با اجرای آن ۲۰۰ هزار متر مربع رسوب انباشته شده در تالاب انزلی برداشته‌می‌شود.

به گزارش فارس، پناهگاه حیات‌وحش سلکه با وسعت ۳۶۰ هکتار در بخش جنوب شرقی تالاب انزلی قرار دارد و در مرداد ماه سال ۱۳۵۴ مورد حفاظت قرار گرفته و این منطقه به دلیل مهاجرت پرندگان در فصول زمستان یکی از مناطق مهم اکولوژیک برای زمستان‌گذرانی پرندگان محسوب می‌شود.

منطقه حفاظت شده سلکه از چهار جهت به رودخانه تراب‌خاله، اراضی زراعتی قرا هنده‌خاله و صوفیانده، رودخانه هنده‌خاله و تالاب بندر انزلی منتهی می‌شود.