*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 2754
  • ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶
معاون عمرانی وزیر کشور: شیرابه و جلوگیری از ورود آن به آب‌های سطحی در استان‌های شمالی مدیریت می‌شود

معاون عمرانی وزیر کشور: شیرابه و جلوگیری از ورود آن به آب‌های سطحی در استان‌های شمالی مدیریت می‌شود

به گزارش انزلی پرس، هوشنگ خندان‌دل با بیان اینکه شمال کشور طبیعت بی‌نظیری دارد، اظهار داشت: متأسفانه با بی‌توجهی‌هایی که گاهی رخ می‌دهد به این طبیعت آسیب‌های بسیار زیادی وارد شده است که در جهت جبران این وضعیت در گام نخست مدیریت پسماند و زباله‌های شهری مورد نظر است. وی با بیان اینکه در زمان […]

1852909

به گزارش انزلی پرس، هوشنگ خندان‌دل با بیان اینکه شمال کشور طبیعت بی‌نظیری دارد، اظهار داشت: متأسفانه با بی‌توجهی‌هایی که گاهی رخ می‌دهد به این طبیعت آسیب‌های بسیار زیادی وارد شده است که در جهت جبران این وضعیت در گام نخست مدیریت پسماند و زباله‌های شهری مورد نظر است.

وی با بیان اینکه در زمان تعطیلاتی مانند عید نوروز و تابستان شمال کشور مورد رفت و آمدهای بسیاری قرار می‌گیرد، گفت: با توجه به میزان رفت و آمدها مشکلاتی به‌وجود می‌آید و ایجاب می‌کند در سطوح ملی برای حل مشکلات اقدام کنیم.

معاون عمرانی وزیر کشور بیان کرد: دو سال اخیر با کمک بخش‌های دیگر سعی بر آن شد که میزان کنترل مشکلات ناشی از پسماند را زیاد کنیم و در این جهت با مدیر استان هماهنگی‌هایی صورت گرفت که محل‌هایی برای جمع‌آوری اولیه پسماندها جانمایی شود.

خندان‌دل خاطرنشان کرد: بخشی از پسماند تبدیل به کمپوست می‌شود و امکان بازگشت به طبیعت برای آن فراهم وجود دارد اما تمام زباله استان نمی‌تواند به کمپوست تبدیل شود و بخش هایی از آن باقی می‌ماند که در فازهای دیگر با استقرار زباله سوز‌ها آن‌ها را به انرژی تبدیل می‌کنیم و در این زمینه هم اقدامی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه هدف از بازید کارخانه کمپوست بندرانزلی این است که چرخه اقدامات پسماند را کامل کنیم،گفت: در جهت مدیریت شیرابه و جلوگیری از آسیب‌های آن در راستای ورود به آب‌های سطحی و زیر زمینی باید اقداماتی را صورت دهیم.

معاون عمرانی وزیر کشور تصریح کرد: زباله‌های باقیمانده را باید پرس کنیم تا در دفن و انتقال به مراکز زباله‌سوز با حجم کمتری بگیرد و این موضوع از طریق تأمین مالی و با مشارکت شهرداری و با مدیریت استانداری در آینده انجام می‌شود.

حجت شعبان‌پور درباره جمعیت و میزان تولید پسماند استان گیلان، اظهار داشت: در استان گیلان دو و نیم میلیون نفر جمعیت داریم که از این تعداد ۳۹ درصد آن روستانی و ۶۱ درصد آنها شهری هستند و سرانه تولید پسماند در شهرهای ما به‌ازای هر نفر ۸۵۰ گرم و روستایی بین ۵۵۰ تا ۶۵۰ گرم است که به‌طور متوسط بدون گردشگر از این جمعیت دو نیم میلیون نفری نزدیک به ۱۸۰۰ تن پسماند در استان گیلان تولید می‌شود.

وی درباره گفت: در استان گیلان سه کارخانه کمپوست در شهرهای رشت، انزلی و رودسر قرار دارد که به‌ترتیب ۴۰۰، ۱۵۰ و ۱۰۰ تن عملیات با توجه به تعمیرات و نگه‌داری‌هایی که انجام شده صورت می‌پذیرد.

معاون عمرانی استاندار گیلان خاطرنشان کرد:  تنها سه کارخانه کمپوست برای استان گیلان کافی نیست، به‌دلیل اینکه در این کارخانجات نمی‌توانیم تمام پسماندهای خود را به کمپوست تبدیل کنیم و نزدیک ۵۰ تا ۶۰ درصد پسماند برگشت می‌خورد و به مراکز دفع، انتقال پیدا می‌کند.

شعبان‌پور افزود: با توجه به برنامه پنجم توسعه در استان‌های ساحلی کشور به دلیل اینکه سطح آب‌های زیرزمینی بالا است دفن زباله ممنوع است زیرا امکان آلودگی آب‌ها وجود دارد، به همین دلیل نیازمند نیروگاه‌های زباله سوز و احیای پسماندها به روش نوین و ایجاد کارخانه‌های کمپوست هستیم.

وی با بیان اینکه احداث این کارخانه‌ها بسیار ارزان است و در بحث احداث کارخانه‌های زباله سوز، تصریح کرد: ۴ نقطه برای ایستگاه زباله‌سوز پیشنهاد شد و مورد تأیید قرار گرفت و در حال پیگیری هستیم که این چرخه را تبدیل به فرصت سودآوری کنیم ولی متاسفانه این امر در استان گیلان یک تهدید به‌حساب می‌آید.

امروز معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور به‌همراه شهردار و مسئولان محلی از کارخانه بازیافت زباله و کمپوست شهرک خمیران شهرستان بندرانزلی بازدید کردند./تسنیم

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.