*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 3659
  • ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳
معرفی ماهیان تالاب انزلی (سری دوم)

معرفی ماهیان تالاب انزلی (سری دوم)

تالاب انزلي يك مخزن آب لب شور با عمق كم به شمار مي رود. وجود محيط آبي زنده اي مانند تالاب انزلي در كنار درياي خزر و ارتباط وسيع آن با دريا محيط مطلوبي را براي تخم گذاري انواع ماهيان فراهم ساخته است. وجود ۲۰ گونه ماهي در تالاب انزلي تأييد شده است. كه ۱۱ گونه آن بومي، […]

تالاب انزلي يك مخزن آب لب شور با عمق كم به شمار مي رود. وجود محيط آبي زنده اي مانند تالاب انزلي در كنار درياي خزر و ارتباط وسيع آن با دريا محيط مطلوبي را براي تخم گذاري انواع ماهيان فراهم ساخته است. وجود ۲۰ گونه ماهي در تالاب انزلي تأييد شده است. كه ۱۱ گونه آن بومي، ۸ گونه مهاجر و يك گونه نيمه مهاجر است. ماهي سفيد و سوف كه از ماهيان مهاجر هستند براي تخم ريزي و زاد و ولد به تالاب آمده و پس از تخم ريزي مجدداً به دريا بازمي گردند. كپورماهيان، اردك ماهي از ماهيان بومي تالاب هستند كه به طور دائم در تالاب زيست مي كنند. به نظر مي رسد تغييرات درجه حرارت دريا و شرايط محيطي تالاب به گونه اي است كه اين زيستگاه را مساعدترين محل براي تخم گذاري ماهيان و پرورش طبيعي بچه ماهيها ساخته است. از جهت ديگر تالاب انزلي با داشتن آب شيرين و انواع گياهان و حيوانات آبزي از نظر تغذيه زيستگاه مناسبي براي ماهيان به شمار مي رود. جريان و آرامش نسبي آب در تالاب امكان آميزش اسپرم ماهي نر با تخم ماهي ماده را در شرايط مطلوب فراهم مي سازد و ريشه و ساقه گياهان آبزي محل چسبندگي خوبي براي لاروها به شمار مي رود و به همين لحاظ هر ساله گله هايي از انواع ماهيان براي تخم ريزي و توليد مثل به تالاب روي مي آورند. اين ماهيان منشأ عظيم صيدي هستند كه توسط صيادان به انواع مختلف در تالاب انزلي صورت مي گيرد.

رفت وآمد قايق هاي موتوري، آلوده شدن آب به روغن سنگين و مواد شيميايي سمي، صيد بي رويه در زمان تخم ريزي، آلودگيهاي ناشي از مصرف سموم گياهي و كود شيميايي در مزارع اطراف تالاب رفت وآمد ماهي ها رابراي تخم ريزي به تالاب كاهش داده است و امكان توليد مثل به مراتب دشوار و محدود شده است.

در این بین انواعی از ماهیان در تمام طول سال در تالاب حضور داشته و تعدادی جهت تولید مثل در زمانهای مشخصی به مرداب و رودخانه های مرتبط با آن ورود می کنند.تعدادی از انواع ذیل نیز یا بطور کامل در مرداب نابود شده یا بسیار کم تعداد و رو به نابودی هستند. مهمترين ماهيان تالاب انزلي عبارتند از :


سس ماهی یا زرد پر یا زردک

Luciobarbus brachycephalus KAbbasi

پراکنش در ایران: حوضه دریای خزر

ویژگیهای مرفولوژیک: دندان حلقی سه ردیفی (۵٫۳٫۲-۲٫۳٫۵ یا ۴٫۳٫۲-۲٫۳٫۴)

بیشینه درازا ۱۰۳(میانگین ۳۹) سانتی متر؛ بیشینه وزن ۱۴٫۵ کیلوگرم (میانگین ۴۲۰ گرم)؛ بدن دراز و باریک بوده و درازی ۵-۶ برابر ارتفاع بدن است؛ سر نسبتا کوتاه و باریک است؛ پشت این ماهی به رنگ سبز زیتونی و باله‌های مخرجی، لگنی و سینه‌ای متمایل به سرخ هستند؛ دارای دو زوج سبیلک است که یک زوج در لب بالا و زوج دیگر در لب پائین است؛ تخم‌ها به رنگ نارنجی و سمی هستند.

تغذیه: از کرم‌ها، بچه ماهیان و خرچنگ‌ها

بیولوژی: این ماهی خواب زمستانی دارد.

سایر موارد: اگر گوشت آن خوب پخته نشود اسهال و استفراغ ایجاد می‌کند. متاسفانه در سالهای اخیر به علت صید بی رویه، احداث سدها بر روی رودخانه‌ها و مصرف آب رودخانه‌ها تولید مثل آن مختل شده و در لیست سرخ IUCN در طبقه به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌است.

Bagui_u3


کلیکای معمولی

79447eea0bbf673caf4062efa3cbaf4b

خصوصیات کلیدی  : “D.III – IV, 11 – 13 ; A.III, 14 – 18 ; V.I,( 6 ) 7”    بدن نسبتاً پهن و ارتفاع بدن در حدود ۲۷ – ۲۱ درصد طول استاندارد می باشد. سر كوتاه و پهن است. فاصله دو چشم ۱۷٫۵ درصد طول استاندارد است. دارای كیل شكمی مشخص و به تعداد ۲۹ – ۲۴ عدد می باشد. خارهای آبششی ۶۲ – ۴۹ عدد و باله سینه ای نوك تیز می باشد. تعداد ستون های مهره ۴۵ – ۴۳ عدد اندازه : حداكثر طول استاندارد ۱۴٫۵ سانتی متر

منشا : دریای خزر

پراکنش : سرتاسر دریای خزر. اغلب در نواحی كم عمق ( حداكثر تا ۱۰۰ متر). به رودهای ولگا، اورال و ترك هم وارد می شود.

تغذیه :  از زئوپلانگتون ها تغذیه می نماید تولید مثل :. در فصل تابستان در دریا مهاجرت هایی جهت تخم ریزی دارد. دمای مناسب جهت تخم ریزی ۱۰ – ۸ درجه سانتی گراد و عمق ۳۰ – ۶ متر می باشد. در یك تا دوسالگی به بلوغ جنسی می رسد. هماوری مطلق آن ۶۰،۰۰۰ – ۹،۵۰۰ عدد می باشد.

اهمیت اقتصادی : از نظر شیلاتی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

وضعیت انقراض : در این مورد اطلاعات كافی برای اظهار نظر وجود ندارد.

kilka


 

ماهی سفید

image042

ماهی سفید (از خانواده کپورماهیان) یکی از انواع ماهی‌های شمال ایران است که در دریای خزر و رودخانه‌های استان‌های گیلان و مازندران یافت می‌شود. این نوع ماهی از مرغوب‌ترین انواع ماهی شمال به حساب می‌آید. گرچه مزهٔ گوشت آن بسیار محبوب است صرف آن خالی از دشواری نیست چرا که استخوان‌های بسیار ریزی در گوشت است (به این استخوان‌های زیر در اصطلاح سیخ یا تیغ می‌گویند). ماهی سفید از اواخر بهار تا اوایل پاییز تخم‌ریزی می‌کند.

ماهی سفید مهمترین ماهی استخوانی دریای خزر بوده و با توجه به ارزش غذایی بالا، کیفیت عالی گوشت و لذیذ بودن مورد توجه صیادان، ساحل نشینان و مردم کشور ما و حتی سایر کشورهای حاشیه دریای خزر می باشد . طول عمر این ماهی در دریای خزر ۱۰-۹ سال بوده و صید سالیانه این ماهی معمولاً از ۱۰ مهرماه شروع و تا ۱۰ فروردین ماه ادامه می یابد.ماهی سفید در حوزه ایرانی دریای خزر دارای دو فرم بهاره و پائیز بوده و برای تخم ریزی و تکثیر طبیعی وارد منابع آب شیرین رودخانه ها و تالاب های حاشیه این دریا می شود.

DSC_3793

 

 

 


کفال

image031

خانواده کفال ماهی شکلانماهیانی طویل هستند که معمولاً سر پهن و پوزهای کند دارند. بدن به شکل استوانه‌ای بوده و یا کمی از دو پهلو فشرده شده‌است.چشم‌ها تا حدی به وسیله بافت چربی پوشیده شده‌است و دارای دهانی کوچک، انتهایی و کمی تحتانی می‌باشند.دندان‌ها در این خانواده کوچک، ضعیف و پنهان بوده و یا اینکه اصلا وجود ندارد. کفال ماهیان دارای دو باله پشتی جدا از هم هستند که شعا ع‌های سخت اولین باله پشتی آنها ۴ عدد می‌باشد.سطح پشتی بدن اینها به رنگ آبی یا سبز زیتونی و پهلوها و شکم نقره‌ای می‌باشد و غالبا ۹-۳ رگه طولی بر روی پشت، پهلو و شکم انها دیده می‌شود.

این ماهی‌ها تحمل بالایی نسبت به تغییرات شوری دارند و به عبارتی یوری هالین می‌باشند.بچه این ماهیان گاهی به آبهای شیرین رود خانه‌ها وارد شده و مدت کوتاهی را در آبهای شیرین زندگی می‌کنند. اما نسبت به تغییرات درجه حرارت حساس بوده و همچنین قادر به نحمل میزان اکسیژن کمتراز ۲ میلی گرم در لیتر نیستند.

کفال ماهیان اندازه متوسط تا بزرگ دارند و در آبهای کرانه‌ای دریاها، خلیج‌ها و ابهای شیرین زندگی می‌کنند.

 

DSC_3048


 

کولمه

313711_324

پراکنش در ایران: جنوب شرقی دریای خزر

ویژگیهای مرفولوژیک: دندان حلقی یک ردیفی(۵-۶)؛ بیشینه درازا ۳۵ (میانگین ۲۰) سانتی متر؛ بدن این ماهی نسبتا بلند است و ارتفاع آن ۲۵٪ تا ۳۶٪ طول بدن را د ربر می‌گیرد؛ سطح بدن از فلس‌های متراکم متوسط یا درشت پوشیده شده است؛ دهان نیمه تحتانی است؛ دو انتهای آرواره پائین اندکی از قائمه ابتدای چشم می‌گذرد؛ باله پشتی بر روی قاعده باله لگنی قرار می‌گیرد؛ ابتدا باله مخرجی نیز در عقب انتهای قاعده باله پشتی است؛ طول ساقه دمی ۱۸٪ تا ۲۴٪ طول بدن است.

تغذیه: ماهی همه چیز خوار است و از نرم تنان، سخت پوستان ریز و نوزاد حشرات تغذیه می‌کند. بیولوژی: ماهی نیمه مهاجر است. دو نوع مهاجرت دارد که شامل مهاجرت از دریا به رودخانه برای تخم ریزی(مهاجرت بهاره) و دیگری در داخل دریا برای زمستان گذرانی(مهاجرت پائیزه) است؛ دارای خواب زمستانی است و در فصل تخم ریزی تغذیه نمی‌کند.

IMG_5301

 


فیتوفاک

21535646925324419566

ماهی کپور نقره‌ای (فیتوفاگ) یکی از کپورماهیان است.

در ایران پراکنش آن در حوزه دریای خزر و نقاط دیگر ایران است.

دندان حلقی یک ردیفی(۴-۴)؛ بیشینه درازا ۱۱۷ (میانگین ۳۷)سانتی متر؛ بیشینه وزن ۳۰ کیلوگرم (میانگین ۱۲۰۰ گرم)؛ بدن این ماهی نقره‌ای رنگ، دوکی شکل و از دو پهلو فشرده شده‌است و با فلس‌های ریز پوشیده شده است؛ سر ماهی حجیم و سنگین و در انتها باریک می‌شود؛ چشم‌ها به پائین سر نزدیک است؛ خارهای آبششی طویل تر از رشته‌های آبششی بوده و متراکم و به هم چسبیده هستند؛ دهان کوچک و انتهایی و اندکی متمایل به سمت بالاست؛ خط جانبی دارای انحنای کامل است؛ شکم از گلو تا مخرج دارای کیل شکمی تیز است.

تغذیه: از پلانکتون‌های گیاهی

محل اصلی زندگی این ماهی رودخانه آمور است. ماهیان کپور نقره‌ای هنگامی که درجه آب ۲۳-۲۱ درجه سانتی گراد و رودخانه در حال سیلاب و گل آلودگی باشد به صورت دسته جمعی اقدام به تخم ریزی می‌کنند. در صورتی که آب ساکن باشد عمل تخم ریزی به هیچ عنوان صورت نمی‌گیرد، از اینرو هنگام تکثیر مصنوعی این ماهی، تنها وسیله برای القا تخم ریزی آن، تزریق هورمون هیپوفیز به این ماهی است.

تعداد تخم‌ها ۱۵۰۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰ عدد بوده، به قطر ۱-۰٫۷ میلی متر می‌باشند. پس از ۱٫۵ روز تخم‌ها شکفته شده ولاروها پس از استفاده از کسیه زرده و اتمام آن از جلبک هی چند میکرونیو در صد ناچیزی از پلانکتون‌های جانوری تغذیه می‌کنند، از اینرو این ماهی به نام فیتو فاگ هم خوانده می‌شود. ماهیان نر کپور نقره‌ای در زیستگاه خوددر ۶-۴ سالگی و ماده‌ها در ۶-۵ سالگی بالغ می‌شوند. تکثیر و پرورش این ماهیان به همراه ماهی علفخوار، ماهی کپور و ماهی کپور سر گنده در بیشتر کشورها از رونق چشمگیری برخوردار است. در ایران نیز پرورش این ماهی به علت تغذیه آن از پلانکتون‌های گیاهی که از تولیدات طبیعی استخر هاست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهیان خواب زمستانی دارند؛ به صدا حساسند و جذب صدا می‌شوند و تا ۱٫۵ متر از آب بیرون می‌پرند.

ارزش اقتصادی: ماهی کپور نقره‌ای دارای ارزش اقتصادی و در ردیف ماهیان با ارزش پرورشی است. پرورش این ماهی کاملاً اقتصادی و مقرون به صرفه‌است.

DSC_3819


 

 بیگ هد

image002

کپور سرگنده از ماهی‌های آب شیرین و یکی از کپورهای آسیایی است. تغذیه‌ان از پلانکتون‌های جانوری و گیاهی است.

ماهی کپور سر گنده دارای ارزش اقتصادی می‌باشد و تکثیر و پرورش مصنوعی آن نیز معمول است. پراکنش این ماهی در ایران حوضه دریای خزر و دیگر نقاط است.

دندان حلقی یک ردیفی(۴-۴)؛ بیشینه درازا و وزن به ترتیب ۱۱۰سانتی متر و ۳۵ کیلوگرم (میانگین ۳۸ سانتی متر و ۲۲۰۰ گرم)؛ سطح ساینده دندان‌های حلقی فاقد شیارند. شبه کپور نقره‌ای است اما در این ماهی کیل شکمی تیز محدودتر بوده و بین باله‌های لگنی و مخرج واقع شده‌اند و همچنین باله‌های سینه‌ای تا قاعده باله‌های لگنی می‌رسند؛ علاوه بر این رنگ آن تیره تر، سر بزرگتر و چشم پائین تر از محور طولی بدن قرار دارد؛ خارهای آبششی این ماهی نیز بسیار نزدیک به یکدیگر و در قاعده به هم چسبیده هستند. سرپوش آبششی به طور مشهودی از پایه باله سینه‌ای جلوتر رفته‌است.

محل اصلی زندگی این ماهی در رودخانه آمور می‌باشد. این ماهیان به صورت گروهی اقدام به تخم ریزی می‌کنند. تخمریزی در هنگام سیلابی بودن رودخانه و گل آلودگی آن صورت می‌گیرد. دمای مناسب آب برای تخم ریزی ۲۵-۲۲ درجه سانتی گراد می‌باشد. تعداد تخم‌ها ۱۲۰۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰ عدد و قطر آن‌ها ۱٫۱-۱ میلی متر می‌رسد. تخم‌ها به صورت شناور در آبند و پس از ۱٫۵-۱ روز تبدیل به لارو می‌شوند.لاروها پس از جذب کیسه زرده هنگامی که به طول ۸-۷ میلی متر می‌رسند، تغذیه فعال خود را آغاز می‌کنند. در محیط اصلی زندگی بلوغ جنسی در ماهیان نر ۷-۶ سالگی و در ماده‌ها ۸-۷ سالگی است.

DSC_3882

 


ماهی آزاد

548576_7t0r6mD4

 

آزادماهی یا  ماهی آزاد دریای شمال در ردهٔ آزادماهیان قرار دارد. آزادماهی‌ها به طور معمول در آب‌های شیرین به دنیا می‌آیند، سپس به اقیانوس‌ها رفته و برای تخم‌گذاری دوباره به آبهای شیرین باز می‌گردند. تحقیقات نشان داده‌است، که آنها برای تخم گذاری، به نقطه‌ای که در آن متولد شده‌اند، باز می‌گردند.

گوشت این ماهی نسبت به ماهیان دیگر از چربی بیشتری برخوردار است و سرشار از امگا۳، پروتئین و ویتامین دی می‌باشد . همچنین دارای مقدار قابل توجهی کلسترول است . بر اساس گزارشی از نشریهٔ ساینس،آزادماهی می‌تواند، حاوی مقادیری از دیوکسین باشد.آزادماهيان از با ارزش ترين گونه هاي آبزي مي باشند كه در اغلب نقاط جهان پراكندگي گسترده اي دارند، اين ماهيان اغلب متعلق به مناطق سردسيري و يا معتدله مي باشند، و به همين جهت به آنها ماهيان سرد آبي اطلاق مي گردد ، خانواده آزاد ماهيان داراي ۷ جنس و حدود ۳۰ گونه مي باشد يكي از اين ۷ جنس salmo است كه salmo trutta يا قزل آلاي قهوه اي جزء مهمترين گونه ها ي آن مي باشد ، زير گونه اي از قزل آلاي قهوه اي به نام ماهي آزاد درياي خزر Salmo trutta caspius معروف است ، اكثر آزاد ماهيان گونه هاي با ارزش تجاري هستند ماهي آزاد درياي خزر بدليل گوشت خوشمزه و لذيذ داراي ارزش تجاري بالايي مي باشد ، اين گونه بزرگترين نمونه از قزل آلاي دريايي است كه در مواردي با وزن بيش از ۴۵ كيلوگرم در زمان مهاجرت تخم ريزي در رودخانه منتهي به درياي خزر صيد شده است.

salmon-1_2444335b

 


علفخوار(آمور وحشی)

image026

ماهی آمور یا کپور علف‌خوار، در اغلب حوضه‌های آبریز پراکنش دارد. ماهی آمور شباهت زیادی به ماهی سفید خزر دارد به طوری که آن را سفید پرورشی می‌نامند.

بیشینهٔ درازا و وزن در این ماهی به ترتیب ۱۰۰ سانتی متر و ۳۲ کیلوگرم می‌باشد(میانگین ۵۷ سانتی متر و ۶/۳ کیلوگرم) و دارای دندان حلقی با فرمول ۴٫۲-۲٫۴ یا ۵٫۲-۲٫۴ می‌باشد. بدن این ماهی گرد و فلس‌های متراکمی دارد. باله پشتی گرد و خط جانبی کاملی دارد. ابتدای قاعده باله پشتی اندکی در جلوی قائمه باله لگنی قرار دارد.خارهای آبششی کوتاه و به تعداد ۱۲ عدد دارد. عمدتاً از گیاهان آبزی تغذیه می‌کند. البته سخت‌پوستان و نوزاد پشه‌های دریاچه (شیرونومیده) را نیز مصرف می‌کند. تعداد تخم‌ها تا ۱ میلیون عدد نیز می‌رسد. نسبت به ماهی کپور معمولی باله پشتی کوتاهتری دارد. تفاوت آن با ماهی کپور سیاه، در دندان‌های حلقی است. دندان حلقی در آمور از نوع شانه‌ای و در کپور سیاه از نوع آسیایی است.

ماهی آمور دارای سر مسطح است ولی ماهی سفید سر برآمده دارد. رنگ بدن در ماهی آمور، نقره‌ای واضح و در ماهی سفید نقره‌ای محو است. تفاوت دیگر این دو در دندان‌های حلقی است که فرمول دندان حلقی در ماهی سفید ۵-۶ می‌باشد.

ماهی آمور جزء کپور ماهیان چینی می‌باشد و در سیستم پرورشی توام همراه با کپور معمولی، کپور نقره‌ای (فیتوفاگ)[۵] و کپور سرگنده، پرورش می‌یابد. این ماهی در زادگاه اصلی خود در چین، در رودخانه‌های سیلابی با آب گل آلوده و بستر پوشیده از سنگریزه به صورت دسته جمعی تخم ریزی می‌کند.تخم ریزی آن در دمای ۲۳-۲۱ درجه سانتی گراد صورت می‌گیرد. تعداد تخم‌ها ۲۰۰-۵۰۰ هزار عدد بوده و به قطر ۵/۰-۲/۱ میلی متر می‌باشند. شرایط لازم برای به وجود آمدن لاروها، غوطه‌وری تخم‌ها می‌باشد که در رودخانه‌های طبیعی در فصل سیلابی چنین شرایطی فراهم می‌گردد. ماهیان نر در زادگاه اصلی خود در ۶-۴ سالگی و ماده‌ها در ۷-۶ سالگی بالغ می‌شوند. این ماهی دارای ارزش شیلاتی می‌باشد.

در سال ۱۹۹۰ ورود ماهی غیربومی آمور از سوی شیلات به هامون پوزک در سیستان نسل نی‌های منطقه را از بین برد و این هامون را در فهرست قرمز کنوانسیون رامسر قرار داد.

 

DSC_3822

 


ماهیان خاویاری

 image010

ماهی خاویار یا تاس‌ماهی نامی است که به بعضی از ماهیان خانوادهٔ تاس‌ماهیان  (Acipenseridae) داده می‌شود که در مجموع حدود ۲۸ گونه دارند. فیل‌ماهی، اوزون برون، تاس‌ماهی ایرانی، تاس‌ماهی روسی و ماهی شیب از مهمترین انواع ماهیان خاویاری اند

اوزون برون –  Acipenser stellatus

اين ماهی با نام ماهی پوزه دراز ، اوزون برون و يا دراکول معروف است.

دارای پوزه ای کشيده و شمشير مانند است که طول آن بيش از نود درصد از طول سر را تشکيل می دهد.

تعداد صفحات پشت ماهی ۹ – ۱۶ عدد و صفحات جانبی ماهی ۳۰ الی ۳۸ عدد و صفحات شکمی ماهی ۹ الی ۱۴ عدد می باشد .

بين صفحات پشتی و جانبی ، صفحات روشن ستاره مانندی وجود دارد .

لب پائين بريده ، سبيلک ها کوتاه و فاقد رشته می باشند .

طول بدن ماهی بين ۷۰ – ۱۴ سانتيمتر و بعضاً تا ۲۲۰ سانتيمتر می رسد .

۷- وزن اين ماهی تا ۶۸ کيلو گرم می رسد.

اين ماهی در حوضه درياهای سياه ، ازوف و خزر زندگی می کند و در تمامی سواحل جنوبی خزر يافت می شود .

اغلب اين ماهی به شکل گروهی حرکت می کند .

مهاجرت توليد مثلی اين ماهی اغلب برای دو بار در سال انجام می شود . در ماه های فروردين الی خرداد و شهريور الی مهر ماه

اين ماهی برای توليد مثل به رودخانه های کورا ، سفيد رود ، بابل رود ، سرخ رود ، گرگان رود و تجن وارد می شود. – تعداد تخم در اين گونه بين ۲۰ الی ۳۶۲ هزار عدد می باشد ، دوره آنکوباسيون تخم ها در ۲۳ درجه سانتيگراد ۵۰ ساعت و در ۸/۱۹ درجه سانتيگراد ۱۰۰ ساعت به طول می انجامد.

