جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۷:۴۱
 |  ۲۶/ بهمن/ ۱۳۹۴ - ۶:۳۵
  |   نظرات: يك نظر
بازدید

نگاهی به نه دوره گذشته انتخابات در گیلان

در حالی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفند برگزار خواهد شد که در نه دوره گذشته شاهد حضور نمایندگان متعددی از استان گیلان در حوزه های یازده گانه این استان بودیم که از گروه ها و نحله های سیاسی مختلفی بودند.جهت یادآوری و بازخوانی تاریخی ۹ دوره گذشته تصمیم گرفتیم که با بررسی تمام دوره ها و میزان آرا ، تحصیلات و گرایش سیاسی هر کدام از این کاندیداها نسبت به شناخت هرچه بیشتر جامعه از علایق و نوع نگاه مردم گیلان به انتخابات نگاهی داشته باشیم.

*مجلس اول

در انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره اول شاهد حضور گروه های مختلف سیاسی بودیم که بعد از انقلاب اسلامی به طور فزاینده ای در عرصه سیاسی کشور حضور داشتند و از همین رو مجلسی با گرایشات مختلف سیاسی در آن تشکیل شد که اکثریت آن را حزب جمهوری اسلامی بدست آورده بود. در گیلان نیز وضعیت سیاسی کم و بیش نشات گرفته از حال و روز آن روزهای سیاست ایران بود.

در رشت آیت الله حسن لاهوتی اشکوری که از مبارزان قبل از انقلاب و یکی از همراهان امام در هواپیمای حامل ایشان از پاریس به تهران محسوب می شد بود به عنوان نفر اول رشت در دور اول انتخاب و به مجلس راه یافت. لاهوتی را هرچند به عنوان یکی از طرفداران بنی صدر در مجلس می شناسند اما وی به دلیل سابقه قبل از انقلاب خود همچنان مورد احترام بعضی شخصیت های شاخص انقلاب و نزدیکان امام خمینی نیز بود. سرانجام وی در مهر سال ۶۰ درگذشت و رئیس مجلس وقت که پدر همسران فرزندان لاهوتی محسوب می شد در سوگ او در مجلس گریست.

دیگر نماینده رشت محمد خزاعی دیپلمات برجسته حال حاضر جمهوری اسلامی است که هرچند زاده کاشمر خراسان است در آن زمان به واسطه همسر سنگری خود در گیلان سکونت داشت و به عنوان نماینده رشت انتخاب شد. وی قبل از آن مدیریت صداوسیمای گیلان بعد از انقلاب را برعهده داشت.

رضا رمضانی خورشید دوست نیز به جوانترین کاندیدای مجلس با ۲۵ سال سن شناخته می شد که دارای گرایشات مستقل در مجلس بود. وی در مجلس اول زمان ریاست سنی دکتر سحابی به عنوان جوان ترین عضو مجلس به عنوان منشی حضور داشت . بعضی معتقدند وی و نمایندگان آستانه و لاهیجان و نماینده تنکابن و چند نفر دیگر فراکسیونی نانوشته از افراد مستقلی را تشکیل می دادند که هرچند در تصمیم گیری های بزرگ همچون عزل بنی صدر به عنوان موافق حضور داشتند اما گاهی با انتقادات خود از مجموعه اکثریت حاکم بر مجلس خارج بودند.

جنجالی ترین انتخابات مجلس گیلان نیز متعلق به انزلی بود که ابوالقاسم حسینجانی اولین فرماندار انزلی بعد از انقلاب در انتخاباتی نزدیک با ۳۰۰ رای بیشتر به عنوان نماینده انتخاب شد که اعتبار نامه وی توسط نمایندگان مجلس رد شد. از جمله کسانی که اعتبارنامه وی را در مجلس رد نمودند شهید سیف الله عبدالکریمی نماینده لنگرود بود. از جمله استنادات نمایندگان مخالف حسینجانی این بود که در شهری با جمعیت ۱۳۰ هزار نفر تنها ۱۵ هزار نفر در انتخابات شرکت کردند. با این حال در انتخابات میان دوره ای سال ۶۰ محمد مهدی پور گل با ۴۸۰۰ هزار رای از ۵ هزار رای ماخوذه جواز ورود به مجلس را پیدا کرد که ضعیف ترین میزان شرکت در انتخابات مجلس در استان گیلان محسوب می شود. اعتبارنامه وی نیز مورد اشکال قرار گرفته بود که در نهایت تایید شد.

در تالش سید یونس عرفانی از روحانیون خوش نام تالش و متولد شیرآباد این شهر جواز ورود به مجلس را پیدا کرد که در ۳ مرداد ۶۱ به دنبال سفر به تالش درگذشت و در انتخابات میان دوره ای سیدمجتبی عرفانی پسر وی توانست جواز ورود به مجلس را پیدا کند. مصطفی فومنی حائری که در حال حاضر از روحانیون میانه رو محسوب می شود به همراه محمد حسینی نیا کجیدی نمایندگان روحانی فومن و رودسر بودند که سید داود مصطفوی سیاهمزگی از رشت و محمد جعفری نیز بعدها در انتخابات میان دوره ای به آن ها اضافه شدند. حجت الاسلام جعفری جایگزین شهید عبدالکریمی شد که در انفجار تروریستی حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر ۱۳۶۰ به شهادت رسید. محمد تقی رنجبر پوبه از صومعه سرا و مسلم میرزاپور نیز از نمایندگان جناح اکثریت مجلس محسوب می شدند که این مساله در نطق ها و بیانیه هایشان مشهود بود.

دوره اول

آستارا

محمد فرض پور: متولد ماچیان رودسر- لیسانس حقوق

۴۹۰۰ رای از ۸۹۴۶ رای ماخوذه (۵۴ درصد) مرحله دوم

آستانه اشرفیه

محمدرضا امین ناصری: متولد آستانه- لیسانس مهندسی پتروشیمی

۸۷۴۸ رای از ۱۳۸۴۴ رای ماخوذه (۶۳ درصد) دور دوم

بندر انزلی

ابوالقاسم حسینجانی: متولد بندر انزلی لیسانس مهندسی برق( اعتبار نامه وی در مجلس مورد تایید قرار نگرفت)

محمد مهدی پورگل: متولد انزلی- دکترای علوم قرانی( انتخابات میان دوره ای سال ۶۰)

۴۸۲۸ رای از ۵۰۵۰ رای ماخوذه(۹۵ درصد)

تالش

سید یونس عرفانی: متولد شیر آباد تالش- اجتهاد ( درگذشت ۳ مرداد ۶۱)

۲۸۰۲۸ رای از ۳۹۱۴۵ رای ماخوذه( ۷۱ درصد) دور دوم

سید مجتبی عرفانی: متولد قم- لیسانس امور اداری

۲۸۶۷۶ رای از ۵۲۷۶۱ رای ماخوذه (۵۴ درصد) انتخابات میان دوره ای

رشت

حسن لاهوتی اشکوری : متولد رودسر- اجتهاد( درگذشت ۶ آبان ۶۰)

۶۱۹۶۲ رای از ۹۹۵۷۲ رای ماخوذه( ۶۲ درصد)

رضا رمضانی خورشید دوست- متولد رشت- لیسانس مهندسی مکانیک

۳۴۰۷۲ رای از ۶۰۴۱۶ رای ماخوذه (۵۶ درصد) مرحله دوم

محمد خزاعی: متولد کاشمر- لیسانس مدیریت

۳۲۵۷۷ رای از ۶۰۴۱۶ رای ماخوذه (۵۳ درصد) مرحله دوم

سید داود مصطفوی سیاهمزگی : فوق لیسانس الهیات و وپایان سطح حوزوی

۹۳۸۱۰ رای از ۱۸۷۰۴۵ رای ماخوذه(۵۰،۲ درصد) میان دوره ای سال ۶۱

رودبار

مسلم میرزاپور کلشتری : متولد کلشتر- فوق دیپلم علوم انسانی

۸۸۲۳ رای از ۱۷۷۹۳ رای ماخوذه (۴۹ درصد)

رودسر

محمد حسینی نیا کجیدی: متولد کجید رانکوه شهرستان املش- سطوح عالی حوزوی

۱۹ هزار رای از ۲۱ هزار رای (۹۰ درصد) مرحله دوم

صومعه سرا

محمد تقی رنجبر چوبه: متولد صومعه سرا- لیسانس زبان عربی

۱۲۹۶۱ رای از ۲۱۰۴۰ رای ماخوذه (۶۲ درصد) مرحله دوم

فومن

مصطفی فومنی حائری: متولد تهران- خارج فقه و اصول

۱۱۸۰۹ رای از ۱۶۱۱۶ رای ماخوذه( ۷۳ درصد) مرحله دوم

لاهیجان

ارسلان فلاح حجت انصاری: متولد کماچال آستانه- لیسانس روانشناسی

۲۰۸۷۹ رای از ۳۴۲۱۳ رای ماخوذه(۶۱ درصد) مرحله دوم

لنگرود

سیف الله عبدالکریمی: متولد لنگرود فوق لیسانس فلسفه و حکمت اسلامی ( شهادت در هفت تیر۶۰)

۸۵۷۳ ای از ۱۶۴۲۲ رای ماخوذه (۵۲ درصد) مرحله دوم

محمد جعفری: متولد رودسر- خارج فقه و اصول (انتخابات میان دوره ای سال ۶۰)

۲۹۹۵۰ رای از ۴۳۰۸۹ رای ماخوذه (۶۹ درصد) میان دوره ای سال ۶۰

*مجلس دوم

در زمان انتخابات مجلس دوم شاهد یکی از بی حاشیه ترین انتخابات مجلس بودیم که در آن گرایشات سیاسی مختلف چندان نقشی نداشتند . با این حال ۸ کاندیدای این دوره نسبت به دوره قبل جدید بودند. ترکیب سیاسی این مجلس در ابتدا چندان مشخص نبود که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال۶۴ و ماجرای رای اعتماد به نخست وزیر وقت تا حدودی خود را نشان داد. با این حال نمایندگان گیلان در دوره دوم اکثرا جزو اعضای میانه رو و کم حاشیه مجلس محسوب می شدند که در بین آن ها روحانیونی چون آیت الله قربانی ، آیت الله حجازی، مصطفوی، صفوی، خیرخواه و خاوری لنگرودی و همچنین اساتید قرآن و معارف اسلامی و تحصیل کردگان حوزه همچون محمد تقی رنجبر چوبه، محمد مهدی پورگل و سید مجتبی عرفانی به چشم می خوردند. در این بین نماینده لنگرود بعدها به عنوان یکی از مخالفان جمهوری اسلامی شناخته شد.

در این انتخابات محمد مهدی رهبری املشی که در آن زمان همچنان به عنوان یک دانشجوی رشته پزشکی محسوب می شد خود را به عنوان پدیده رودسر معرفی و از همان زمان توانست خود را وارد مجلس کند.

دوره دوم

آستارا

اسماعیل آهنی- متولد آستارا فوق دیپلم انگلیسی و مقدمات حوزوی

۷۵۹۰ رای از ۱۴۷۷۸ رای ماخوذه(۵۱ درصد) مرحله دوم

آستانه اشرفیه

زین العابدین قربانی: پنجاه استانه اشرفیه- خارج فقه و اصول

۱۴۴۹۳ رای از ۲۳۱۱۸ رای ماخوذه( ۶۲ درصد) مرحله دوم

بندر انزلی

محمد مهدی پورگل: متولد انزلی- دکترای فرهنگ عربی

۲۳۴۱۲ رای از ۴۶۳۲۷ رای ماخوذه(۵۰ درصد)

تالش

سید مجتبی عرفانی: متولد قم لیسانس علوم اداری

۳۵۳۵۴ رای از ۶۱۷۷۸ رای ماخوذه(۵۷ درصد) مرحله دوم

رشت

سید داود مصطفوی سیاهمزگی: متولد شفت فوق لیسانس الهیات و پایان سطح حوزوی

۳۶۳۷۵ رای از ۶۵۹۳۵ رای ماخوذه( ۵۵ درصد) مرحله دوم

ابوطالب حجازی- متولد رشت- دیپلم ادبی و خارج فقه و اصول

۳۰۲۶۲ رای از ۶۵۹۳۵ رای ماخوذه(۴۵ درصد) مرحله دوم

محمد خزاعی- متولد کاشمر لیسانس مدیریت

۲۹۰۳۰ رای از ۶۵۹۳۵ رای ماخوذه(۴۴ درصد) مرحله دوم

رودبار

سید ابوالحسن مخزن موسوی: متولد رودبار فوق لیسانس

۲۴۲۴۱ رای از ۴۳۱۳۷ رای ماخوذه (۵۶ درصد) مرحله دوم

رودسر

محمد مهدی رهبری املشی:متولد نجف اشرف- دانشجوی پزشکی

۴۲۳۸۹ رای از ۶۹۸۸۷ رای ماخوذه(۶۰ درصد)

صومعه سرا

محمد تقی رنجبر چوبه : متولد صومعه سرا لیسانس ادبیات عرب

۴۰۷۳۸ رای از ۶۰۹۵۰ رای ماخوذه(۶۶ درصد)

فومن

سید عباس صفوی کوهساره:متولد اردبیل- خارج فقه و اصول

۳۷۴۷۲ رای از ۶۹۸۹۱ رای ماخوذه( ۵۳ درصد)

لاهیجان

کامل خیرخواه متولد لاهیجان- خارج فقه و حقوق

۱۲۸۶۳ رای از ۲۴۰۶۴ رای ماخوذه(۵۳ درصد) دور دوم

لنگرود

میرعلی نقی خاوری لنگرودی: کفایتین و مکاسب حوزوی

۲۴۷۷۷ رای از ۴۶۷۱۸ رای ماخوذه(۵۳ درصد)

*مجلس سوم

در دوره سوم مجلس با اعلام لیست مستقل نیروهای چپ و مجمع روحانیون مبارز انتخابات وارد فاز دو قطبی شد و جناح چپ توانست اکثریت کرسی های مجلس را بدست آورد. در گیلان نیز حضور نیروهای چپ و تازه کار در مجلس به چشم می آمد. به طوری که از ۱۳ نماینده استان تنها ۵ نماینده سابقه حضور در مجالس قبلی را داشتند. البته در این انتخابات کم کم شاهد حضور نمایندگانی نیز بودیم که واسطه حمایت مردم شهر و دیار خویش به مجلس راه پیدا کردند.

پدیده انتخابات در رشت محمد باقر نوبخت حقیقی بود که قبل از این مدیریت دبیرستان شهید بهشتی را بر عهده داشت و با حمایت مردم زادگاه خویش در لشت نشاء توانست به عنوان یک فرد مستقل به عرصه سیاست گام بگذارد. وی توانست میزان آرای آیت الله لاهوتی اشکوری را نیز بشکند. علی رضا خاک نیز که متولد رودپشت خشکبیجار بود نیز توانست به عنوان کاندیدای جناح چپ به مجلس راه پیدا کند و از سوی دیگر الیاس حضرتی متولد ایده لوی هشترود آذربایجان شرقی نیز که از سرداران دوران دفاع مقدس محسوب می شد به واسطه حمایت آذری زبان های شهرستان رشت توانست خود را به عنوان نماینده این شهرستان معرفی کند. وی نیز از جمله نیروهای جریان چپ در این مجلس محسوب می شد.

با این حال کامل خیرخواه بار دیگر در لاهیجان انخاب شد تا نیروهای راست سنتی نیز در گیلان همچنان نماینده خود را داشته باشند، بعد از آن مرحوم محمد حسین افتخاری در تیر۶۹ در حین کمک به زلزله زدگان در حادثه چرخبال فوت کرد در انتخابات میان دوره ای محمدرضا شفیعی کاس احمدانی نیز از دیگر نیروهای راست سنتی بود که موفق به ورود به مجلس شد. با این حال حضور خلیل موشح در انزلی و پرویز صیقلی کومله در لنگرود همچنان وزنه سیاسی جریان مقابل را قوی تر می کرد.

در تالش انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان باطل شد که در نهایت در انتخابات میان دوره ای سید ابراهیم میرغفاری موفق شد جواز ورود به مجلس را پیدا کند.

دوره سوم

آستارا

محمد فرض پورماچیانی: متولد ماچیان رودسر- دانشجوی علوم پزشکی

۱۳۳۱۷ رای از ۲۶۳۹۴ رای ماخوذه(۴۹ درصد)

آستانه اشرفیه

علی پورمحمدی فلاح : متولد آستانه- لیسانس

۱۶۵۶۶ رای از ۴۸۷۰۲ رای ماخوذه (۳۴ درصد)

بندر انزلی

سیدخلیل موشح: متولد انزلی- دیپلم و مقدمات حوزوی

۳۰۸۳۱ رای از ۵۵۴۹۳ رای ماخوذه( ۵۵ درصد)

تالش

سیدابراهیم میرغفاری مریائی : متولد تالش لیسانس حقوق قضائی

۲۶۴۴۳ رای از ۷۳۳۳۲ ای ماخوذه (انتخابات میان دوره ای )

رشت

محمدباقر نوبخت حقیقی: متولد لشت نشاء- لیسانس

۶۶۶۸۴ رای از ۱۷۴۱۵۱ رای ماخوذه(۳۸ درصد)

علیرضا خاک: متولد رودپشت خشکبیجار فوق دیپلم و مقدمات حوزوی

۳۷۴۱۳ رای از ۶۵۵۳۶ رای ماخوذه(۵۷ درصد) مرحله دوم

الیاس حضرتی: متولد ایده لو- دانشجو و مقدمات حوزوی

۲۴۹۸۸ رای از ۶۵۵۳۶ رای ماخوذه(۳۸ درصد) مرحله دوم

رودسر

محمد مهدی رهبری املشی: متولد نجف- دانشجوی پزشکی

۴۴۵۴۱ رای از ۸۱۱۲۰ رای ماخوذه (۵۴ درصد)

صومعه سرا

محمدتقی رنجبر چوبه : متولد صومعه سرا- لیسانس ادبیات عرب

۴۰۰۵۱ رای از ۷۲۵۸۱ رای ماخوذه(۵۵ درصد)

فومن

محمدحسین افتخاری: متولد فومن- دیپلم ادبی و سطح حوزوی ( درگذشت در ۶ تیر ۶۹ در حادثه سقوط چرخبال کمک به زلزله زدگان رودبار)

۲۷۱۰۳ رای از ۷۴۹۱۰ رای ماخوذه (۳۶ درصد)

محمدرضا شفیعی کاس احمدانی : متولد کاس احمدان فومن- خارج فقه و اصول

۳۷۰۱۲ رای از ۸۵۴۲۹ رای ماخوذه

لاهیجان

کامل خیرخواه : متولد لاهیجان- دیپلم و دروس اجتهاد

۲۵۷۷۶ رای از ۷۶۱۷۰ رای ماخوذه(۳۳ درصد)

لنگرود

پرویز صیقلی کومله : متولد کومله لنگرود- فوق دیپلم ریاضی

۲۶۴۸۹ رای از ۴۵۵۷۲ رای ماخوذه(۵۸ درصد) مرحله دوم

majlis-course-4

مجلس چهارم 

در انتخابات دوره چهارم شاهد آن بودیم که ۷ نماینده جدید برای اولین بار وارد مجلس شدند که بعضی از آن ها هنوز هم دنبال نمایندگی هستد و یا در مدیریت اجرائی حضور دارند. شاهپور مرحبا، فرامرز گلشنی، قاسم رمضانپور و حسن شاخصی از جمله افرادی بودند که با نمایندگی خودشان پای ثابت مدعیان انتخاباتی تا دوره دهم هم محسوب می شوند. در این میان نوبخت و حضرتی با افزایش در میان آرای خود در رشت بر محبوبیت خود افزودند. رهبری املشی نیز بازهم توانست با آرای قاطع در دور اول به مجلس راه یابد. در لاهیجان رقابت بین لاهیجانی ها و سیاهکلی ها تا دور دوم انتخابات ادامه پیدا کرد و در آنجا بهرام یعقوبی با اختلاف ناچیزی به پیروزی دست یافت. در صومعه سرا قاسم رمضانپور که از لحاظ سیاسی چپ گرا و از لحاظ شخصیتی شبیه  رنجبر نماینده سه دوره این شهرستان بود توانست بالاخره به مجلس راه پیدا کند. شفیعی کاس احمدانی در فومن این بار با اختلاف توانست از سد رقبای خود گذر کند و از سوی دیگر در تالش هم رقابت داغ مجتبی عرفانی و بهمن محمدیاری به نفع عرفانی به پایان رسید تا برای آخرین دوره نمایندگی مجلس را تجربه کند. عبدالغفار شجاع نیز یکی از کارشناسان محیط زیست بود با ورودش در مجلس موجب شد فعالان محیط زیست گیلان نیز یک کاندیدای تخصصی داشته باشند. وی در مجلس ریاست و نائب ریسی کمیسیون کشاورزی مجلس را تجربه کرد.

دوره چهارم 

آستارا

شاهپور مرحبا: متولد آستارا- دانشجوی معارف و سطح کامل حوزوی

۱۲۲۷۲ رای از ۲۷۵۹۵ رای ماخوذه(۴۴ درصد)

آستانه اشرفیه

حسن شاخصی: متولد آستانه- دانشجوی علوم سیاسی  و مقدمات حوزوی

۲۳۱۸۹ رای از ۴۳۱۹۲ رای ماخوذه (۵۳ درصد)

بندر انزلی

عبدالغفار شجاع: متولد بندرانزلی- لیسانس منابع طبیعی و محیط زیست

۳۴۹۴۹ رای از ۵۷۴۳۷ رای ماخوذه(۶۰ درصد) مرحله دوم

تالش

سید مجتبی عرفانی: متولد قم- دانشجوی فوق لیسانس

۴۵۰۴۷ رای از ۸۶۸۴۳ رای ماخوذه( ۵۱ درصد) مرحله دوم

رشت

محمد باقر نوبخت : متولد لشت نشاء- فوق لیسانس مدیریت

۷۰۹۸۸ رای از ۱۹۱۲۹۲ رای ماخوذه(۳۷ درصد)

احمد نصرتی راد: متولد رشت- فوق لیسانس مدیریت بازرگانی

۴۹۶۸۱ رای از ۱۰۵۹۲۷ رای ماخوذه(۴۶ درصد)مرحله دوم

الیاس حضرتی: متولد ایده لو هشترود- دانشجوی مدیریت

۴۱۰۸۴ رای از ۱۰۵۹۲۷ رای ماخوذه( ۳۸ درصد)مرحله دوم

رودبار

فرامرز گلشنی: متولد رحمت آباد- لیسانس مهندسی الکترونیک

۲۸۲۳۹ رای از ۴۷۷۰۶ رای ماخوذه(۵۹ درصد) مرحله دوم

رودسر

محمد مهدی رهبری املشی: متولد نجف- دانشجوی پزشکی

۴۴۲۵۴ رای از ۸۸۰۳۵ رای ماخوذه( ۵۰ درصد)

صومعه سرا

قاسم رمضانپور: متولد نرگستان صومعه سرا – فوق لیسانس مهندسی صنایع

۳۳۵۰۴ رای از ۶۴۹۰۴ رای ماخوذه(۵۱ درصد) مرحله دوم

فومن و شفت

محمدرضا شفیعی کاس احمدانی: متولد کاس احمدان فومن- خارج فقه و اصول

۵۳۹۷۶ رای از ۹۸۱۲۱رای ماخوذه(۵۵ درصد)

لاهیجان

بهرام یعقوبی: متولد لاهیجان- لیسانس امور اداری

۳۳۶۰۹ رای از ۶۵۲۱۲ رای ماخوذه(۵۱ درصد) مرحله دوم

لنگرود

پرویز صیقلی کومله: متولد کومله لنگرود- فوق دیپلم

۲۵۷۶۱ رای از ۶۲۹۴۴ رای ماخوذه( ۴۰ درصد)

 

 

مجلس پنجم

 

 

مجلس پنجم

در مجلس پنجم شاهد رکورد حضور مردم در انتخابات بودیم و این امر در گیلان نیز مشهود بود. در رشت محمدباقر نوبخت با کسب بیش از ۱۶۰ هزار رای  بیشترین رای تاریخ مجالس انقلاب در استان گیلان را به نام خود ثبت کرد که تاکنون هم دست نخورده است. این بار احمد رمضانپور برادر کوچک تر قاسم رمضانپور و شهردار سابق رشت نیز توانست دراین شهرستان رای لازم را کسب کند و وارد میدان سیاست شود. الیاس حضرتی نیز به مانند همیشه در مرحله دوم جواز ورود به مجلس را پیدا کرد. در این دوره شاهد حضور کاندیداهایی چون محمد مودب پور و سهیلا مدارایی نیز بودیم که رقابتی نزدیک جهت حضور در مجلس داشتند. در حوزه انتخابیه لاهیجان و سیاهکل  این بار کاندیدای اکثریت مردم سیاهکل خشنود عزیزی آسیابر بودند که  با وجود رای بالای مردم این شهرستان در این حوزه نتوانست حتی وارد مرحله دوم شود. بهرام یعقوبی نیز کلا از دور مدعیان خارج شد تا رقابت اصلی بین کامل خیرخواه نماینده دو دور سابق مجلس و ایرج ندیمی باشد که در نهایت کامل خیرخواه جواز ورود به مجلس را پیدا کرد.

در صومعه سرا بازهم قاسم رمضانپور این بار با آرای بیشتری به مجلس راه پیدا کرد، دراین انتخابات هم خصوصی ثانی مدعی بود که می توانست پیروز این انتخابات لقب بگیرد. اما در تالش سرانجام بهمن محمدیاری توانست از سد مجتبی عرفانی بگذرد و به مجلس راه پیدا کند. در فومن رسول جماعتی در انتخابات ۱۸ اسفند ۷۴ پیروز شد، اما این انتخابات توسط شورای نگهبان باطل شد تا در انتخابات میان دوره ای بهمن سال ۷۵ ناصر عاشوری نیز وارد عرصه مجلس شود. در رودسر رهبری املشی برای اولین بار رقابت جدی را با کاندیدایی تجربه کرد و در رقابتی نزدیک در مرحله دوم توانست از سد داود حسن زادگان بگذرد.

آستارا

شاهپور مرحبا: متولد ویرمونی آستارا- دانشجوی حقوق و سطح کامل حوزوی

۱۵۱۲۴ رای از ۲۵۲۱۹ رای ماخوذه (۵۹ درصد) میان دوره ای اول

آستانه اشرفیه

حسن شاخصی: متولد آستانه- دانشجوی فوق لیسانس علوم سیاسی و رسائل و مکاسب حوزوی

۴۲۵۳۷ رای از ۷۰۹۰۸ رای ماخوذه (۶۰ درصد)

بندر انزلی

عبدالغفار شجاع: متولد انزلی – لیسانس منابع طبیعی و محیط زیست

۳۴۳۴۱ رای از ۷۰۸۸۵ رای ماخوذه (۴۸ درصد)

تالش

بهمن محمدیاری: متولد ماسال- لیسانس مدیریت

۵۱۷۱۵ رای از ۱۲۴۰۸۱ رای ماخوذه(۴۱ درصد)

رشت

محمد باقر نوبخت: متولد لشت نشا- دکترای اقتصاد و مدیریت

۱۶۱۸۸۸ رای از ۲۸۲۰۱۸ رای ماخوذه(۵۷ درصد)

احمد رمضانپور نرگسی: نرگستان صومعه سرا- فوق لیسانس مدیریت

۵۱۸۰۸ رای از ۱۵۵۹۱۵ رای ماخوذه(۳۳ درصد)

الیاس حضرتی: متولد ایده لو- دانشجوی فوق لیسانس مدیریت

۶۸۹۳۰ رای از ۱۵۵۹۱۵ رای ماخوذه( ۴۴ درصد) مرحله دوم

رودبار

فرامرز گلشنی: متولد رحمت آباد رودبار- فوق لیسانس مهندسی

۳۳۸۶۰ رای از ۵۹۹۵۷ رای ماخوذه(۵۶ درصد) مرحله دوم

رودسر

محمد مهدی رهبری املشی: متولد نجف- دانشجوی پزشکی

۵۶۱۱۸ رای از ۱۰۹۹۸۷ رای ماخوذه(۵۱ درصد) مرحله دوم

صومعه سرا

قاسم رمضانپور: متولد نرگستان صومعه سرا- فوق لیسانس صنایع

۴۰۰۹۹ رای از ۹۷۳۷۳ رای ماخوذه(۴۱ درصد)

فومن

ناصر عاشوری: متولد قلعه رودخان- تحصیلات سطح حوزوی

۵۲۳۰۸ رای از ۹۳۸۸۷ رای ماخوذه( ۵۵ درصد) انتخابات میان دوره ای

لاهیجان

کامل خیرخواه: متولد گیلده لاهیجان- خارج فقه و اصول

۴۰۸۳۵ رای از ۷۹۲۸۰ رای ماخوذه( ۵۱ درصد) مرحله دوم

لنگرود

حسن دهگان: متولد لنگرود- فوق لیسانس مدیریت و سطح حوزوی

۳۰۲۹۶ رای از ۵۶۴۸۶ رای ماخوذه (۵۳ درصد) مرحله دوم

 

 

majlis-course-6

مجلس ششم

مجلس ششم اوج قدرت نمایی گروه های دوم خردادی و تقویت گفتمان توسعه سیاسی در جامعه بود و این امر در گیلان نیز مشهود بود. هرچند در نهایت در رشت دو کاندیدای اول این شهرستان که در مرحله اول به مجلس راه پیدا کردند از جریان دوم خرداد نبودند و بیشتر به عنوان چهره های معتدل شناخته می شدند. دو نماینده ای که وارد مرحله دوم شدند احمد رمضانپور و فیاض زاهد از دو حزب مشارکت و همبستگی بودند که در نهایت رمضانپور موفق شد بار دیگر به مجلس راه پیدا کند.  در صومعه سرا نیز قاسم رمضانپور با وجود محبوبیت قابل توجه و توانایی های که از خود نشان داده بود در میدان انتخابات به محمد تقی رنجبر عضو حزب موتلفه باخت تا شاهد یکی از شگفتی های انتخابات باشیم. در انزلی هم حسن خسته بند که دارای گرایشان نزدیک به موتلفه بود توانست عبدالغفار شجاع را شکست دهد.  اما در تالش، عسگر اسلامدوست  توانست با شکست بهمن محمدیاری چشم ها را به خود خیره کند. رسول جماعتی و محمود اخوان نیز به عنوان کاندیداهای معتدل دوم خردادی خودشان را نشان دادند.

اما در آستانه رضا صالح جلالی  استاد دانشگاه اصلاح طلب  که همیشه با حافظ خوانی هایش در سخنرانی هایش  معروف بود توانست از سد حسن شاخصی بگذرد که به عنوان کاندیدای جناح راست معرفی شده بود. در آستارا حسن زحمتکش که یک فعال امور آموزش و پرورشی بود توانست با شکست شاهپور مرحبا از معدود نیروهای مستقل محسوب می شود که این دوره محسوب می شد. در لاهیجان بازهم شاهد رقابت لاهیجانی ها وسیاهکلی ها بودیم که این بار به دور دوم کشیده شد و در نهایت ایرج ندیمی موفق شد از سد خشنود عزیزی آسیابر بگذرد.

آستارا

حسن زحمتکش: متولد آستارا- فوق دیپلم هنر

۱۶۶۲۲ رای از ۴۱۵۰۰ رای ماخوذه (۴۰ درصد)

آستانه

رضا صالح جلالی: متولد آستانه- فوق لیسانس ادبیات فارسی

۳۴۹۴۵ رای از ۷۴۵۵۰ رای ماخوذه( ۴۶ درصد)

بندر انزلی

حسن خسته بند: متولد انزلی- فوق لیسانس مدیریت دولتی

۳۰۵۱۱ رای از ۶۶۹۴۶ رای ماخوذه(۴۵ درصد)

 

تالش

عسکراسلامدوست کاربندی: متولد تالش- فوق لیسانس مدیریت و لیسانس مدیریت صنعتی

۵۵۵۸۶ رای از ۱۵۹۴۶۵ رای ماخوذه(۳۴ درصد)

 

رشت

محمدباقر نوبخت: دکترای اقتصاد و مدیریت

۷۴۱۶۸ رای از ۲۸۵۵۳۶ رای ماخوذه( ۲۵ درصد)

سید محمد مودب پور:متولد رشت- خارج فقه و اصول(درگذشت در ۲۸ آبان ۸۱)

۷۲۴۹۷ رای از ۲۸۵۵۳۶ رای ماخوذه( ۲۵ درصد)

احمد رمضانپور: متولد نرگستان صومعه سرا- فوق لیسانس مدیریت

۴۴۹۷۴ رای از ۸۶۱۳۴ رای ماخوذه(۵۲ درصد)مرحله دوم

 

رودبار

سلیم مرعشی: متولد منجیل-  دکترا

۲۱۲۰۷ رای از ۷۳۲۵۰ رای ماخوذه (۲۸ درصد)

رودسر

داود حسن زادگان : متولد رودسر- فوق لیسانس حقوق بین الملل  و لیسانس علوم نظامی

۵۰۴۷۳ رای از ۱۲۳۷۱۹ رای ماخوذه( ۴۰ درصد) مرحله اول

صومعه سرا

محمد تقی رنجبر چوبه : متولد صومعه سرا- لیسانس زبان عربی

۳۴۴۲۲ رای از ۸۶۷۰۹ رای ماخوذه (۳۹ درصد)

