*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 8079
  • ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۲۷
ملوان نیازمند حمایت های اثربخش

ملوان نیازمند حمایت های اثربخش

به گزارش انزلی پرس ، در هفته ای که ملوان نتوانست آن طراوت همیشگی را در بازی خانگی خود در مقابل پارس جنوبی جم از خود نشان دهد، گل دقیقه ۹۳ مهیار زحمتکش از روی نقطه پنالتی مانع از اولین شکست خانگی ملوان در لیگ دسته اول شد تا ملوان با تک امتیاز این دیدار […]

به گزارش انزلی پرس ، در هفته ای که ملوان نتوانست آن طراوت همیشگی را در بازی خانگی خود در مقابل پارس جنوبی جم از خود نشان دهد، گل دقیقه ۹۳ مهیار زحمتکش از روی نقطه پنالتی مانع از اولین شکست خانگی ملوان در لیگ دسته اول شد تا ملوان با تک امتیاز این دیدار موقتا با یک بازی بیشتر به صدر جدول صعود کند.

1-4

دلایل مختلفی برای عدم موفقیت دراین دیدار وجود دارد ، بارش برف در انزلی و عدم وجود زمین مناسب برای انجام تمرینات ، کیفیت نچندان مطلوب زمین بازی ، تغییرات پی در پی در ترکیب اصلی تیم ، مصدومیت شاهین ثاقبی ، اشتباهات فردی بازیکنان ، بازی بسته حریف و عدم حضور یک بازیکن تمام کننده در خط حمله می تواند دلایل اصلی عدم نتیجه گیری در دیدار خانگی ملوان در مقابل پارس جنوبی جم باشد ، گر چه نباید فراموش کنیم که بازی ها در لیگ دسته اول بر خلاف لیگ برتر به دلیل آماتور بودن اکثر تیم ها غیر قابل پیش بینی تر می باشد و پارس جنوبی نیزبا توجه به اینکه اولین فصل حضور خود در لیگ دسته اول فوتبال ایران را تجربه می کند تا اینجای کار نتایج خوب و شایسته ای بدست آورده است.

کاچی به از هیچی !

قطعا کسب یک امتیاز آنهم در دیدار خانگی  نباید سبب خوشحالی هواداران شود اما اگر این تک امتیاز در آخرین لحظات آن هم در شرایطی که می توانستیم بازنده آن دیدار خانگی باشیم بدست آید می تواند زمینه ساز خوشحالی هواداران ملوان شود ، گرچه این خوشحالی می تواند دلایلی دیگر چون ادامه روند گل زنی در دقایق پایانی بازی و ادامه شکست ناپذیری ملوان در ورزشگاه خانگی خود را نیز به همراه داشته باشد.

داستان غم انگیز پیروزی و شکست !

می گویند پیروزی هزار صاحب دارد و شکست فرزندی یتیم است ، این یک واقعیت تلخ و غیر قابل کتمان در فوتبال است و ملوان نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود ، همواره پس از پیروزی هر کدام از ارکان یک مجموعه تیمی به بخشی از آن موفقیت کسب شده چنگ می زنند ، هواداران می گویند دلیل اصلی موفقیت حضور و حمایت آنها است ، کادر فنی عملکرد تاکتیکی خود را دلیل پیروزی و موفقیت تیم می داند ، بازیکنان تیم عملکرد خود را عامل اصلی موفقیت می دانند و مدیران تیم نیز مدعی آن هستند که شیوه مدیریت آنها دلیل اصلی کسب موفقیت به وجود آمده می باشد ، اما همه این عوامل در زمان شکست حاضر به پذیرفتن سهم خود نبوده و به دنبال قربانی کردن فرد یا گروه دیگری هستند ، به راستی شکست فرزند یتیمی است که هیچکس حاضر به پذیرش مسئولیت آن نیست.

تفاوت انتقاد و تخریب …

اصولا نقد افراد را می توان از دو زاویه متفاوت مورد تحلیل قرار داد ، زوایه اول از نگاه افرادی است که دیدگاهشان حمایتی است پس منطقی نقد می کنند ، راهکار ارائه می دهند و به نوعی به وظیفه خود عمل می کنند و هدفشان بهبود اوضاع نامطلوب فعلی است، پس باید حرف آنها را شنید از زوایه دید آنها به موضوع نگاه کرد و در صورت درست و منطقی بودن حرفهایشان آنها را پذیرفت و در حد توان به آنها عمل کرد.

اما زاویه دوم نقد را باید از نگاه افرادی دید که هدفشان بزرگنمایی ضعف های موجود در جهت تخریب مجموعه ای است که بازیگران آن مطلوب این افراد نیستند، هیچ راهکار منطقی ارائه نمی کنند و حرفهایشان بیش از آنکه نزدیک به واقعیات موجود و شبیه به نقد باشد شباهت به غر غر زدن های معمول دارد. پس این نقد نمی تواند دلسوزانه باشد و عمل کردن به خواسته چنین افرادی سبب خواسته های نامشروع بعدی آنها خواهد شد.

اگر این دو زاویه را به خوبی شناخته و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم متوجه خواهیم شد که نقد در فضایی منطقی و با متر و معیار های واقعی قابل پذیرش خواهد بود اما متاسفانه در برخی از مواقع انتقادها رنگ و بوی دخالت ، عداوت و کینه توزی به خود می گیرد که این موضوع علاوه بر اینکه هیچ کمکی به بهبود اوضاع این کیس خاص ( ملوان ) نخواهد کرد بلکه سبب تشویش ذهن هوادارانی خواهد شد که بیش از ۹۰ درصدشان حامیان همیشگی و طالبان موفقیت و سربلندی قوهای سپید انزلی بوده ، و برایشان فرقی ندارد که چه کسی سرمربی یا کاپیتان تیم باشد آنها فقط به موفقیت تیم محبوبشان فکر می کنند.

