*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 12706
  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
ممنوعیت حرکت دسته های عزاداری در خیابان های گیلان

ممنوعیت حرکت دسته های عزاداری در خیابان های گیلان

طبق تصمیمات اتخاذ شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا و قرمز بودن استان گیلان از لحاظ شیوع کرونا هر هیات عزاداری فقط می تواند جلوی مسجد، حسینیه و یا تکیه خود آن هم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به عزاداری بپردازد.

به گزارش انزلی پرس و به نقل از ایرنا، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گیلان گفت: حرکت دسته های عزاداری ماه محرم به دلیل قرمز بودن استان از لحاظ شیوع کرونا در شهرهای گیلان ممنوع است.

حجت الاسلام سعید مهدوی افزود: طبق تصمیمات اتخاذ شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا، استان ها و شهرهایی که از لحاظ کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند، حرکت دسته های عزاداری ممنوع است.

وی عنوان کرد: با توجه به این دستورالعمل و قرمز بودن استان گیلان از لحاظ شیوع کرونا هر هیات عزاداری فقط می تواند جلوی مسجد، حسینیه و یا تکیه خود آن هم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به عزاداری بپردازد.

وی ادامه داد: همچنین استفاده از طبل و سنج نیز در دسته های عزاداری های امسال و نیز تجمع در مناطق خاص و زیارتگاه هایی همچون دانای علی، خواهر امام رضا (ع) رشت و غیره ممنوع است و علاوه بر آن امکان برپایی ایستگاه های صلواتی نیز نمی باشد.

 وی بیان کرد: طبق دستور ستاد ملی کرونا، مسئولیت ساماندهی هیات های عزاداری ها به سازمان تبلیغات اسلامی سپرده شده و به همین دلیل تمامی تکیه ها برای برپایی عزاداری آن هم در فضای باز و با رعایت موارد پروتکل های بهداشتی باید از این سازمان مجوز دریافت کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گیلان اضافه کرد: مجالس عزاداری حضرت امام حسین (ع) باید در مساجد، حسینیه ها و تکیه ها در فضای باز و مناسب و با یک چهارم ظرفیت برگزار شود ورعایت پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک و ضدعفونی این مکان ها نیز باید بطور کامل انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به سنت حسنه احیای اطعام عزاداران افزود : یکی از سنت های بسیار خوب اطعام بویژه در روز عاشورا است که در این راستا باید بخشداران و دهیاران در شهرستان رشت و سایر شهرهای گیلان برای احیای این سنت اقدامات شایسته ای را انجام دهند.

حجت الاسلام مهدوی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه امسال ایستگاه های صلواتی به دلیل ایجاد تجمع برپا نمی شود، پخت و توزیع نذورات باید به صورت بسته بندی و بیرون بر و با رعایت اصول بهداشتی انجام شود که در این زمینه امیدواریم مردم مومن و همیشه در صحنه گیلان با رعایت تمام اصول بهداشتی علاوه بر انجام عزاداری در تاسوعا و عاشورا آن هم با رعابت پروتکل های بهداشتی، در احیای سنت اطعام نیز با این اصول و هزینه کرد این نذورات برای اقشار نیازمند اقدام نمایند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید *