*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 2758
  • ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۸
میدان انزلی بعد از گذر سال ها  همچنان بی هویت !

میدان انزلی بعد از گذر سال ها همچنان بی هویت !

یکی از اجزای مهم در هر شهر که نگاه هر بیننده را به‌خود جلب می‌کند، عناصر و المان‌های شهری مخصوصا در میادین مرکزی شهر هستند که به شهر هویت می‌بخشند و درصورت هماهنگی اجزای هر شهر با ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و روانی شهروندان، حسی قوی از مکان ایجاد می‌شود که تا دیروقت از خاطره ها […]

02 [Original Resolution]

یکی از اجزای مهم در هر شهر که نگاه هر بیننده را به‌خود جلب می‌کند، عناصر و المان‌های شهری مخصوصا در میادین مرکزی شهر هستند که به شهر هویت می‌بخشند و درصورت هماهنگی اجزای هر شهر با ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و روانی شهروندان، حسی قوی از مکان ایجاد می‌شود که تا دیروقت از خاطره ها زدوده نمی شود. ساختار مرکز هر شهر و فیزیکسل و بعد ساختاری ساختمانها و پیاده روهای حوالی آن باید طوری باشد که هر انسانی بتواند با آن ارتباط برقرار نماید و اگر طرح های پیاده رو ، ساختمان ها ، خدمات تبلیغاتی و زیبایی های واحد زیباسازی شهری بر هسته مرکزی حاکم باشد بی شک هر بیننده و شهروند را امیدوار به گردش در بخش های دیگر شهر می‎نماید ، و اگر بی محتوا و اسفناک باشد بی محابا کارش تمام شده یا نشده میل بر ترک آن شهر را دارد که چرا فقط یک تصویر از آن شهر را دیده است ، نه کل شهر ولی تصویری که بر او حاکم شده است شرط اول را داشته است.

زمان ساخت میدان انزلی هم با ساخت و ساز های نوین همزمان بین سال های ۱۳۰۴ تا ۱۳۰۸است. در ابتدا به صورت بسیار کوچک ساده و گرد بود و چتری برای ایجاد سایه مامور راهنمایی در وسط آن قرار داشت. کم کم با توسعه شهری ظاهر آن تغییر یافته و  از المان ها و فواره هایی برای میدان مرکزی انزلی استفاده شده است و هر از گاهی افراد مختلف طرح های گوناگونی برای توسعه و زیبا سازی آن داده اند. اما به گواه اکثریت مردم و طراحان شهری هیچ یک نتوانستند هویت مشخصی به میدان مرکزی شهر دهند و میدان مرکزی شهر نتوانست در دل مردم شهر و گردشگران بنیشیند.

چندین سال پیش از آب نمایی یرای میدان مرکزی شهر  استفاده شد که با استقبال مردم رو برو نشد بعد از برداشتن آن  به پارک روبروی دادگستری منتقل گردید و در این چند سال میدان اصلی شهر پذیرای المان هایی به شکل قو و گل لاله  بود که به هیچ عنوان در خور شهری مانند انزلی نبود .

متاسفانه پروژه استفاده از آب نما برای سمبل کاری همچنان ادامه دارد و مسئولین به جای طرح و ساخت بنایی برای ایجاد هویت شهری در مرکز شهر دوباره از فواره هایی که هیچ مفهوم و نمادی برای این شهر نیست استفاده کرده اند.

گزارش و تصاویر : میلاد منصف