فومن

رسول جماعتی: متولد فومن- لیسانس مدیریت دولتی

۴۲۲۰۹ رای از ۱۰۹۹۲۰ رای ماخوذه(۳۸ درصد)

لاهیجان

ایرج ندیمی: متولد لاهیجان- فوق لیسانس مدیریت دولتی و سطح حوزوی

۲۹۷۹۲ رای از ۵۷۴۰۲ رای ماخوذه(۵۱ درصد)مرحله دوم

لنگرود

محمود اخوان: متولد قم- معادل فوق لیسانس- سطح ۳ حوزوی

۲۴۰۳۵ رای از ۸۱۷۶۶ رای ماخوذه (۲۹ درصد)

 

9744_260

دوره هفتم 

انتخابات دوره هفتم مجلس در حالی برگزار  شد که قبل از آن با ردصلاحیت بسیاری از اصلاح طلبان مجلس ششم و تحصن و  استعفای این نمایندگان و اعتراض بعضی  مقامات دولت و استانداران  به برگزاری انتخابات شاهد فضای جدیدی در تحولات سیاسی کشور بودیم. در گیلان احمدرمضانپور،رضا صالح جلالی،عسگر اسلامدوست، رسول جماعتی و  محمد اخوان  نمیندگان دوره ششم توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شدند و محمدباقرنوبخت نیز در انتخابات ثبت نام نکرد. اصولگرایان در آن مقطع از انتخابات با لیست هایی تحت عنوان آبادگران و ایثارگران در انتخابات حاضر شدند و اکثریت کرسی های مجلسی را به دست گرفتند که اصلاح طلبان یا شرکت نکردند و یا به مانند ائتلاف برای ایران فردا تنها به ارائه لیست بسنده کردند.

در رشت به دنبال درگذشت حجت الاسلام محمد مودب پور، فرزند وی مجتبی مودب پور  توانست با اکثریت آرا در مرحله اول پیروز شود.در دور دوم صادق زاده، هاجر تحریری نیک صفت، جبار کوچکی نژاد و محمدعلی سارنگ به رقابت پرداختند تا دو نفر دیگر مشخص شود. رمضانعلی صادق زاده که کاندیدای این دوره لشت نشایی ها در انتخابات بود توانست از فقدان نوبخت استفاده کرده و با توجه به قرارگیری در لیست اصلاح طلبان میانه رو در انتخابات پیروز شود.هاجر تحریری نیک صفت هم توانست اولین زنی باشد که در گیلان بعد از انقلاب راهی مجلس می شود. جبار کوچکی نژاد نیز که برای اولین بار در انتخابات شرکت می کرد  با اختلافی اندک نسبت به صادق زاده در این انتخابات شکست خورد و بعد شروع به کار دولت احمدی نژاد به آموزش و پرورش استان رفت.

در بندرانزلی شگفتی بزرگ رقم خورد و در عین تعجب همگان هادی حق شناس توانست شکست سختی به حسن خسته بند دهد. در فومن ناصر عاشوری از فقدان جماعتی استفاده و بار دیگر راهی مجلس شد. علی میزایی کاندیدای اصلاح طلبان میانه رو  در این دوره بود. در صومعه سرا کاظم دلخوش که در دوره ششم به عنوان کاندید جبهه دوم خرداد شناخته می شد توانست با شکست محدتقی رنجبرچوبه راهی مجلس شود و بعد به فراکسیون مرکزی اصولگرایان بپیوندد. در تالش با ردصلاحیت اسلامدوست، این نماینده حمایت خود را از علی خندستانی اعلام تا رقابت سختی بین وی و محمدیاری شکل بگیرد که در انتخاباتی جنجالی در نهایت محمدیاری با اختلافی بسیار ناچیز به پیروزی دست یافت. در لاهیجان ایرج ندیمی کار چندان سختی برای پیروزی پیش رو نداشت و تنها نماینده دوره ششم بود که در دوره هفتم هم حضور داشت. در آستارا هم شاهپور مرحبا توانست بیشترین آرای یک نماینده در آستارا را  به نام خود ثبت کند.

آستارا
شاهپور مرحبا: متولد ویرمونی – کارشناس ارشد حقوق و سطح حوزوی
۲۲۹۸۴ رای از ۴۴۳۹۰ رای ماخوذه(۵۱ درصد)

آستانه و بندر کیاشهر 
کیانوش صادق دقیقی: متولد آستانه- دکترای پزشکی
۱۱۰۸۴ رای از۳۳۸۸۴ رای ماخوذه(۳۲ درصد)

بندر انزلی
هادی حق شناس: متولد صومعه سرا- کارشناسی ارشد اقتصاد و مهندسی برق
۲۱۱۵۶ رای از ۵۳۷۴۱ رای ماخوذه(۳۹ درصد)

تالش
بهمن محمدیاری: متولد ماسال- کارشناس مدیریت دولتی
۷۴۰۰۳ رای از ۱۶۳۵۵۳ رای (۴۵ درصد)
رشت
سید مجتبی مودب پور: متولد خمام – سطح حوزوی
۶۸۳۲۱ رای ماخوذه از ۲۰۱۸۳۲ رای ماخوذه(۳۳ درصد)
هاجر تحریری نیک صفت: متولد رشت- دکترای فلسفه و تربیت
۲۰۵۶۵ رای از ۵۱۲۳۵ رای ماخوذه(۴۰ درصد) مرحله دوم
رمضانعلی صادق زاده: متولد لشت نشا- دکترای مهندسی مخابرات
۱۹۵۲۳ رای از ۵۱۲۳۵ رای ماخوذه(۳۸ درصد) مرحله دوم

رودبار
عطاء الله حکیمی: متولد رودبار- کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی
۲۶۶۲۱ رای از ۶۱۰۳۰ رای ماخوذه (۴۳ درصد)

رودسر
اسدالله عباسی: متولد اوشیان چابکسر-کارشناس ارشد فلسفه تعلیم و تربیت
۲۸۳۷۳ رای از ۷۹۴۸۰ رای ماخوذه(۳۵ درصد)
صومعه سرا
کاظم دلخوش اباتری: متولد تهران- کارشناس مدیریت دولتی- سطح حوزوی
۳۹۹۱۹ رای از ۶۳۱۵۳ رای ماخوذه(۶۳ درصد)
فومن
ناصر عاشوری: متولد فومن- رسائل و مکاسب حوزوی
۳۶۱۹۲ رای از ۸۸۵۱۸ رای ماخوذه(۴۰ درصد)

لاهیجان و سیاهکل 
ایرج ندیمی: متولد لاهیجان- کارشناس ارشد اقتصادی- مالی و پایان سطح و دروس خارج حوزوی
۲۵۷۴۰ رای از ۷۹۱۳۶ رای ماخوذه(۳۲ درصد)

لنگرود
محمد علی حیدری شلمانی: متولد لنگرود- کارشناس زمین شناسی
۱۷۱۵۳ رای از ۳۰۸۹۳ رای ماخوذه(۵۵ درصد) مرحله دوم

367460_MLWoBH4P

 

دوره هشتم 

در انتخابات این دوره اصلاح طلبان تحت نام «یاران خاتمی» و حزب اعتماد ملی  دوباره به طور جدی در انتخابات شرکت کردند تا رقابتی سخت با ائتلاف اصولگرایان شکل بگیرد، هرچند در نهایت ائتلاف اصولگرایان توانستند به موفقیت نسبی در این انتخابات برسند. در رشت بدون حضور مجتبی مودب پور، رقابت ۶ نماینده به مرحله دوم رسید. از میان کوچکی نژاد، آقازاده و تحریری نیک صفت اصولگرا و صادق زاده کاندیدای اصلاح طلبان، حسن تامینی و علی نعیمی هم به طور مستقل حضور داشتند که در نهایت کوچکی نژاد، حسن تامینی و سید علی آقازاده به پیروزی دست یافتند. از دیگر کاندیداهای اصلاح طلبان در این دوره می توان به کیوان محمدی در رشت، زهرا نظری در فومن، کاظم کسرایی در رودسر، کامران احمدیان در لاهیجان اشاره کرد که هیچکدام نتوانستند جواز ورود به مجلس را به دست بیاورند.

اصولگرایان نیز با نام هایی همچون جبهه متحد اصولگرایان، ائتلاف فراگیر اصولگرایان و رایحه خوش خدمت در انتخابات شرکت کردند که در این میان جبهه متحد شاخص ترین آن ها محسوب می شد. البته در لنگرود مهرداد لاهوتی کاندیدای ائتلاف فراگیر به پیروزی دست یافت و در رودسر نیز علی اکبری  کاندیدای این جریان رقابت سخت و شانه به شانه ای با  اسدالله عباسی داشت. در انزلی حسن خسته بند این بار توانست از سد حق شناس بگذرد و برای دومین بار نماینده مجلس بشود. در تالش بهمن محمدیاری این بار نیز مقابل یک قاضی دیگر(اسماعیل حسین زاده) قرار گرفت، هرچند مقابل  اسماعیل حسن زاده چندان نیز به مشکل بر نخورد و راهی مجلس شد. در آستارا یک شگفتی رقم خورد و فرهاد دلق پوش توانست شاهپور مرحبا را شکست  و به عنوان یک نماینده جوان راهی مجلس شود. در آستانه اشرفیه سید مهدی صادق و محمد حسین قربانی راهی مرحله دوم شدند و در حالی که صادق در مرحله اول تنها ۵ هزار رای داشت و قربانی ۹ هزار رای کسب کرده بود در نهایت صادق توانست راهی مجلس شود. در لاهیجان با توجه به ردصلاحیت ایرج ندیمی بالاخره فرصت برای سیاهکلی ها فراهم شد تا با اجماع روی یوسف قاسمی اصولگرا بتوانند وی را به عنوان نماینده لاهیجان و سیاهکل انتخاب کنند.

 

دوره هشتم
آستارا
فرهاد دلق پوش: متولد آستارا- لیسانس علوم تربیتی و دانشجوی فوق لیسانس
۱۸۲۶۹ رای از ۴۳۱۳۸ رای ماخوذه(۴۲ درصد)
آستانه و بندرکیاشهر
مهدی صادق: متولد تهران- فوق لیسانس برق- لیسانس فیزیک و فوق لیسانس صنایع
۱۲۶۰۲ رای از ۲۳۶۳۵ رای ماخوذه(۵۳ درصد)
بندر انزلی
حسن خسته بند: متولد انزلی- فوق لیسانس مدیریت دولتی
۲۴۵۲۴ رای از ۵۱۹۸۱ رای ماخوذه(۴۷درصد)
تالش
بهمن محمدیاری: متولد ماسال- لیسانس مدیریت دولتی
۴۹۰۰۷ رای از ۱۵۱۳۷۱ رای ماخوذه(۳۲ درصد)
رشت
جبار کوچکی نژاد:فوق لیسانس مدیریت دولتی-لیسانس خاک شناسی
۳۷۳۴۵ رای از ۹۶۷۷۴ رای ماخوذه(۳۸ درصد)
حسن تامینی: متولد لشت نشا- دکترای PHD آموزش و بهداشت-فوق لیسانس آموزش و ارتقا سلامت
۳۴۸۴۴ رای از ۹۶۷۷۴ رای ماخوذه(۳۶ درصد) مرحله دوم
سید علی آقازاده: متولد دافسار- فوق لیسانس جغرافیای طبیعی
۳۳۵۷۰ رای از ۹۶۷۷۴ رای ماخوذه(۳۴ درصد)
رودبار
صمد مرعشی: متولد تالش- لیسانس مدیریت دولتی
۲۶۶۲۳ رای از۶۲۶۴۳ را ماخوذه(۴۲ درصد)
رودسر
اسدالله عباسی: متولد اوشیان چابکسر-دانشجوی دکترای فلسفه تعلیم و تربیت
۳۴۲۵۹ رای از ۱۰۵۱۳۷ رای ماخوذه(۳۲ درصد)
صومعه سرا
سید کاظم دلخوش اباتری: متولد تهران- لیسانس مدیریت دولتی ودانشجوی فوق لیسانس مهندسی اقتصاد
۲۰۱۲۱ رای از ۶۳۳۹۴ رای ماخوذه(۳۱ درصد)
فومن
علی میرزایی:متولد فلاح آباد فومن- لیسانس کشاورزی(علوم دامی)
۴۴۰۵۶ رای از ۹۷۲۵۷ رای ماخوذه(۴۵ درصد)
لاهیجان
یوسف قاسمی: متولد گولک سیاهکل- لیسانس فقه و مبانی حقوق- حقوق بین الملل و کاردانی ارتباطات
۲۱۵۵۲ رای از ۷۹۵۵۸ رای ماخوذه (۲۷ درصد)
لنگرود
مهرداد بائوج لاهوتی: متولد لنگرود- لیسانس مدیریت
۲۴۱۷۲ رای از۶۱۰۹۶ رای ماخوذه(۳۹ درصد)

13910303175413467_PhotoL

دوره نهم

اولین انتخابات بعد از انتخابات پرحاشیه سال ۸۸ بدون حضور اصلاح طلبان برگزار شد. هرچند حزب مردمسالاری لیست ۴ نفره  را تحت عنوان کاندیداهای میانه رو در گیلان  ارائه کرد که در نام هایی چون حسن تامینی و   لاهوتی به چشم می خوردند که چندان به حمایت از این حزب هم نیاز نداشتند و  می توان گفت به صورت مستقل جواز ورود به مجلس را پیدا کردند. اما از میان کاندیداهای جبهه اصولگرایان تنها محمدحسین قربانی و جبار کوچکی نژاد توانستند جواز ورود به مجلس را پیدا کنند وامثال نظرعلی علیزاده، سیدعلی آقازاده در رشت، علی رضا نعمتی در آستارا ، رضا اکبرزاده در رودبار و ذبیح نیکفر در لاهیجان و دیگر  کاندیداهای این جریان شکست خوردند. جبهه پایداری هم کاندیداهایی چون خلیل بهروزی فر در فومن، محمدعلی رمضانی دستک در آستانه، صادق برزگر در انزلی، سید گل آقا پور عباس، رضا اکبرزاده  و محمود شکری در تالش را به عنوان کاندیدای خود انتخاب کردند که در این میان تنها محمود شکری توانست جواز ورود به مجلس را پیدا کند. هرچند رای شکری به دلیل اتحاد کاندیداهای مخالف نماینده دوره هشتم تالش و به نوعی رای نه به محمدیاری محسوب می شد. در تالش ابتدا  احسان الله رادمهر و محمدیاری جواز ورود به مجلس دوم را پیدا کردند که مدرک تحصیلی رادمهر توسط هیات نظارت بر انتخابات رد و وی از ادامه مسیر بازماند. در رشت به جز رای بالای تامینی حضور یک جانباز هفتاد درصد و مدیرکل سابق بنیاد شهید گیلان در انتخابات از نکات جالب توجه این انتخابات بود. غلامعلی جعفرزاده در مرحله اول در رده چهارم قرار گرفت، ولی در مرحله دوم توانست بالاتر از کوچکی نژاد قرار بگیرد تا در نهایت سید علی آقازاده از راهیابی به مجلس برای بار دوم باز بماند. در  رودسر بازگشت محمد مهدی رهبری به انتخابات همراه با پیروزی وی مقابل اسدالله عباسی  همراه بود تا وی نشان دهد که مرد انتخابات است. در صومعه سرا بعد از ۵ دوره حضور سرانجام حمیدرضا خصوصی ثانی توانست به پیروزی دست یابد و نماینده این شهرستان شود. در لنگرود مهرداد لاهوتی رقابتی سخت با سیدگل آقا پورعباس کیایی داشت و با ۱۷۱۰ رای بیشتر جواز ورود به مجلس را پیدا کرد. در آستارا با توجه به ردصلاحیت شاهپور مرحبا و فرهاد دلق پوش، هواداران دو کاندیدا تقسیم بندی شدند که در نهایت نعیمی رز توانست مقابل میثم ضارب نیا به پیروزی دست یابد که به عنوان رئیس دفتر فرهاد دلق پوش شناخته می شد. علی رضا نعمتی در این دوره هم به عنوان کاندیدای اصولگرا در رده سوم قرار گرفت.

دوره نهم 

آستارا

صفر نعیمی رز: متولد اردبیل- فوق لیسانس قضایی- دکترای علوم استراتژیک

۲۴۰۶۲ رای از ۴۷۸۱۱ رای (۵۰ درصد)

آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر

محمد حسین قربانی: متولد آستانه- دکترای دندانپزشکی

۲۲۰۷۶ رای از ۶۲۲۸۰ رای ماخوذه(۳۵ درصد)

بندر انزلی

حسن خسته بند: متولد انزلی- فوق لیسانس مدیریت دولتی

۲۲۱۶۴ رای۴۳۲۱۴ رای (۵۱ درصد)

تالش

محمود شکری: متولد تالش- فوق لیسانس مدیریت دولتی

۸۵۴۰۸ رای از ۱۱۷۷۹۳ رای ماخوذه(۷۲ درصد)

رشت

حسن تامینی: متولد لشت نشاء- دکترای آموزش و بهداشت و فوق لیسانس ارتقای سلامت

۸۰۱۹۲ رای از ۲۶۵۶۱۶ رای (۳۰ درصد)

غلامعلی جعفرزاده: متولد ایمن آباد کوچصفهان- فوق لیسانس عمران و دانشجوی دکترای عمران

۴۳۹۴۶ رای از ۱۱۰۸۵۱ رای (۴۸ درصد) مرحله دوم

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی : متولد تهران- مهندسی مکانیک

۴۱۰۸۶ رای ۱۱۰۸۵۱ رای (۳۷ درصد) مرحله دوم

رودبار

عطاء الله حکیمی: متولد رودبار- فوق لیسانس مدیریت- دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی

۲۷۷۲۸ رای ۶۴۰۱۷ رای(۴۳ درصد)

رودسر

محمد مهدی رهبری املشی : متولد نجف اشرف- کارشناس ارشد تمدن و فرهنگ اسلامی و مقدمات اولیه حوزوی

۴۳۰۳۵ رای از  ۱۱۰۶۴۳ رای ماخوذه (۳۹ درصد)

صومعه سرا

حمیدرضا خصوصی ثانی: متولد طاهرگوراب صومعه سرا- کارشناس ارشد مهندسی سازه

۳۹۱۳۵ رای از ۸۶۴۲۱ رای (۴۵ درصد)

فومن

ناصر عاشوری: متولد قلعه رودخان- اتمام سطح دو حوزوی

۴۳۳۷۹ رای از  ۱۰۰۴۵۵ رای ماخوذه(۴۷ درصد)

لاهیجان و سیاهکل 

ابوذر ندیمی: متولد لاهیجان- کارشناس ارشد اقتصاد

۳۳۸۶۰ رای از  ۱۰۰۳۳۶ رای ماخوذه(۳۳ درصد)

لنگرود

مهرداد لاهوتی: متولد لنگرود- لیسانس مدیریت

۲۲۹۰۲ رای از ۷۰۶۷۰ رای ماخوذه(۳۴ درصد)


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

One Response to “نگاهی به نه دوره گذشته انتخابات در گیلان”

  1. انزلیچی گفت:

    میتونم از خبرگزاری انزلی پرس!!! بپرسم چرا وقتی یه متنی میذاره منبعش رو ذکر نمیکنه؟ این اولین بار نیست میبینم تو سایتتون این اتفاق میفیته! این رفتار حرفه ای نیست این متن رو هم بچه های گیل خبر آماده کردند و بهتره به حقوق همکاران و هم طیفانتون احترام بیشتری بذارید. وقتی منبع یه خبری رو ذکر نکنید به این معنی نیست که بقیه فکر کنن خودتون تهیه کردین اون مطلب رو

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 1172 بازدید

بازدید دیروز: 3842 بازدید

بازدید کل : 9319591 بازدید

افراد آنلاین: 2 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی