چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۵:۴۶
 |  ۶/ دی/ ۱۳۹۳ - ۷:۴۵
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای نلسون ماندلا Nelson Mandela بسته هستند
بازدید

نلسون ماندلا Nelson Mandela

mandela

ماندلا وقتی ۹ ساله بود پدرش از بیماری سل درگذشت و جونگینتابا، نایب السلطنه سرپرستی وی را بر عهده گرفت.

وی در یک مدرسه تبلیغی وسلی در همسایگی محل زندگی نایب السلطنه مشغول به تحصیل شد. بر اساس رسوم تمبو، او در ۱۶ سالگی تشریف، و در موسسه شبانه روزی کلارک بری، مشغول به تحصیل فرهنگ غرب شد. او به جای ۳ سال، در ۲ سال مدرک مقدماتی خود را اخذ کرد.

ماندلا در ۱۹ سالگی، در سال ۱۹۳۷، به هلدتون، دانشکده وسلی در فورت بیوفورت رفت و به ورزش‌های بوکس و دو و میدانی علاقمند شد.

پس از شرکت در کنکور، او شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه فورت هار کرد.

ماندلا در پایان سال اول تحصیلات خود، در تحریم شورای نمایندگی دانشجویان که در اعتراض به سیاست‌های دانشگاه انجام گرفت شرکت کرد، و پس از آن از فورت هار اخراج شد.

ماندلا به محض ورود به ژوهانسبورگ، به عنوان نگهبان معدن شروع به کار کرد. وی در حین کار، تحصیلات خویش را به صورت مکاتبه‌ای در دانشگاه آفریقای جنوبی (UNISA) به اتمام رساند و پس از آن شروع به تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه ویتواترسرند کرد.

پس از آنکه حزب ملی‌گرا که اکثریت اعضای آن را آفریکانس‌های طرفدار سیاست جدایی نژادی آپارتاید تشکیل می‌دادند در انتخابات ۱۹۴۸ پیروز شد، ماندلا در مخالفت کنگره ملی آفریقا در سال ۱۹۵۲ و مبارزات کنگره خلق در سال ۱۹۵۵، که اتخاذ منشور آزادی توسط آن برنامه بنیادین آرمان ضد آپارتاید را فراهم می‌کرد نقشی اساسی داشت.

در این زمان، ماندلا و همکارش اولیور تامبو شرکت حقوقی ماندلا و تامبو را مدیریت می‌کردند، و خدمات حقوقی رایگان یا ارزان قیمت در اختیار آن دسته از سیاهانی که قادر به برخورداری از نمایندگی قانونی نبودند قرار می‌دادند.

ماندلا که در آغاز طرفدار مبارزه عمومی غیر خشونت آمیز بود، در ۵ دسامبر ۱۹۵۶ به همراه ۱۵۰ تن دیگر دستگیر شد و متهم به خیانت شد و تا سال ۱۹۶۱ ادامه یافت و همگی آنان تبرئه شدند.

از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۹ با روی کار آمدن طبقه جدیدی از فعالان سیاه‌پوست (آفریکانیست) در شهرک‌ها که خواستار اتخاذ تدابیر جدی‌تری علیه رژیم حزب ملی‌گرا بود، فعالیت کنگره ملی آفریقا با اختلالات زیادی همراه بود.

آفریکانیست‌ها کنفرانس منشور آزادی را که در سال ۱۹۵۵ در کلیپتون برگزار شد به باد تمسخر گرفتند.

در سال ۱۹۵۹، پس از آنکه بیشتر آفریکانیست‌ها، با حمایت مالی از غنا و پشتیبانی چشمگیر سیاسی از جانب باسوتو مستقر در ترنسوال از این کنگره جدا شده و تحت رهبری رابرت سوبوکوه و پوتالکو لبالو، کنگره پان آفریکانیست را تشکیل دادند کنگره ملی آفریقا بیشتر حمایت نظامی خود را ازدست داد.

پس از قتل عام حامیان کنگره پان آفریکانیست، در مارس ۱۹۶۰ و تحریم کنگره پان آفریکانیست و کنگره ملی آفریقا، کنگره ملی آفریقا و حزب کمونیست آفریقای جنوبی به متابعت از جنبش مقاومت آفریقا (شورشیان لیبرال) و کنگره پان آفریکانیست پرداختند.

وتولی، که متهم به بی‌اعتنایی شده بود، به حاشیه کشانده شد، و کنگره ملی آفریقا و حزب کمونیست آفریقای جنوبی به کنفرانس فراگیر آفریقا در سال ۱۹۶۱، که تمامی احزاب در آن گرد آمدند تا به راهبرد مشترکی دست یابند متوسل شدند و در این کنفرانس ماندلا با اعلام تشکیل اومخونتووه سیزوه، که بر اساس ایرگو، نهضت چریکی یهودیان، تشکیل شده و رهبری آن را ماندلا و دنیس گلدبرگ، لیونل «راستی» برنشتاین و هارولد ولپه فعالان یهودی حزب کمونیست آفریقای جنوبی بر عهده داشتند دعوت به مبارزه نظامی کرد.

در سال ۱۹۶۱، ماندلا رهبری اومخونتو وسیزوه  را که خود یکی از بنیانگذاران آن بود بر عهده گرفت.

او مبارزات خرابکاری علیه اهداف نظامی و دولتی را رهبری می‌کرد و چند دهه بعد، خصوصا در دهه ۱۹۸۰، اومخونتو وسیزوه تبدیل به جنگ چریکی علیه رژیم حاکم شد. ماندلا همچنین در خارج از کشور مبادرت به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای MK کرد و در دیدار با برخی از دولت‌های آفریقا ترتیباتی برای آموزش شبه نظامی داد.

وی در ۵ اوت ۱۹۶۲، پس از ۱۷ ماه گریز دستگیر شد و در دژ ژوهانسبورگ زندانی شد.
در ۲۵ اکتبر ۱۹۶۲، ماندلا به ۵ سال زندان محکوم شد. ۲ سال بعد در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۴، به اتهام شرکت ماندلا در کنگره ملی آفریقا (ANC) برای وی حکم دیگری صادر شد.

ماندلا در جزیره روبن زندانی شد و از ۲۷ سال زندان متعاقب آن ۱۸ سال را در این زندان به سر برد. در این زندان بود که ماندلا زندگینامه خود را، تحت عنوان راه طولانی آزادی نوشت.

اما، ماندلا هیچ چیزی در مورد همدستی فردریک دکلرک در خشونت‌های دهه‌های هشتاد و نود، یا نقش همسر سابق خود وینی ماندلا در آن قتل‌عام افشا نکرد. اما، او بعدها در همکاری با دوست روزنامه‌نگار خود آنتونی سمپسون به بررسی این مسائل پرداخت.

نخستین انخابات دموکراتیک آفریقای جنوبی که در آن همه افراد می‌توانستند شرکت کنند در تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۹۴ برگزار شد.

کنگره ملی آفریقا اکثریت را در انتخابات به خود اختصاص داد، و ماندلا، به عنوان رهبر کنگره ملی آفریقا، به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاه‌پوست کشور برگزیده شد و در دولت اتحاد ملی دکلرک از حزب ملی‌گرا به عنوان معاون رئیس‌جمهور برگزیده شد.

ماندلا به عنوان رئیس‌جمهور از ماه می‌۱۹۹۴ تا ژوئن ۱۹۹۹، رهبری انتقال از فرمانروایی اقلیت و آپارتاید را بر عهده داشت، و به خاطر حمایت از صلح ملی و بین‌المللی، تحسین بین‌المللی را به دست آورد.

وی نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد و پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود.

ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی اقشار مردم باشد.

زندگي‌ شخصي‌ ماندلا

حال‌ نگاهي‌ به‌ زندگي‌ خصوصي‌ و شخصي‌نلسون‌ ماندلا خواهيم‌ داشت‌. نلسون‌ ماندلا قبل‌ ازرفتن‌ به‌ زندان‌ با «ويني‌ ماندلا» ازدواج‌ كرد وصاحب‌ دو پسر و سه‌ دختر شد.
پسر كوچكتر ماندلا، هنگامي‌ كه‌ پدر در زندان‌به‌سر مي‌برد در يك‌ تصادف‌ اتومبيل‌ در گذشت‌.در آن‌ زمان‌ رژيم‌ آپارتايد به‌ نلسون‌ ماندلا اجازه‌نداد تا در مراسم‌ خاك‌سپاري‌ پسرش‌ حضورداشته‌ باشد. زماني‌ كه‌ ماندلا در زندان‌ بود، براي‌همسر و فرزندانش‌ بسيار سخت‌ گذشت‌ به‌طورمرتب‌ افرادي‌ از گروه‌هاي‌ نژاد پرست‌ به‌ خانه‌وي‌ هجوم‌ مي‌بردند و سبب‌ آزار و اذيت‌ همسر وفرزندانش‌ مي‌شدند، «ويني‌ ماندلا» فرزندانش‌ رادر فقر بزرگ‌ كرد. حتي‌ امكان‌ ملاقات‌ با نلسون‌ راهم‌ از آنان‌ گرفته‌ بودند.
ماندلا در مدت‌ اسارت‌، كتابي‌ از خاطرات‌ وعقايد خود نوشت‌، همچنين‌ با نوشتن‌ نامه‌هاي‌دلگرم‌ كننده‌ سعي‌ در آرام‌ كردن‌ و اميدوار شدن‌همسرش‌ داشت‌، او در قسمتي‌ از يكي‌ از ۵نامه‌اش‌ نوشته‌ بود: هدف‌ والايي‌ را دنبال‌ مي‌كنم‌و به‌خاطر هموطنانم‌ و ظلم‌ و ستم‌ وارد شده‌ برآنان‌ تلاش‌ مي‌كنم‌. صبر داشته‌ باش‌ و به‌ آينده‌اميدوار باش‌، مطمئنم‌ روزي‌ خواهد رسيد كه‌آرامش‌ و صلح‌ را ببينيم‌ اما به‌ ايمان‌ و اميد نيازداريم‌ تا به‌ هدفمان‌ برسيم‌»
«نلسون‌ ماندلا» پس‌ از آزاد شدن‌ از زندان‌ درسال‌ ۱۹۹۱ تا سال‌ ۱۹۹۸ بر مسند رياست‌جمهوري‌ آفريقاي‌ جنوبي‌ نشت‌، او اولين‌ رئيس‌جمهور سياه‌ پوست‌ آفريقاي‌ جنوبي‌ بود، وي‌ دراين‌ مدت‌ اقدامات‌ مهمي‌ را براي‌ پيشرفت‌آفريقاي‌ جنوبي‌ و مبارزه‌ با نژادپرستي‌ و احياي‌حقوق‌ سياهپوستان‌ اين‌ سرزمين‌ انجام‌ داد.
وي‌ در سال‌ ۱۹۹۸ قدرت‌ را به‌ «تامبوايمبكي‌» منتقل‌ ساخت‌، نلسون‌ در سال‌ ۱۹۹۳جايزه‌ صلح‌ نوبل‌ را دريافت‌ كرد.
همچنين‌ در سال‌ ۱۹۹۴ جايزه‌ صلح‌ ادبيات‌نوبل‌ را به‌ خاطر نوشتن‌ چندين‌ كتاب‌ بدست‌آورد.
او در همان‌ سال‌ انجمن‌ صندوق‌ كمك‌ به‌كودكان‌ فقير سياهپوست‌ را تاسيس‌ كرد و از اين‌بابت‌ نيز مدال‌ افتخار گرفت‌. متاسفانه‌ در طول‌رياست‌ جمهوري‌ وي‌، «ويني‌ ماندلا» از نلسون‌جدا شد و طلاق‌ گرفت‌.
نلسون‌ ماندلا پس‌ از جدايي‌ از «ويني‌ ماندلا»در سال‌ ۱۹۹۸ در روز تولدش‌ با «گراجا ماشل‌»همسر رئيس‌ جمهور فقيد موزامبيك‌ «اموراماشل‌»كه‌ در سال‌ ۱۹۸۶ در يك‌ حادثه‌ هوايي‌ مشكوك‌جان‌ خود را از دست‌ داد، ازدواج‌ كرد.
مراسم‌ ازدواج‌ اين‌ دو از سوي‌ اسقف‌ «دزموندتوتو» يكي‌ از مبارزان‌ نامدار عليه‌ تبعيض‌ نژادي‌صورت‌ گرفت‌.
ماندلا پس‌ از رسيدن‌ به‌ قدرت‌ در آفريقاي‌جنوبي‌ اعلام‌ عفو عمومي‌ كرد و به‌ آرامي‌ قدرت‌را از دست‌ اقليت‌ سفيد پوست‌ گرفت‌ و به‌ اكثريت‌سياهپوست‌ سپرد.
ماندلا مي‌گويد: در دوران‌ جواني‌ فردي‌ تندخو و كم‌ صبر بودم‌ اما زندان‌ سبب‌ شد كه‌ صبور وبردبار شوم‌ و بتوانم‌ احساساتم‌ را كنترل‌ كنم‌، درسال‌هاي‌ اقامت‌ در زندان‌، فرصت‌ كافي‌ يافتم‌ تانگاهي‌ به‌ دورن‌ خويش‌ داشته‌ باشم‌ و روح‌ و جانم‌را از غرور، كبر و خودپسندي‌ بزدايم‌ و ياد بگيرم‌كه‌ بخشندگي‌، روح‌ را پالايش‌ مي‌كند، روزي‌ كه‌دوران‌ محكوميتم‌ به‌ پايان‌ رسيد و به‌ سوي‌ درخروجي‌ زندان‌ حركت‌ كردم‌ در طول‌ مسير به‌اين‌ فكر مي‌كردم‌ كه‌ اگر نفرت‌، تلخي‌ و غرور راكنار نگذارم‌ در بيرون‌ از زندان‌ باز هم‌ يك‌ زنداني‌خواهم‌ بود.

ماندلا عزادار شد

ماگاكاتو ماندلا ۵۴ ساله‌ فرزند بزرگ‌ نلسون‌ماندلا چندي‌ پيش‌ بر اثر ايدز جان‌ خود را ازدست‌ دادو نلسون‌ ماندلاي‌ ۸۶ ساله‌ را عزا داركرد.
نلسون‌ ماندلا بعد از مرگ‌ پسرش‌ درمراسم‌خاكسپاري‌ وي‌ خواستار مبارزه‌ هر چه‌ بيشتر باايدز و آگاهي‌ جوانان‌ با اين‌ بيماري‌ وحشتناك‌شد. و در اين‌ مراسم‌ گفت‌: بگذاريد از ايدزآشكارا سخن‌ بگوييم‌ و آن‌ را نپوشانيم‌. اين‌ بهترين‌راه‌ براي‌ عادي‌ ساختن‌ اين‌ بيماري‌ و علاج‌ جستن‌براي‌ آن‌ است‌.
نلسون‌ ماندلا كه‌ در ايام‌ اسارتش‌، پسر كوچك‌خود را بر اثر يك‌ تصادف‌ از دست‌ داده‌ اكنون‌ ۳دختر دارد. «زي‌ زي‌ ماندلا» يكي‌ از دختران‌ وي‌در برنامه‌ريزي‌هاي‌ سياسي‌ و سخنراني‌هاي‌پدرش‌ نقش‌ مهمي‌ دارد.
برگزاري‌ كنسرت‌ خيريه‌ از سوي‌ نلسون‌ ماندلا

نلسون‌ ماندلا كنسرت‌ بزرگي‌ براي‌ مبارزه‌ باايدز برگزار كرد كه‌ در اين‌ كنسرت‌ خوانندگان‌مشهور جهان‌ حضور داشتند. كرايه‌ فروش‌ بليطاين‌ كنسرت‌ به‌ نفع‌ بيماران‌ ايدزي‌ افريقا خرج‌ شد.او نام‌ اين‌ كنسرت‌ را ۴۶۶۶۴ برگرفته‌ از نام‌شماره‌شناسايي‌اش‌ در دوران‌ زندان‌ انتخاب‌كرده‌ بود. او در روز افتتاح‌ اين‌ كنسرت‌ به‌سخنراني‌ پرداخت‌ وگفت‌ بيش‌ از ۵ ميليون‌ نفر درافريقا آلوده‌ به‌ ويروس‌ HIVهستند. ما بايد بابصيرت‌ و دلسوزي‌ به‌ فكر نجات‌ مردم‌ باشيم‌ تاجوامعي‌ را به‌وجود آوريم‌ كه‌ هر كودك‌ درسلامت‌ زندگي‌ كند و مرگ‌ و مير به‌ حداقل‌ برسدنلسون‌ ماندلا از كشورهاي‌ صنعتي‌ خواستاركمك‌هاي‌ مالي‌ وغذايي‌ و دارويي‌ به‌ قاره‌ آفريقاشد.

آفريقاي‌ جنوبي‌ ميزبان‌ جام‌ جهاني‌ ۲۰۱۰

در كشور آفريقاي‌ جنوبي‌ پرطرفدارترين‌،بازي‌، سرگرمي‌، تفريح‌ و هر چه‌ كه‌ مي‌خواهيدنامش‌ را بگذاريد، «فوتبال‌» است‌… فوتبال‌ عشق‌اهالي‌ آفريقاست‌ ملت‌ آفريقا به‌ فوتبال‌ عشق‌مي‌ورزند و ماندلا به‌ خوبي‌ متوجه‌ اين‌ موضوع‌بود… زماني‌ كه‌ در زمان‌ آپارتايد، قبايل‌ مختلف‌اين‌ كشور به‌ بهانه‌ فوتبال‌ به‌ جنگ‌ و جدل‌مي‌پرداختند و در ورزشگاه‌ها به‌ جان‌ هم‌مي‌افتادند، تا عقده‌هاي‌ سياسي‌ خود را به‌ اين‌نحو بر سر هم‌ خالي‌ كنند…، ماندلا به‌ خوبي‌ به‌نقش‌ فوتبال‌ و ارتباط آن‌ با سياست‌ واقف‌ بود…ماندلا پس‌ از استقلال‌ سياسي‌ آفريقاي‌ جنوبي‌ وشكست‌ آپارتايد، با سخنراني‌هاي‌ بي‌ شمار خوداز قبيله‌هاي‌ مختلف‌ اين‌ كشور خواست‌ تا بايكديگر به‌ اتحاد برسند، او طي‌ اين‌ مدت‌ تمامي‌بازي‌هاي‌ حساس‌ باشگاهي‌ آفريقا را از نزديك‌تماشا مي‌كرد تا به‌ احترام‌ او دو تيم‌ يك‌ بازي‌جوانمردانه‌ برگزار كنند و طرفداران‌ دو تيم‌ به‌بهانه‌ حضور ماندلا و احترام‌ به‌ او در ورزشگاه‌هااغتشاش‌ نكنند… اين‌ درايت‌ «ماندلا» باعث‌ شد تااتحاد خوبي‌ در اين‌ كشور برقرار شود كه‌ باني‌اصلي‌ آن‌ تنها «فوتبال‌» بود و فوتبال‌ يك‌بار ديگرقدرت‌ خود و نقش‌ مهمي‌ كه‌ مي‌تواند در سياست‌داشته‌ باشد را به‌ رخ‌ كشيد…
حضور «ماندلا» باعث‌ شد تا فدراسيون‌ جهاني‌فوتبال‌ «FIFA»، ميزباني‌ جام‌ جهاني‌ ۲۰۱۰ رابراي‌ اولين‌ بار به‌ آفريقاي‌ جنوبي‌ بسپارد.

جملات فوق العاده ماندلا:

مهم این نیست که قشنگ باشی ، قشنگ این است که مهم باشی! حتی برای یک نفر نلسون ماندلا

ما هم به ذهن سلیم و هم قلب نیازمندیم ،شکوه زندگی این نیست که هرگز به زانو در نیائیم ،در این است که هر بار افتادیم دوباره برخیزیم . نلسون ماندلا

زندگی شگفت انگیز است فقط اگربدانید که چطور زندگی کنید .نلسون ماندلا

شک هایت را باور نکن و هیچ گاه به باورهایت شک نکن  .نلسون ماندلا

فرقى نمی کند گودال آب کوچکى باشى یا دریاى بیکران… زلال که باشى، آسمان در توست.نلسون ماندلا

موفقیت پیش رفتن است نه به نقطه ی پایان رسیدن .نلسون ماندلا

بگذارعشق خاصیت تو باشد نه رابطه خاص تو باکسی .نلسون ماندلا

کوچک باش و عاشق.. که عشق می داند آئین بزرگ کردنت را …نلسون ماندلا

ما زاده شده ایم تا شکوه و بزرگی خداوندی را که در درونمان است،آشکار سازیم و این امر،همه ی انساتها را در بر میگیرد.نلسون ماندلا

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.نلسون ماندلا

اگر قرار باشد خون را با خون شست دچار بدبختی میشویم ،ببخشیم اما فراموش نکنیم! نلسون ماندلا

شجاعت مترادف نترسیدن نیست،بلکه شجاعت به معنای غلبه بر ترس است .نلسون ماندلا

برای آنکه مانع احساس عدم امنیت دیگران در اطرافمان باشیم ، خود را از انظار دور می سازیم . اما این کار ما را به جایی نمی رساند . ما متولد شده ایم که شکوه و عظمت خداوند را به نمایش در آوریم . چیزی که در درون ماست . نه در درون برخی از ما ، بلکه در درون تک تک ما . و زمانی که به این نور درونمان اجازه تابیدن می دهیم ، ناآگاهانه به دیگران نیز اجازه چنین کاری را می دهیم . نلسون ماندلا

بقای دوستی ها به تفاهم متقابل وابسته است .نلسون ماندلا

 آزادی به بریدن زنجیرها از دست و پا خلاصه نمی شود ،آزادی به احترام گذاشتن آزادی دیگران نیز نیاز دارد.نلسون ماندلا

از خدا پرسیدم: خدایا چطور می توان بهتر زندگی کرد؟
خدا جواب داد :گذشته ات را بدون هیچ تاسفی بپذیر،
با اعتماد زمان حال ات را بگذران و بدون ترس برای آینده آماده شو.
ایمان را نگهدار و ترس را به گوشه ای انداز .
شک هایت را باور نکن و هیچگاه به باورهایت شک نکن.
زندگی شگفت انگیز است فقط اگربدانید که چطور زندگی کنید .


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 503 بازدید

بازدید دیروز: 3731 بازدید

بازدید کل : 9890269 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی