شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۵:۵۳
 |  ۸/ آذر/ ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۱
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای نسل فوک خزری در خطر انقراض قرار گرفت بسته هستند
248 views بازدید

نسل فوک خزری در خطر انقراض قرار گرفت

به گزارش انزلی پرس، در پی تماس یکی از شهروندان بندرانزلی مبنی بر مشاهده لاشه یک قلاده فوک کاسپین یا خزری، اکیپی از کارشناسان به همراه تجهیزات نمونه برداری به محل اعزام شدند.

%d9%81%d9%88%da%a9

اکبر میغی رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی گفت: با بررسی های انجام شده مشخص شد که لاشه، تازه است و پس از نمونه برداری از بافت های حیوان، نمونه‌ها برای مشخص شدن دلیل تلف شدن فوک به اداره محیط زیست دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ارسال شد.

وی افزود: فوک کاسپین یا خزری تنها پستاندار ساکن دریای خزر است و گونه منحصر به فرد این بزرگترین دریاچه دنیاست.

میغی خاطرنشان کرد: فوک ها از اوایل تابستان برای تغذیه و استفاده از سرمای آبهای مناطق عمیق دریای کاسپین به سواحل جنوبی دریا مهاجرت می کنند و تا اواخر پاییز در سواحل استان های گیلان، مازندران و گلستان مشاهده می شوند.

وی تصریح کرد: فوک ها اوایل زمستان و با سردتر شدن هوا برای زادآوری به عرض های شمالی و یخ زده دریای کاسپین مهاجرت می کنند و توله های خود را روی این یخ ها بدنیا می آورند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی افزود: نسل این گونه زیبا به شدت در خطر انقراض است بطوریکه جمعیت آن از ۲ میلیون قلاده در بیست سال پیش به کمتر از ۱۰۰ هزار قلاده کاهش پیدا کرده که از جمله دلایل این کاهش می توان به کاهش منابع تغذیه ای فوک مثل ماهی کیلکا براثر صید بی رویه، کشتار آن توسط صیادان و شکارچیان، همچنین سموم شیمیایی و آلودگی آب ناشی از پساب های صنعتی اشاره کرد./ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 4170 بازدید

بازدید دیروز: 4538 بازدید

بازدید کل : 9711955 بازدید

افراد آنلاین: 3 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی