*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 1584
  • ۰۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۹:۳۹
غلامرضا محمدوند : نابودی تیم های محلی سبب تضعیف ملوان شد

غلامرضا محمدوند : نابودی تیم های محلی سبب تضعیف ملوان شد

اگر بخواهیم یک پیشکسوت ملوان را معرفی کنیم که بروز باشد و فوتبال روز دنیا را به خوبی بشناسد و پس از دوران فوتبالی خود به صورت پایه ای به دنبال دانش افزایی در فوتبال بوده باشد می توان غلامرضا محمدوند را معرفی کرد که از سویی هم پیشکسوت فوتبال انزلی است و هم فاصله […]

gholam

اگر بخواهیم یک پیشکسوت ملوان را معرفی کنیم که بروز باشد و فوتبال روز دنیا را به خوبی بشناسد و پس از دوران فوتبالی خود به صورت پایه ای به دنبال دانش افزایی در فوتبال بوده باشد می توان غلامرضا محمدوند را معرفی کرد که از سویی هم پیشکسوت فوتبال انزلی است و هم فاصله سنی چندانی با نسل جدید هواداران نداشته و خواسته و علایق هواداران امروز را به خوبی می شناسد. با غلامرضا محمدوند هم صحبت شدیم تا هم دغدغه های فکری او را منعکس کنیم و هم سوالاتی اساسی و مهم درباره وضعیت ملوان و شرایط کنونی باشگاه از ایشان بپرسیم، با انزلی پرس همراه باشید .

انزلی پرس » آقای محمدوند از دوران افتخار ملوان بگویید، چرا فوتبال به این شکل تغییر کرد ؟

ملوان همیشه تیم سربلند و پر افتخار ایران زمین بوده و خواهد بود، در رابطه با افتخارات باید کتاب ها نوشته شود، همین قدر بگویم تا زمانی که پای پول و ثروت به میان نیامده بود ملوان در یک شهرستان کوچک با تیم هایی از مراکز استان های بزرگ رقابت می کرد و پیوسته پیروز بود، و لقب بهترین تیم شهرستانی در آن دوران برازنده ملوان بود.

انزلی پرس » تغییرات در سیستم مدیریتی باشگاه طی چند سال اخیر چه تاثیری در روند نتیجه گیری ملوان داشته است؟

ما در کشورمان به خصوص در حوضه مدیریت ورزشی سیستم های خاصی نداریم، با سیستم ورزشی دولتی است یا نیمه خصوصی، بیشتر مالکان به دلیل عدم آشنایی با Methodology ورزشی، با سلیقه و مشورت اطرافیان خود سعی در اداره باشگاه می کنند، یعنی با روش آزمون و خطا که هزینه های جبران ناپذیری چه به لحاظ مالی و چه معنوی بر دوش باشگاه و طرفداران می گذارد.

سیستم های دولتی که تابع سیاست گذاری های دولت بوده و تفاوت زیادی با هم نمی کنند اما بودند افراد تاثیر گذاری که در برهه ای تیمی در دست گرفته اند و با استفاده از نبوغ ذاتی و تجربه خود توانسته اند موفق باشند که به دلیل عدم حمایت مالی از این افراد کارها نیمه کاره مانده است، اما چند سالی است که مشکل ملوان در این حوزه اعمال سلیقه می باشد و جای توجه کردن به نتیجه و اعتبار ملوان به سلیقه ای اداره کردن تیم توجه شده است.

انزلی پرس » مهمترین دلیل تغییرات پی در پی کادر فنی ملوان در طی سه دوره اخیر لیگ چه بوده است؟

این تغییرات به دلیل عدم روشن بودن تکلیف مالک باشگاه صورت می پذیرد، به طور مشخص از آنجایی که ملوان در چند دوره اخیر مالک واحد و مشخصی نداشته است نمی توانسته استراتژی واضحی هم داشته باشد، هر مالکی که آمده از دایره دوستان و آشنایان خود مربی را انتخاب کرده و یا با سلیقه خود در این زمینه دست به تغییر زده است، به نظر می رسد پس از دوران نیروی دریایی ملوان با این رویه روبرو بوده است.

انزلی پرس » دلیل اقبال هواداران به مربیان غیر انزلیچی در سالهای اخیر چیست؟

در ابتدا باید عملکرد تک تک مربیان بومی که موفق شدند شانس سرمربیگری در ملوان را داشته باشند را مورد نقد و برسی منصفانه قرار دهیم، پس از آن باید دید آیا در زمینه مربی پروری باشگاه ملوان و مسئولان مربوطه خوب عمل کرده اند یا خیر، آیا شایسته سالاری در زمینه انتخاب و چینش مربیان پایه اعمال می شود؟ آیا نتیجه گیری و سازندگی مربیان در نشستن روی نیمکت تیمهای مختلف ملوان شرط اصلی است؟ آیا گزارشی از این انتخاب ها و نتایج بدست آمده در اختیار هواداران قرار می گیرد؟ و آیا مربیان جوانی که به گرایش خاصی مرتبط نیستند و افراد با دانش، سازنده و موفقی هم هستند امکان پیشرفت در اختیارشان قرار خواهد گرفت؟ پس از پاسخ به همه این سوال ها می توان دریافت که چرا طرفداران و مردم که پاسخ همه این سوال ها را می دانند نسبت به بازگشت مربی مورد علاقه خود و یا ظهور مربیان جوان در نیمکت ملوان مایوس شده و دل به ورود مربیان غیر بومی موفق بسته اند.

انزلی پرس » آیا رفتار و منش مربیان بومی تاثیری در کاهش محبوبیت مربیان انزلیچی در بین هواداران داشته است؟

خیر، به نظر من همه مربیان بومی در دوران خود فراز و فرود هایی داشته اند، مسئله بر تغییرات گسترده و سریعی است که در عرصه دانش مربیگری اتفاق می افتد .

انزلی پرس » چه دلیلی سبب می شود که مربیان بومی نتوانند در ملوان به موفقیت دست یابند؟

دلایل برای موفقیت و یا عدم موفقیت یک مربی بیشمار است. بومی و غیر بومی ندارد همه مربیان بومی بد و همه مربیان غیر بومی خوب نیستند، نمی شود با یک چوب همه را راند، به نظر من مربیان بومی جوان به اندازه مربیان غیر بومی جوانی که در لیگ مشغول هستند فرصت و اقبال پیدا نمی کنند، بطور مثال اگر مربیان جوانی که در این سالهای اخیر از سایر شهرها به انزلی می آیند در این شهر زندگی می کردند و انزلیچی بودند هرگز شانس حضور روی نیمکت ملوان به آنها داده نمی شد.

انزلی پرس » چرا دایره مربیان بومی در انزلی محدود به چند مربی خاص است؟

در این زمینه عدم استراتژی و برنامه ریزی بلند مدت نزد مدیران و مسئولان باشگاه باعث شده مسئولان آکادمی فوتبال ملوان ضعیف و بی انگیزه کار کنند، به گونه ای که به مربیان جوان و با استعداد، تاکید می کنم با استعداد هرگز فضایی برای کار کردن نداده اند، اگر بر حسب تصادف کورسویی از استعداد در مربیان بومی دیده شود به راحتی آن را خاموش و یا از صحنه دورش می کنند. هیچکس منکر زحمات دوستان نیست اما آکادمی یک تیم و باشگاه مسئول پروراندن و کشف استعداد ها در زمینه بازیکن و مربی می باشد، باید پرسید حضور تنها ۴ مربی در طی بیش از ۴۰ سال بیانگر چه چیزی می تواند باشد؟ کار به جایی می رسد که نه تنها امروز سرمربی تیم از غیر بومی ها انتخاب می شود بلکه دو فصلی است که حتی کمک مربی ها هم غیر بومی شده اند! و این با یک نگاه به لیست مربیان دارای مدارک باشگاه ملوان عمق فاجعه را نشان می دهد.

انزلی پرس » آیا پیشکسوتان باشگاه به دنبال سهم خواهی هستند؟

مردم نسبت به عملکرد پیشکسوتان تیم انتقاد دارند، آنها فکر می کنند که پیشکسوتان از باشگاه سهم خواهی می کنند، نقش آنها در عدم حمایت از اسکوچیچ بهانه حمایت از مربی بوی برایشان ناخوشایند بود، به خصوص که در فصل بعدی شاهد حضور مربیان غیر بومی بودند، اما باید گفت پیشکسوتان حقیقتا سعی دارند به ملوان کمک کنند، آنها تمام افتخار خود را از ملوان دارند، بدون ملوان مطمئنا پیشکسوتان ملوان هم وجود خارجی نخواهند داشت، اما به عقیده من پیشکسوتان هم باید کانون خود را به طور قانونی راه اندازی کنند، اگر فردی یا افرادی از پیشکسوتان در باشگاه فعال باشد و به دنبال حق و حقوق سایر پیشکسوتان باشد و این فرد یا افراد توسط مجمع کانون انتخاب شده باشد می تواند هم به نفع پیشکسوتان و هم به نفع باشگاه باشد.

انزلی پرس » انزلی مهد بازیکن سازی در فوتبال ایران بوده است، چرا امروز چرخه بازیکن سازی ملوان کاملا متوقف شده و این تیم در حال تبدیل شدن به تیمی مصرف گرا چون تراکتور سازی است؟

بله انزلی در گذشته یکی از مراکز پرورش استعداد ها بود، در گذشته شهر ما هفت الی هشت تیم فوتبال داشت که همگی در حال کشف استعداد ها بودند، به بازیکنان جوان شانس بازی کردن می رسید و به مربیان، داوران و مدیران شانس فعالیت داده می شد، همه در حال کار کردن بودند و ملوان در پایان هر فصل گل های سر سبدشان را می چید و استفاده می کرد، اما از وقتی به اشتباه وجود این تیم ها را خطری برای ملوان ارزیابی کردند و رقابت درون شهر را به جای سازنده بودن مخرب درک کردند، یکی پس از دیگری تیمها رو به نابودی و انقراض گذاشتند و در واقع این سیاست گذاری به ضرر ملوان تمام شد. امروزه برچیده شدن تیم خوب شهرداری انزلی، بی توجهی به تیم دریادلان و بی اعتنایی ادارات بزرگ شهرستان به تیمداری ضربه سختی بر پیکره بازیکنسازی و نخبه پروری در فوتبال وارد آورده است.

انزلی پرس » چرا با توجه به اینکه ملوان در طی چند دهه اخیر همواره تنها نماینده شمال کشور در فوتبال ایران بوده است هیچ گونه زیرساختی برایش مهیا نشده است؟

تیمی با قدمت ملوان می بایست تاکنون به لحاظ ساختاری، مدیریتی و تشکیلاتی به یک شکل با ثباتی می رسید، اما از آنجایی که همه تیمهای پرطرفدار معمولا برای مالکین منافع اجتماعی زیادی به همراه می آورد، افراد زیادی را به سمت خود می کشاند و جدال بی پایان مالکان با آلترناتیو ها منجر به سردرگمی بازیکنان، کادر فنی و مدیریتی شود، به همین دلیل با توجه به اینکه فوتبال دنیا به سمت خصوصی شدن حرکت کرده است، در حال حاضر مردم نمی دانند که ملوان الان خوشبخت است یا زمانی که در دست نیروی دریایی بوده است.

انزلی پرس » آیا مسئولان باشگاه از وضعیت تیم های پایه و پول هایی که بعضی از افراد از خانواده بازیکنان طلب می کنند خبر دارند؟

این سوال را باید مسئولان باشگاه پاسخ دهند.

انزلی پرس » آیا امکاناتی که باید برای رشد بازیکنان بومی فراهم شود، امروز فراهم است؟

همه می دانیم که ملوان از لحاظ سخت افزاری باشگاه ضعیفی است، در مقاطعی هم که ارگانهایی می خواستند این مشکلات را از بین ببرند خود با مشکلات عدیده ای روبرو شدند.

انزلی پرس » نقش مسئولان شهری در قبال ملوان چیست؟ این نقش باید نظارتی باشد یا با ورود و دخالت مستقیم افراد سیاسی به باشگاه همراه باشد؟

مسئولان شهری قبل از اینکه خود مسئولیت مستقیم باشگاه را به عهده بگیرند، نقش سازنده ای داشتند، اما در این یک دو فصل گذشته اشتباهات استراتژیکی صورت گرفت که مشخص نیست چه کسی پاسخگو است و باید برای حل این مشکلات نزد چه کسی رفت! فصل گذشته سه مربی و در این فصل دو مربی عوض شده، غیر از حیف و میل شدن منابع مالی شرایط روحی و روانی تیم هم مدام دچار بحران بود، گاهی خوب و گاهی بد، در حالی که به نظر می رسید اگر اسکوچیچ را حفظ می کردند هم پول کمتری خرج کرده بودند و هم بازیکنان و هم هواداران از شرایط موجود رضایت داشتند، الان که به گذشته نگاه می کنیم می بینیم اگر نقش نظارتی مسئولان بیشتر بود می توانست بهتر باشد.

انزلی پرس » با ورود مربیانی چون اسکوچیچ و موسیلوویچ دیگر دوره بومی و بومی گرایی به پایان خود رسیده است.

خیر ، به نظر نمی رسد ملوان به پایان خود رسیده باشد، اما همیشه گفته ام عدم حضور واقعی و رسمی طرفداران در قالب کانون مستقل طرفداران می تواند هر آینده ای را برای ملوان رقم بزند، اگر طرفداران در یک تشکل قانونی بتوانند ابزارهای نظارتی خود را نسبت به عملکرد مسئولان و مالک باشگاه بدست آورند، می توانند جلوی اتفاقات ناخوشایند احتمالی را بگیرند.

انزلی پرس » با همه این تفاسیر ورود احمد دنیامالی به ملوان و ریاست وی بر هیئت مدیره باشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

در کارهای ورزشی به خصوص فوتبال انگیزه یک بحث فرعی است، آنچه برای مردم حائز اهمیت است نتیجه کار می باشد، طبیعی است اگر فردی در راس باشگاه قرار گیرد و راهکارهایش موجب شکوفایی و پیشرفت تیم شود همه باید از آن حمایت کنند، درباره ایشان هم که فرد قابل احترام و اعتباری است آرزوی ما موفقیت ایشان است.

انزلی پرس » گفته می شود قرار است بخشی از سهام ملوان به منطقه آزاد انزلی واگذار شود!

گرچه تنها راه نجات باشگاهای فوتبال به طور قطع ورود بخش خصوصی می باشد اما به نظر می رسد اگر منطقه آزاد انزلی در این مقطع حاضر به پشتیبانی از باشگاه باشد موثر خواهد بود و یک نعمت الهی محسوب می شود، اما به شخصه معتقدم طرفداران ملوان در یک تشکل کاملا قانونی باید در فرایند تصمیم گیری و تصمیم سازی شرکت داشته باشند زیرا در همه جای دنیا کار به همین منوال است.

انزلی پرس » و آخرین سوال، امروز با ورود بخش خصوصی نقش نیروی دریایی در در ملوان چگونه است؟

نیروی دریایی همیشه حامی ملوان بوده است و وجودش برای باشگاه ملوان و مالکین آن و نیز طرفدارن یک تکیه گاه مهم به حساب می آید.

انزلی پرس » حرف پایانی شما:

در پایان باید بگویم، خوشحالم از اینکه پس از سالها بازیگری در ملوان که خدا را شکر موفق هم بوده ام در قالب مربی، زمانی که شانس همکاری با دراگان اسکوچیچ را در فصل ۹۲-۹۳ به عنوان دستیار داشتم، ملوان یکی از بهترین دوران خود را پشت سر گذاشت، ما در آن سال رکوردهای زیادی به جا گذاشتیم که متاسفانه با بی تدبیری عده ای آن تیم خوب دستخوش تغییرات شد، البته آن موفقیت ها حاصل یک کار گروهی خوب بود که می توانست برای چند سال استمرار داشته باشد، به عقیده من اگر دراگان ۳ سال در ملوان می ماند می توانستیم دانش بیشتری از او به مربیان جوان انتقال دهیم، سیاستی که مدیریت وقت به دنبال آن بود. با تشکر از فرصتی که در اختیار من قرار دادید .

خبرنگار : مهران رمضانی

منبع : انزلی پرس

برچسب ها