جستجو کنید

منطقه آزاد انزلی بستر توسعه کالای صادراتی

اسلایدر منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی بستر توسعه کالای صادراتی

اشتراک گذاری

به گزارش انزلی پرس و به نقل از فارس ، مناطق آزاد نام آشنایی برای مردم به‌ویژه فعالان در حوزه اقتصادی و صنعتی محسوب می‌شوند اما ممکن است برخی از افراد اطلاعات جامعی در مورد جایگاه قانونی و وظایف این مناطق نداشته باشند.

طبق قانون، منطقه آزاد قلمرو معینی از یک کشور محسوب می‌شود و بازرگانی و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و گمرکی در آن تابع مقررات ویژه‌ای است و با دیگر مناطق سرزمین اصلی تفاوت دارد.

مناطق آزاد شرایطی را به وجود آورده تا بازرگانان، صاحبان صنعت و تولیدکنندگان، صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران بتوانند با استفاده از تسهیلات ویژه، معافیت‌های متنوع و بخشودگی عوارض گمرکی فعالیت‌های خود را بر پایه قوانین کشوری و بین‌المللی سرعت بخشیده و گسترش دهند.

مناطق آزاد به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا با حذف مقررات دست‌ و پاگیر سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در مسیر توسعه صنایع و تولید کالای با کیفیت قرار گیرد و با افزایش صادرات و گسترش همکاری‌های بازرگانی بسترهای مطلوب‌تری برای رشد و پیشرفت همه‌جانبه فراهم شود.

مناطق آزاد در کارکردهای خود می‌توانند با توسعه صنایع شیلاتی، تبدیلی، تکمیلی و بسته‌بندی، تجارت الکترونیک، ایجاد بازارها و نمایشگاه‌ها، برقراری ارتباط بین بنگاه‌های اقتصادی، خوشه‌های صنعتی، پارک‌های علم و فناوری و تاسیس واحدهای بین‌المللی دانشگاهی و نهادهای تحقیقاتی فرآیند توسعه منطقه‌ای را سرعت بخشند.

وجود بندر انزلی به عنوان فعال‌ترین بندر شمال ایران و گمرک انزلی، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل، قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال ـ جنوب و همچنین نزدیکی به مرکز کشور و بنادر شمالی دریای خزر از جمله مزیت‌های منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی است ضمن اینکه منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی فعال در ساحل بزرگ‌ترین دریاچه جهان محسوب می‌شود و قادر است بازار ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای آسیای میانه را متوجه خود کند.

منطقه آزاد انزلی به دلیل قرار گرفتن در محدوده جغرافیایی گیلان به عنوان قطب‌های کشاورزی و گردشگری می‌تواند با فعال‌سازی صنایع و نهادهای وابسته با کشت و صنعت و رونق گردشگری در این زمینه‌ها شاهد توسعه و پیشرفت بیشتری باشد.

با پیگیری‌های سازمان منطقه آزاد انزلی و طبق مصوبه هیأت وزیران در سال ۹۳ بیش از ۶ هزار و ۴۸۰ هکتار به مساحت محدوده منطقه آزاد افزوده شد و مساحت این منطقه به ۹ هزار و ۴۰۰ هکتار رسید تا با تکیه بر جهت‌گیری صادراتی و ساخت بندر کاسپین به مرکز داد و ستد کالای راهبردی تبدیل شود و نقش ارزنده‌تری در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کند.

مزایای قانونی ثبت مالکیت و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی تا میزان صد درصد، امکان فعالیت بانک‌ها و موسسه‌های مالی و بیمه‌ای، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره‌برداری هر گونه فعالیت اقتصادی، خلق مزیت‌های جدید برای فعالان اقتصادی، تولیدی، فعالیت بورس کالا و اجرای مصوبه کالای همراه مسافر فضای کسب و کار در منطقه آزاد انزلی را بیش از گذشته فراهم کرده است.

رابطه با کشورهای حاشیه دریای کاسپین و همجواری با بنادر «آستراخان» و «لاگان» در روسیه، «اسنودسک» در ترکمنستان، «اکتائو» در قزاقستان و «باکو» در جمهوری آذربایجان دسترسی به بازار کشورهای استقلال یافته را برای تولیدکنندگان، صادرکنندگان و بازرگانان بیش از هر زمان دیگری مهیا کرده است.

بدون تردید توسعه صنایع و سرمایه‌گذاری و گسترش فعالیت‌های بازرگانی، صادراتی و گردشگری در منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی تحولات اساسی در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه و توسعه پایدار و متوازن را به همراه دارد.

*رشد اقتصادی در منطقه آزاد انزلی

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورها برای رونق اقتصاد و تعامل با کشورهای همسایه مناطق آزاد را ایجاد می‌کنند اظهار کرد: جذب سرمایه‌گذاران به‌ویژه از کشورهای همجوار، تبادل فرهنگی و اقتصادی، ایجاد اشتغال و … از اهداف ایجاد مناطق آزاد است.

سید کاظم دلخوش به ایجاد مناطق آزاد در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: مناطق آزاد در واقع سرزمین غیر اصلی نامگذاری می‌شوند.

وی با بیان اینکه تاسیس منطقه آزاد در کنار مرزها با تصویب مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود، تصریح کرد: دولت با ارائه لایحه به مجلس ایجاد مناطق آزاد را درخواست می‌کند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی، امور اقتصادی و ایجاد اشتغال را از اهداف ایجاد مناطق آزاد خواند و بیان کرد: استفاده از توانمندی سرمایه‌گذاران کشورهای همسایه و نوع ارتباط با توجه به ماده ۲۷ در مناطق آزاد پیش‌بینی شده است.

دلخوش به پیش‌بینی دو بند به منظور مشخص کردن اختیار و مسؤولیت دستگاه‌های اجرایی در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: رئیس، مدیرعامل و هیأت مدیره خط‌مشی نظام جمهوری اسلامی را در ابعاد اقتصادی برای نوع تعامل و ارتباط در مسائل اقتصادی با کشورهای همسایه در مناطق آزاد ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت اقتصادی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی طبق قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی در مناطق آزاد کشور، خاطرنشان کرد: موضوع مذکور موجب شده در نقاط مختلف مرزی انتقال فرهنگ، اقتصاد و سرمایه‌گذاری با استفاده از سرمایه‌گذاران با شرایط ویژه‌ای که طبق قانون برای سرمایه‌گذاری‌ها قائل می‌شویم، بتوانند نسبت به رشد اقتصاد کشور اقدام کنند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی به قوانین مربوط به مناطق آزاد از سال ۷۹ تاکنون اشاره کرد و یادآور شد: مناطق آزاد با خطوط مشخص شده ضمن اینکه تعداد هفت منطقه آزاد در کشور داریم.

دلخوش با بیان اینکه مدیریت و سازماندهی مناطق آزاد در امور اقتصادی کشور به صورت مستقل عمل می‌کنند، اظهار کرد: امتیازهای معافیت برای سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد در نظر گرفته شده است.

وی به افزایش معافیت‌ها توسط مجلس شورای اسلامی در مناطق آزاد در سال ۸۶ اشاره کرد و افزود: فعالیت مناطق آزاد در کشور خوب است و این امر موجب شده بسیاری از نقاط مرزی ماکو، جلفا، ارس و … که بیابان بودند اکنون تبدیل به مناطق آباد شوند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت منطقه آزاد انزلی از دوره آغاز به‌کار آن تاکنون متفاوت شده است، تصریح کرد: تلاش‌های انجام شده در منطقه آزاد انزلی گویای این موضوع بوده که اقتصاد در این منطقه در حال رشد است.

دلخوش به وجود برخی از نقص‌ها در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: به مناطق آزاد باید کمک کنیم و مدیران آن بتوانند با استقلال طبق ماده ۲۷ قانون فعالیت خود را به‌درستی انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه هدف قانونگذار از ایجاد مناطق آزاد انجام امور اقتصاد و فرهنگی در مناطق غیر سرزمین اصلی است، بیان کرد: اموری که در حاکمیت منطقه سرزمین اصلی باید اجرا شود، این امور به طور کامل از مناطق آزاد مجزا می‌شود.

این مسؤول، مناطق آزاد را دارای استقلال در اجرا دانست و خاطرنشان کرد: رئیس و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد، استاندار آن منطقه محسوب می‌شوند و تمام موارد اقتصادی توسط هیأت مدیره و مدیرعامل اجرایی می‌شود.

*احداث شهرک صنعتی جدید در منطقه آزاد انزلی

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی نیز به تحول در بخش‌های مختلف این منطقه اشاره کرد و گفت: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین زیرساخت مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد انزلی اجرایی شده است.

رضا مسرور به احداث یک شهرک صنعتی در منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۲۰ واحد صنعتی در شهرک مذکور فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت سه مرکز تجاری در منطقه آزاد انزلی، بیان کرد: در مدت دو سال گذشته تعداد پنج مرکز تجاری در منطقه مذکور آغاز به‌کار کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بر تکمیل زیرساخت‌ها در این منطقه تأکید کرد و متذکر شد: بزرگ‌ترین مجتمع نمایشگاهی شمال کشور در منطقه آزاد انزلی ایجاد شده است.

مسرور با بیان اینکه مجهزترین مرکز تفریح‌های دریایی شمال کشور در منطقه آزاد انزلی ایجاد شده است، تصریح کرد: مجموعه ورزشی ساحلی در منطقه مذکور در حال اجرا است.

وی به صادرات یک‌میلیون دلاری کالا توسط واحدهای تولیدی در منطقه آزاد انزلی در سال ۹۱ اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۴۲ میلیون دلار صادرات کالای تولیدی از منطقه آزاد انزلی داشتیم و صادرات ما ۴۲ برابر شده است.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، هدف‌گذاری صادراتی کالای تولیدی در این منطقه در سال جاری به عنوان اقتصاد مقاومتی را ۵۵ میلیون دلار دانست و خاطرنشان کرد: بیش از ۴۸ واحد صنعتی راکد در منطقه آزاد انزلی دوباره احیا و راه‌اندازی شده است.

مسرور از افتتاح یک واحد تولیدی شیمیایی تا پایان امسال در منطقه آزاد انزلی خبر داد و یادآور شد: تعداد ۱۱ واحد صنعتی دانش‌بنیان در منطقه مذکور جذب شدند.

وی با اشاره به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد انزلی، اظهار کرد: در شش ماه نخست امسال براساس پایشی که ستاد اقتصاد مقاومتی بین هفت منطقه آزاد کشور در بخش صنعت انجام داده، منطقه آزاد انزلی رتبه نخست را کسب کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، کمبود زمین برای احداث واحدهای تولیدی را از مشکلات در این منطقه ذکر کرد و افزود: درخواست بسیاری در بخش سرمایه‌گذاری صنعتی داریم.

مسرور از ارائه طرحی به منظور الحاق برخی از مناطق به محدوده منطقه آزاد انزلی خبر داد و بیان کرد: به‌دنبال احداث یک شهرک صنعتی جدید هستیم تا بتوانیم به تقاضای متقاضیان پاسخ دهیم.

1 دیدگاه

  1. amir دی 18, 1395

    این منطقه هیچ خیری برای مردم انزلی نداشته

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید