*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

 • شناسه : 1159
 • ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۲
ما انزلی چی هستیم

ما انزلی چی هستیم

از همان زمان که رضاخان بند های پوتین خود را محکم می بست تا به روش خود ایران را آباد کند، انزلی تغییر نام داد و پهلوی نگین ایران لقب گرفت، انزلی پیشرفته ترین شهر ایران در آن زمان به دلیل روابط تجاری ایران و اروپا بود و البته لقبی که به شایستگی سزاوار آن […]

1044454_485287131546118_1413664153_n

از همان زمان که رضاخان بند های پوتین خود را محکم می بست تا به روش خود ایران را آباد کند، انزلی تغییر نام داد و پهلوی نگین ایران لقب گرفت، انزلی پیشرفته ترین شهر ایران در آن زمان به دلیل روابط تجاری ایران و اروپا بود و البته لقبی که به شایستگی سزاوار آن بود ( دروازه اروپا ).

تهاجم قوای روس
وقتی در جنگ جهانی دوم رضاخان اعلام بی طرفی کرد ، دیری نپایید که متفقین به سرکردگی روس ها به بهانه حضور نیروها و جاسوسان آلمانی به خاک ایران تعرض کردند و این تعرض در شمال از بندرانزلی آغاز شد.
انزلی تنها شهر شمال ایران بود که در مقابل تجاوز قوای روس استقامت کرد و تا نابودی کامل پیش رفت، تاریخ نگاران می گویند: در آخرین ساعات شب دوم شهریور ۱۳۲۰ به دولت ایران اطلاع داده شد که به خاطر بی توجهی به خواسته متفقین مبنی بر اخراج نیروهای آلمانی، ارتش دو کشور به شمال و جنوب ایران حمله خواهند کرد. به فاصله چند ساعت ایران از زمین و هوا و دریا در معرض تهاجم قرار گرفت. در شمال نیروهای حمله کننده با خشونت بندر انزلی را از زمین و هوا مورد تهاجم قرار داده که در این تهاجم وحشیانه ناو سروان یدالله بایندر افسر شجاع ارتش ایران که حاضر به سر خم کردن در مقابل قوای روس نشده بود به شهادت رسید ، در پی این تهاجم نیروی دریایی شمال ایران در پی دفاع چند ساعته در مقابل روس ها به طور کامل در هم شکست و شهر انزلی به ویرانه ای تبدیل گشت ، بعد از انزلی هیچ شهری در مقابل تهاجم روس ها مقاومت نکرد تا قوای روس در عرض تنها چند ساعت به حوالی پایتخت ایران برسند .

انقلاب اسلامی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، انزلی نام اصلی خود را مجددا به دست آورد، مردم انزلی به عنوان روشنفکر ترین قشر مردمی در مبارازات بر علیه حکومت پهلوی شرکت کرده و پا به پای مردم ایران برای رسیدن به دگرگونی های سیاسی مد نظر تلاش کردند ، اما تلاش های آنها در پس تغییر نام شهر در حکومت قبلی ( بندرپهلوی ) که توسط حاکمیت وقت صورت گرفته بود کم رنگ جلوه داده شد و سوء تفاهم های سیاسی از همان زمان آغاز گردید که این سوء تفاهم ها سالیان سال انزلی را از مسیر پیشرفت و توسعه دور کرد ، زمانی که می گفتند مردم انزلی ارادت خاصی به حکومت پهلوی داشته اند! و یا اتهاماتی از این قبیل که سبب شد نگاه های منفی نسبت به انزلی تا سال ها سبب عدم رشد این شهرستان شود.

جنگ ایران و عراق
وقتی که تکریتی ملعون در پس دگرگونی های سیاسی ایران تصمیم گرفت تا رویای خود را به واقعیت تبدیل کند، جوانان انزلی چی همچون دیگر ایرانیان غیور در خط مقدم نبرد حاضر شدند و جانانه از سرزمین خود دفاع کردند، شهید نامجو اولین وزیر دفاع ایران بعد از انقلاب اسلامی از انزلی بود، سید موسی نامجو در سال ۱۳۱۷ در بندرانزلی بدنیا آمد و پس از انجام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به تحصیل در دانشکده افسری ادامه داد و و با مدرک لیسانس نقشه‌برداری (درجه ستوان دومی) در سال ۱۳۴۰ از دانشکده افسری فارغ التحصیل شد. او پیش از انقلاب ۱۳۵۷ به سمت عضو هیئت علمی دانشکده افسری منصوب شد که این مسئولیت، بعد از انقلاب به ریاست دانشکده، ارتقاء یافت. پس از درگذشت مصطفی چمران، نماینده فرمانده کل قوا (آیت ‌الله خمینی) در شورای عالی دفاع بود و مدتی بعد در نقش وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به خدمت پرداخت. انزلی در طول جنگ ۸ ساله بیش از ۴۰۰ شهید تقدیم خاک پاک ایران نمود تا ثابت شود که مردمان انزلی چگونه تا پای جان برای حفظ منافع ملی خود خواهند ایستاد .

دوران سازندگی :
دوران پسا جنگ با ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی دوره سازندگی لقب گرفت، دوره ای که برای مردم انزلی یک شروع تازه بود تا اینبار در جبهه های سازندگی حضور پیدا کنند و شهرشان را از آن وضعیت اسفبار نجات دهند، مهمترین خواسته مردم انزلی در دوران ریاست جمهوری هاشمی توسعه بزرگترین بندر شمال کشور و ایجاد زیرساخت ها برای تبدیل انزلی به منطقه آزاد تجاری بود ، که خواسته اول تا حدودی اجابت شد اما خواسته دوم در حد حرف باقی ماند .

خاتمی و اصلاحات
دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بیشتر با شعار آزادی های اجتماعی سیاسی پیوند خورد اما مردم انزلی با هوشیاری فراوان از شعارها عبور کردند و علاوه بر استفاده از فضای باز سیاسی و اجتماعی مهمترین خواسته خود را نیز به کرسی نشاندند، بندرانزلی به درخواست مردم انزلی و با دستور مستقیم سید محمد خاتمی ریاست جمهوری وقت ایران به منطقه آزاد تجاری صنعتی تبدیل شد و این آغازی برای دگرگونی های عظیم اقتصادی اجتماعی در انزلی بود .

شهر سرمایه ها
انزلی اکنون به عنوان بزرگترین بندر شمال ایران بیشترین میزان ارز آوری را برای استان و کشور دارد و صادرات از این بندر بیشترین درآمدها را برای اقتصاد گیلان به همراه داشته است، در کنار گمرک و بندر اکنون منطقه آزاد بندرانزلی به عنوان یکی دیگر از بخش های مهم اقتصادی نقش مهمی در توسعه و پیشرفت انزلی و استان گیلان ایفا کرده است .

بی عدالتی در تقسیم ثروت

انزلی به عنوان مهمترین قطب گردشگری و اقتصادی استان گیلان همواره مورد بی توجهی قرار گرفته است، این شهر نسبت به درآمد های کلانی که برای استان گیلان کسب کرده در مقایسه با رشت و لاهیجان هرگز پیشرفت و توسعه قابل توجه ای نداشته است که این موضوع سبب گلایه های مردم انزلی نسبت به مسئولین استانی و کشوری شده است. با توسعه دیگر شهرهای نوار شمالی کشور، انزلی در طی ۱۰ سال اخیر پیشرفت قابل توجه ای نداشته است و عدم توجه به توسعه زیرساخت های گردشگری برای مهمترین شهر توریستی استان گیلان سبب شده است که توریست های داخلی و خارجی دیگر اقبال آنچنانی نسبت به انزلی نشان ندهند .

مردم انزلی در مسیر درست ، اما …
مردم انزلی در طول ۱۰۰ سال گذشته همواره به وظایف خود به عنوان شهروند عمل کرده اند، از افکار رضاخانی تا پوتین های قوای روس و یا حتی تهاجم وحشیانه صدام تکریتی نتوانست مردمان انزلی را از مسیر درست خود دور کند، این روزها انزلی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند. بیکاری، فقر، مشکلات اجتماعی و … تنها نمونه هایی از مشکلات و معضلات فعلی شهر انزلی است. بخش عمده ای از ضعف های امروز شهر انزلی به واسطه مدیریت نادرست این شهر است که سبب شده در طی سالیان اخیر مشکلات روی هم انباشته شود تا امروز مردم انزلی با کوهی از مشکلات روبرو شوند .

مردم انزلی در طی صد سال گذشته همواره در حال نبرد بوده اند، روزی برای نجات میهن و روز دیگر برای ساخت و آبادانی مملکت، امروز نبرد تازه ای برای مردم انزلی آغاز شده است، مردم انزلی توسعه و پیشرفت شهرشان را در گرو الحاق این شهرستان به منطقه آزاد انزلی می بینند و این خواسته باید توسط مسئولین فعلی و مسئولانی که قرار است از اواخر سال جاری امورات مدیریتی شهر را در دست بگیرند مورد توجه قرار بگیرد .

امروز تنها از نام منطقه آزاد انزلی گرانی های سرسام آور و زباله های صنعتی این بنگاه بزرگ اقتصادی شمال کشور نصیب مردم انزلی شده است و اکنون وقت آن رسیده تا با الحاق کامل شهرستان بندرانزلی به منطقه آزاد انزلی منافع اقتصادی و کسب درآمد های صنعت توریست نیز نصیب مردم انزلی شود .

راه توسعه و پیشرفت شهرستان بندرانزلی از الحاق این شهر به منطقه آزاد انزلی می گذرد و اکنون وقت آن رسیده تا مردم و مسئولین دست در دست هم یکبار برای همیشه پرونده الحاق شهرستان انزلی به منطقه آزاد را ببندند .

جوانان انزلی چی امروز یک خواسته مشخص دارند و آن الحاق شهرستان انزلی به منطقه آزاد تجاری و صنعتی است ، حقی که در چند سال اخیر به بهانه های مختلف از مردم انزلی سلب شده است .

ما انزلی چی هستیم و این خواسته مشترک همه مردم انزلی است .

انزلی پرس

3 دیدگاه

 1. الحاق شهر انزلی به محدوده منطقه آزاد انزلی
  خواسته به حق ماست

 2. هر کس که دلش برای انزلی می تپد
  باید در راستای این مهم گام بردارد

 3. محمد رضا پویامنش

  درود بر تو انزلی چی با تعصب
  قدرت قلمت آرزوی خیلی هاست
  قلم بزن
  انزلی به قلمت نیاز دارد