*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 1431
  • ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۳:۲۸
ناکامی داوود اوغلو در تشکیل کابینه

ناکامی داوود اوغلو در تشکیل کابینه

به گزارش انزلی پرس،احمد داوود اغلو که از سوی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه مأمور تشکیل کابینه شده است، سه‌شنبه شب پس از هفته‌ها ناکامی در حصول توافق تشکیل دولت ائتلافی با احزاب دیگر، حکم تشکیل کابینه را به اردوغان پس داد. بر اساس مفاد قانون اساسی ترکیه، اگر تا تاریخ ۲۳ آگوست (۲ شهریور) […]

13930426000193_PhotoA

به گزارش انزلی پرس،احمد داوود اغلو که از سوی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه مأمور تشکیل کابینه شده است، سه‌شنبه شب پس از هفته‌ها ناکامی در حصول توافق تشکیل دولت ائتلافی با احزاب دیگر، حکم تشکیل کابینه را به اردوغان پس داد.

بر اساس مفاد قانون اساسی ترکیه، اگر تا تاریخ ۲۳ آگوست (۲ شهریور) دولتی تشکیل نشود، اردوغان این اختیار را دارد که دولت کنونی داوود اغلو را منحل اعلام کرده و تا زمان برگزاری انتخابات مجدد در پائیز امسال، دولت «اشتراک قدرت» با حضور دیگر احزاب تشکیل دهد.

حزب عدالت و توسعه به رهبری داوود اغلو در انتخاباتی که روز ۷ جولای (۶ تیر) برگزار شد، نتوانست اکثریت مطلق خود در پارلمان را حفظ کند و همین امر موجب شد تا این حزب برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۲، نتواند به تنهایی دولت تشکیل دهد. 

این وضعیت موجب شده تا وضعیت صحنه سیاسی ترکیه به نامعلوم‌ترین حالت از دهه ۱۹۹۰، یعنی زمانی که ائتلاف‌هایی شکننده این کشور را رهبری می‌کردند، درآید. 

به نوشته پایگاه «تودی زمان»، داوود اغلو در هفته‌های گذشته دیدارهای متعددی با سران احزاب مختلف داشته تا آن‌ها را به تشکیل ائتلاف مجاب کند، اما در این امر موفق نبوده است. وی روز دوشنبه هم با رهبر حزب راستگرای جنبش ملی (MHP) دیدار کرد، ما این حزب مخالف دولت، تمامی گزینه‌های پیشنهادی وی را رد کرد.

پیش از این یک مقام ترک که خواسته بود نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته بود: «بعد از مذاکرات دیروز، دیگر هیچ گزینه‌ای برای ائتلاف با حزب باقی نماند. به همین خاطر داوود اغلو امشب حکم را به رئیس‌جمهور بازمی‌گرداند.»

نتایج انتخابات ترکیه نشان می‌دهد حزب عدالت و توسعه در مناطق هم‌مرز با سوریه، با کاهش شدید اقبال عمومی مواجه شده است. این حزب در عین حال حمایت کردهای ترکیه را نیز تا حد زیادی از دست داده است. تمام این موارد موجب تضعیف شدید جایگاه هم‌حزبی‌های اردوغان در انتخابات اخیر شد.