شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۳:۲۴
سرویس: آموزش, اجتماع
 |  ۸/ دی/ ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۰
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای ناهنجارى‌هاى رفتارى شايع در کودکان بسته هستند
بازدید

ناهنجارى‌هاى رفتارى شايع در کودکان

0088349e-9cf4-42cf-a37e-b65aebab5b69

به گزارش پس از فردا: کودکان، انواع مختلف رفتارها را از خود بروز مى‌دهند که بسيارى از آنها از نظر بزرگسالان رفتارهاى مزاحم، ناراحت کننده و نامطلوب است، لکن فقط تعداد معينى از اين رفتارها، تقريباً جنبه‌ى جهانى دارد و بيش‌ترين فراوانى را در بين کودکان داراست. اين موارد از لحاظ فراوانى و جدى‌بودن در کودکان مختلف و حتى در يک کودک، در سنين گوناگون، متفاوت است. در بين کودکان دبستانى مهم‌ترين مشکلات مورد تأييد تحقيقات داخلى و خارجي، عبارتند از: دروغ‌گويي، دزدي، تقلب، کم‌رويى و گوشه‌گيري، خشم و پرخاشگري، ترس، نگراني، تيک عصبي، ناخن جويدن، شب‌ادراري، لکنت و غيره.

دروغ‌‌گويى

يکى از رايج‌ترين مشکلات کودکان در سنين ابتدايي، دروغ‌گويى است. اين رفتار همانند رفتارهاى ديگر، در نتيجه‌ى علت و يا علل خاصى در کودک رخ مى‌دهد. براى مثال در کودک پيش‌دبستانى انگيزه‌ى دروغ‌گويي، فريب دادن ديگران نيست، بلکه بيش‌تر جنبه‌ى تخيلى دارد. در حاليکه در سنين بالاتر علت دروغ‌گويي، فرار از تنبيه يا تهديد به تنبيه است که کودک احساس مى‌کند سزاوار آن است. درصدى از دروغ‌گويى نيز، بخصوص در بين پسران، مى‌تواند به خاطر زرنگى و زيرکى و فرار از مجازات در برابر تخلفات و قانون‌شکنى باشد. دروغ‌گويى ممکن است در ارتباط با احساس ناامنى کودک باشد.

 کم‌رويى و گوشه‌گيرى

روان‌شناسان معتقدند که گوشه‌گيرى و کم‌رويى زياد مى‌تواند نشانه‌اى جدى از ناسازگارى فرد و مساعدترين وضعيت براى ابتلا به بيمار روانى باشد. کودک منزوى و گوشه‌گير، از موقعيت‌هاى اجتماعى به دليل ترس از هرگونه شکست و نوميدى مى‌گريزد و اجتناب مى‌ورزد. او شکست‌هاى خود را به حساب شانس و اقبال خويش مى‌گذارد و آن را مى‌پذيرد.

کودکان منزوى و گوشه‌گير در حد امکان از هرگونه تماس با ديگران و شرکت در فعاليت‌هاى جمعى احتراز مى‌ورزند و به سبب رنج ناشى از احساس ناامنى و بى‌کفايتى در خود، افرادى ناشاد بوده، پيوسته به دنياى درون خويش پناه مى‌برند. در حاليکه آنها به شدت نياز دارند توانايى‌ها و قابليت‌هايشان شناسايى شود و احساس کنند عضو با ارزشى در گروه همسالان خود هستند و خواست‌ەا و نيازهايشان در حد معقول و واقع‌بينانه، در فعاليت‌هاى روزمره‌ى زندگى ارضا شود.

نگرانى

نگرانى شکل تخيلى ترس است و معمولاً اغراق غير منطقى در مورد حوادثى است که احتمالاً رخ خواهد داد. اين حالت در کودکان طبيعى است و حتى در سازگارترين کودکان نيز گاه يافت مى‌شود.

نگرانى نسبت به تکليف و دروس مدرسه و نمرات، يکى از متداول‌ترين مواردى است که در بين دانش‌آموزان سنين دوره‌ى ابتدايى مشاهده مى‌شود. هرچند نگرانى‌هاى کودکان در سنين مختلف با يکديگر متفاوت است، ليکن بنظر مى‌رسد، کودکان نگرانى‌هاى نسبتاً مشابهى دارند. مهم‌ترين عامل نگرانى‌هاى کودک، خانه و روابط خانوادگى و پس از آن مسائل و مشکلات مربوط به مدرسه است. نگرانى‌هاى خانوادگى نوعاً مربوط به تندرستى و امنيت اعضاى خانواده و يا سرزنش و تنبيه والدين است.

زمانى که نگرانى‌هاى فرد شدت يابد، فرد دچار اضطراب مى‌گردد و آن عبارت از احساس ناراحتى نسبت به پيش‌بينى يک تهديد و يا واقعه‌ى ناگوار در آينده است.

 دزدى

بسيار طبيعى است که کودک دو ساله، درک صحيحى از اهميت مالکيت نداشته باشد و بدون اجازه اسباب‌بازى خواهر يا برادرش را بردارد. اما همين کودک اگر در سن ده سالگى به وسايل دوستش در مدرسه، بدون اجازه دست بزند يا آن را بردارد، به دردسر مى‌افتد و متهم به دزدى مى‌شود. بنابراين انتظار مى‌رود که او تفاوت بين راستى و نادرستى را درک کند. هميشه براى دزدي، مانند هر رفتار ديگر، علتى وجود دارد. اين علت مى‌تواند نياز شخصي، جلب توجه و تأييد اجتماعى و يا ابراز دشمنى با هدف انتقام‌گرفتن صورت پذيرد.

پرخاشگرى

پرخاشگرى در حد معمول آن براى کودکان سنين دبستانى طبيعى بنظر مى‌رسد، لکن پرخاشگرى زياد نشانگر آن است که کودک در يادگيرى رفتارهاى مطلوب، در مواجهه با محرک‌هايى که خشم او را بر مى‌انگيزد، دچار شکست و ناکامى شده است. بدليل ماهيت ناراحت‌کننده و مزاحم پرخاشگري، خطر آن از انزواطلبى کم‌تر است، زيرا حداقل نشان‌دهنده‌ى تلاش فعال کودک در جبران ناکامى‌هايش محسوب مى‌شود

علت اصلى پرخاشگري، شکست‌ها و ناکامى‌هاى طولانى مدت است. تنبيه‌هاى شديد و انضباط خشک و انعطاف‌ناپذير نيز از جمله علل پرخاشگرى است. از آنجا که پرخاشگرى کودک در مدرسه، نوعى تهديد اعتبار و مقام معلم تلقى مى‌گردد، با خصومت و دشمنى به آن پاسخ داده مى‌شود که اين خود پرخاشگرى بيشتر را در کودک بوجود مى‌آورد.


آفتاب/گردآوری :گروه خانواده خوشبخت تبیان زنجان


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 1776 بازدید

بازدید دیروز: 3397 بازدید

بازدید کل : 9640837 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی