*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 8669
  • ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲:۵۲
نقش مهم منطقه آزاد انزلی در رابط مناطق آزاد اندونزی با ایران

نقش مهم منطقه آزاد انزلی در رابط مناطق آزاد اندونزی با ایران

به گزارش انزلی پرس و به نقل از ایسنا ،مهندس رضا مسرور رییس با اکتاوینو علی مودین، سفیر اندونزی در ایران راهکارهای توسعه مناسبات دو جانبه با تکیه بر پتانسیل‌های منطقه آزاد انزلی را مورد بررسی قرار داد. رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به تشریح ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی پرداخت و […]

به گزارش انزلی پرس و به نقل از ایسنا ،مهندس رضا مسرور رییس با اکتاوینو علی مودین، سفیر اندونزی در ایران راهکارهای توسعه مناسبات دو جانبه با تکیه بر پتانسیل‌های منطقه آزاد انزلی را مورد بررسی قرار داد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به تشریح ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی پرداخت و با اشاره به قرار گرفتن این منطقه در مسیر کریدورهای بین‌المللی، آمادگی سازمان متبوع خود برای صادرات محصولات کشور اندونزی از طریق این منطقه به کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپا را اعلام و اظهار کرد: افزون بر صد سال پیش این منطقه دروازه اروپا برای ایرانیان بوده و یکی از نقاط توریستی گردشگری کشور است که در استان بکر و زیبای گیلان قرار گرفته بنابراین در این دو زمینه دارای سابقه و توانمندی مناسبی برای همکاری دو جانبه می‌باشد.

وی با اشاره به حجم بالای صادرات این منطقه در سال‌های اخیر، گفت: زیرساخت‌های مناسبی در حوزه‌های گردشگری و اقتصادی همانند مجتمع بندری کاسپین بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد و واحدهای صنعتی صادراتی موفقی سال‌های اخیر در این منطقه احداث شده است و شاخص‌های اقتصادی منطقه در این سال‌ها به صورت مستمر رشد بالایی داشته‌اند و آمادگی لازم برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران اندونزی در بخش صنایع های تک وجود دارد.

مهندس مسرور با بیان اینکه در چارچوب کمیسیون همکاری مشترک دو کشور می‌توان فرصت‌های همکاری مناسبی ایجاد کرد، گفت: با توجه به توانمندی‌های بالای کشور اندونزی در صنایع الکترونیک آمادگی خود را برای همکاری دو جانبه در این زمینه اعلام می‌کنیم.

اکتاوینو علی مودین، سفیر اندونزی در ایران نیز با اشاره به وجود زیرساخت‌های مناسب منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری بر وجود ظرفیت‌های همکاری مشترک در زمینه صنایع تصریح کرد و گفت: قرار گرفتن منطقه آزاد انزلی در دریای خزر و نزدیکی آن به پایتخت کشور یک ظرفیت بسیار خوب برای این منطقه ارزیابی می‌شود و این در حالی است که از امکانات و زیرساخت‌های مناسبی در زمینه حمل و نقل برخوردار می‌باشد.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی می‌تواند به عنوان رابط مناطق آزاد اندونزی با ایران به ایفای نقش بپردازد، افزود: همکاری در چارچوب کمیسیون مشترک که در آن علاوه بر نفت، گاز و کشاورزی می‌توان از ظرفیت‌های صنایع های تک اندونزی نیز بهره برد و در عین حال در آینده می‌توان همکاری گمرکی، تعرفه توجیهی و استانداردسازی کالاها را در دستور کار قرار داد.

سفیر اندونزی با اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری مشترک صنایع اندونزی در منطقه آزاد انزلی، بیان کرد: منطقه آزاد انزلی با موقعیت استراتژیک و زیرساخت‌های ایجاد شده و نزدیکی به تهران در بین مناطق آزاد ایران از پتانسیل بالاتری برخوردار است و هماهنگی‌های لازم را برای توسعه مناسبات منطقه آزاد انزلی با مناطق آزاد کشور اندونزی و حضور هیات های تجاری و اقتصادی کشورمان در منطقه آزاد انزلی به منظور بررسی فرصت های همکاری و سرمایه گذاری و استفاده از تجربیات منطقه آزاد انزلی  را درسالجاری انجام خواهم داد.