حمایت های اثر بخش

نکته قابل توجه موقعیت فعلی ملوان در لیگ دسته اول فوتبال ایران است ، ملوان تیمی است که با بحران های فراوان و بدون تدارک مناسب در ابتدای فصل، لیگ دسته اول را آغاز نمود و شاید خوشبین ترین هوادار ملوان نیز تصور اینکه پس از ۱۵ هفته ملوان به چنین کیفیتی دست پیدا کند را در ذهن نداشت اما قوهای جوان با پشتکار و حمایت مردم انزلی امروز در جایگاه رفیعی قرار دارند و هواداران ملوان نیز این امر را به خوبی می دانند که اگر به حمایت های اثر بخش خود ادامه دهند شاید ملوان به عنوان یکی از ۲ سهمیه لیگ برتری موجود ، سال آینده دیگرسوار بر قطار لیگ یکی ها نباشند.

فوتبال ورزشی غیر قابل پیش بینی است

یکی از مهمترین جذابیت های فوتبال غیر قابل پیش بینی بودن آن است ، گاها مشاهده می شود که برخی از هواداران انتظارات بسیار بالا و غیر واقعی از تیم خود دارند ، انتظارات باید منطبق با واقعیت های موجود باشد ، ملوان تیمی فاقد زیر ساخت است ، تیمی که ازعدم وجود حامی مالی رنج می برد ، ملوان تیمی است که مشکلات مدیریتی فراوانی را پشت سر گذاشته و بدهی های فراوانی دارد ، ملوان تیمی سازنده است که تا به امروز نتوانسته از داشته های خود به خوبی استفاده کند ، ملوان تیمی است که تغییر نسل داده و بازیکنان جوانش در مرحله آزمون و خطا قرار دارند ، اینها واقعیت های امروز ملوان است ، حال چگونه چنین تیمی که روزهای پرفشار و پر استرسی را پشت سر گذاشته و با روندی نرمال در حال عبور از شرایط بد گذشته می باشد باید همچون یک تیم سطح اول اروپایی نظیر بارسلونا و یا رئال مادرید ظاهر شود و همه تیم ها را یکی پس از دیگری شکست دهد و چند هفته مانده به پایان مسابقات قهرمان لیگ شود ؟! آیا منتقدان گرامی در هنگام نقد کردن به این نکات بسیار مهم و تاثیر گذار توجه ای دارند یا صرفا احساسات و یا عمق عشق و علاقه خود به تیم را ملاک انتقادات تندشان قرار می دهند ؟

فوتبال پدیده ای غیر قابل پیش بینی است ، همه شرایط و اتفاقات پیرامونی این ورزش می تواند در نتایج بدست آمده تاثیر مستقیم بگذارد ، گاها با نقدهایی پیرامون ملوان مواجه می شویم که بسیار عجیب و غیر قابل پذیرش هستند، به عنوان مثال اینکه برخی از منتقدان برای چنین تیم تغییر نسل داده و پر از اشکلات ساختاری حق شکست و یا از دست دادن امتیاز قائل نیستند ! یا اینکه از دیدگاه این افراد همواره می بایست ملوان ببرد و بازیکنان جوان تیم حق اشتباه کردن ندارند ! مگر چنین مسائلی در فوتبال امکانپذیر است ؟

رئال مادرید و بارسلونا هم شکست می خورند !

بزرگترین تیم های جهان هم در فوتبال حاکم مطلق نیستند ، بارسلونا ، رئال مادرید  ، میلان ، یوونتوس ، بایرن مونیخ  و … آنها هم می بازند ، مساوی می کنند ، روز خوب و بد دارند ، تحقیر می شوند ، تحقیر می کنند اینها ذات فوتبال است هیچ چیزی در این ورزش مطلق نیست همه چیز قابل تغییر است ، همانطور که روزی سپیدرود رشت به عنوان یک تیم تمرینی لیگ سومی در زمین حسن رود با ملوان دیدار می کرد، امروز هم ملوان باید در لیگ یک و در مقابل این تیم الگیلانو را برگزار کند ، تیم های کوچکتر تا ابد زیر سایه نام ملوان حرکت نخواهند کرد و این ما هستیم که با کوچکترین غفلت جایگاه خود را به راحتی از دست خواهیم داد.

نگاهی منطقی توام با امید …

واقعیت این است که منطق می گوید حداقل در فصل جاری و با توجه به بحران هایی که این تیم پشت سر گذاشته و بحران های احتمالی در پیش، ملوان نباید به عنوان یکی از ۲ تیم صعود کننده به لیگ برتر لقب بگیرد ، اما با توجه به اینکه فوتبال یک ورزش غیر قابل پیش بینی است ملوان از همه آن بحران ها تا به اینجا به سلامت عبور کرده و اکنون صدر نشین جدول هجده تیمی است ، حال چرا نباید از چنین وضعیتی مراقبت نمود ؟ چرا همواره سعی می کنیم خود و تیم محبوبمان را به راحتی وارد چالش های غیر ضروری نماییم ؟ به واقعیت ها نگاه کنیم و موقعیت امروز را مغتنم بشماریم و با حمایت و انتقال انرژی مثبت به مجموعه تیم و کشیدن دست نوازش بر سر بازیکنان جوانی که هر لحظه امکان لغزش و اشتباه دارند بار دیگر اثبات کنیم که هواداران ملوان همواره و تحت هر شرایطی دست از حمایت از تیم محبوب خود بر نخواهند داشت .

اسماعیل راد – انزلی پرس

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.