*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 13233
  • 21 ژانویه 2021 - 17:55
تالاب انزلی
غم لوکس ! برای تالاب انزلی

غم لوکس ! برای تالاب انزلی

یادداشت پونه نیکوی : حالا دیگر مطمئنم غم تالاب تبدیل به یک غم لوکس شده است. رنجی که مطالبه ی نفیس نباشد و تبدیل به رنجی لوکس شود درد را سطحی می کند.

به گزارش انزلی پرس ، پونه نیکوی فعال مدنی شهرستان بندرانزلی در یادداشتی به وضعیت تالاب بین المللی بندرانزلی پرداخته است.

پونه نیکوی : حالا دیگر مطمئنم غم تالاب تبدیل به یک غم لوکس شده است. رنجی که مطالبه ی نفیس نباشد و تبدیل به رنجی لوکس شود درد را سطحی می کند.
هر راهکاری برای بهبود اوضاع تالاب قطعاً باید در قالب یک برنامه ی جامع ارایه شود و مقایسه ی اثربخشی راه های دیگر با روش مورد نظر نیز صورت پذیرد.

در بحث “مدیریت تالاب” تصفیه‌خانه در اولویت قرار دارد اما گویا عده‌ای به این نتیجه رسیده اند که لایروبی باید انجام شود. لایروبی در بخش های حساس تالاب که پوشش گیاهی و جانوری حساسی دارد اثرات منفی بسیاری به جا می گذارد. اما اگر به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بر اساس مدیریت نادرست حوضه آبریز، چرای بی رویه ی دام در مراتع، تخریب رودخانه ها و سرقت شن و ماسه از آن ها، عدم مدیریت پسماند، توسعه بندر و خطاهای انسانی و مدیریتی، تالاب به خطر افتاده است و کارکرد آن از روند طبیعی خارج شده است باید برای این کار همه جوانب را در نظر بگیریم.

چرا تصفیه خانه در اولویت قرار دارد؟

تصفیه خانه از نظر بهداشت عمومی و سلامت مردم و تالاب طرحی جامع تر از لایروبی است. تصفیه خانه علاوه بر کاهش رسوب و بالا رفتن قدرت خودپالایی تالاب بر کیفیت آب، سلامت مردم و احیای جمعیت آبزیان و گیاهان هم تاثیرگذار است.
یکی از دلایل رشد بی رویه گیاه سنبل جریان پساب‌های خانگی، کشاورزی و صنعتی است که بستر مناسبی را برای رشد و تکثیر این گیاه مهاجم فراهم کرده است و به عنوان خوراک این گیاه محسوب می شود و با رشد این گیاه حیات دیگر زیست مندان نابود می شود.
پیشرفت این گونه مهاجم نشان از بار آلودگی بالای تالاب و لزوم مدیریت پساب ها و فاضلاب دارد.
اگر قبل از هر طرحی تصفیه خانه احداث نشود میلیاردها تومان هزینه ظرف مدت کوتاهی هدر می شود و آلودگی های مرگ آفرین بیش از پیش با ماهی و پرنده در چرخه زیستی انسان قرار می گیرد.
لایروبی بخش اعظم چرخه زیستی زیست مندان را از بین می برد و تنوع زیستی و اکوسیستم تالاب را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اما …

کدام قسمت های تالاب لایروبی شود؟

اگر ضریب حساسیت تنوع پوشش گیاهی و جانوری و زیستگاه موجودات در نظر گرفته شود، آسیب کمتری وارد می شود و یا شاید بتوان بخش‌های تخریب شده را تا حدودی احیا کرد.

ما درباره یک تالاب با دنیایی متفاوت تر از یک استخر و یا حوضچه حرف می زنیم، پس به سطحی شدن این رنج کمک نکنید. تالاب انزلی تالابی ست با چند جهان متفاوت و جریان های حیاتی متنوع، شبیه به جنگلی سحرآمیز زیر آب.

پ.ن: امضای شما پای هر متنی معنایی دارد.