ماهی های نر در سنين ۱۳ – ۹ و ماهی های ماده در سنين ۱۷ – ۱۱ سالگی بالغ می شوند.

اختصاصات:

اين ماهی با نام تاس ماهی ايران ، پوزه سياه يا قره برون معروف است.

تعداد صفحات استخوانی موجود بر روی بدن ۵ الی ۱۴ عدد و در پهلو ها ۲۱ الی ۴۲ عدد است .

رنگ اين ماهی به نسبت تاس ماهی روس روشن تر و صفحات ستاره ای شکل حد واسط صفحات استخوانی آن واضح تر است.

طول بدن بين ۱۴۰ الی ۱۶۰ سانتيمتر می باشد.

وزن بدن بين ۱۶ الی ۲۰ کيلو گرم است .

اين ماهی خاوياری بومی سواحل جنوبی دريای خزر است و در بخش شمالی دريای خزر به ندرت مشاهده می شود.

توليد مثل اين ماهی در يکی از رودخانه های سفيد رود ، بالا رود ، سرخ رود ، گرگان رود ، تجن و يا کوارا

 

80352_604

 


 

ماهی ماش

image040

ماش‌ماهی از ماهیان خانوادهٔ کپورماهیان است.

ماش‌ماهی خزری در حوضه دریای خزر پراکنش داشته و دارای دندان‌های حلقی دو ردیفی با فرمول ۵٫۳-۳٫۵ می‌باشد. بیشینهٔ درازا ۵۰ (میانگین ۳۵) سانتی‌متر و حداکثر وزن، ۳ کیلوگرم (میانگین ۵۵۰ گرم) است. بدن این ماهی دراز و از فلس‌های ریزی پوشیده شده است. طول ۵ برابر ارتفاع و ارتفاع ۲ برابر ضخامت است. بدن از دو پهلو فشرده است. سر این ماهی دراز و دهانی بزرگ دارد. آرواره پایینی جلو آمده و پهلوها نقره‌ای رنگ هستند. باله دمی به شدت دو شاخه و دراز است. باله‌های پشتی و دمی خاکستری و بقیه متمایل به سرخ است.

ماش‌ماهی گوشت‌خوار بوده و حتی از قورباغه، موش و جوجه پرندگان تغذیه می‌کند. این ماهی با ضربات دم شکار خود را بی‌حال کرده و سپس می‌بلعد. به هنگام تخم‌ریزی و خواب زمستانی تغذیه نمی‌کند. معمولاً به صورت انفرادی دیده می‌شود. تعداد تخم‌ها تا ۱۰۰۰۰۰(یا ۳۰۰۰۰۰) است. ماش‌ماهی در دریاچه‌ها غالبا در سطح آب مشاهده می‌شود. تخم‌ریزی در ماه‌های فروردین تا خرداد و معمولاً در رودخانه‌های با جریان سریع و بستر ماسه‌ای صورت می‌گیرد. ماش‌ماهیانی که در دریاچه‌ها زندگی می‌کنند جهت تخم‌ریزی وارد رودخانه‌ها می‌شوند. معمولاً تخم ریزی همراه با سر و صداست. تخم‌ها چسبناک بوده و به بستر رودخانه یا گیاهان آبزی می‌چسبند. دوره انکوباسیون ۱۷-۱۰ روز در دمای آب ۵/۸-۵/۱۲ درجه سانتی‌گراد است. لارو ماش‌ماهی پس از خروج از تخم و جذب کیسه‌زرده به صورت دسته‌جمعی مهاجرت کرده و پس از طی اولین تابستان به طول ۱۵-۱۰ سانتی‌متر می‌رسد. لاروهای ماش‌ماهی ابتدا به صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کنند و در هنگام بلوغ تک‌رو انجام می شود.

تخم ريزی و توليد مثل از اواسط ارديبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه و اغلب در قسمت پائين رودخانه با دمائی بين ۱۶ تا ۱۷ درجه سانتيگراد صورت می گيرد .

دوره انکوباسيون تخم در دمای ۱۶ – ۱۷ درجه سانتيگراد بين ۲ الی ۵ روز طول می کشد.

aspius_aspius


 

میلاد منصف