*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 11201
  • ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۵۴
هدفگذاری برای تولید و رهاسازی ۴۳۰ میلیون قطعه بچه ماهی و میگو در سال جاری

هدفگذاری برای تولید و رهاسازی ۴۳۰ میلیون قطعه بچه ماهی و میگو در سال جاری

۲۹۰ میلیون قطعه برنامه رهاسازی بچه ماهی، ۲۸۶ میلیون قطعه گونه ماهیان استخوانی و چهار میلیون قطعه گونه ماهیان خاویاری هستند.

به گزارش انزلی پرس، ناصر کرمی‌راد صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تولید و رهاسازی ۴۳۰ میلیون قطعه انواع بچه ماهی و میگو در دریای خزر اظهار کرد: از این میزان هدف‌گذاری برای تولید و رهاسازی بچه ماهی، سهم دریای خزر در زمینه ماهیان استخوانی و خاویاری ۲۹۰ میلیون قطعه در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان است.

وی با بیان اینکه از ۲۹۰ میلیون قطعه برنامه رهاسازی بچه ماهی، ۲۸۶ میلیون قطعه گونه ماهیان استخوانی و چهار میلیون قطعه گونه ماهیان خاویاری هستند، گفت: سهم استان گیلان تولید و رهاسازی ۱۴۶ میلیون قطعه بچه ماهی از گونه استخوانی و خاویاری و سهم استان مازندران ۶۸.۳ میلیون قطعه درسال جاری است.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران سهم استان گلستان را در زمینه تولید و رهاسازی بچه ماهی از گونه استخوانی و خاویاری را ۷۵.۵ میلیون قطعه عنوان کرد و افزود: پیش بینی می‌کنیم در زمینه تولید و رهاسازی بچه ماهی از گونه ماهیان استخوانی در مازندران بیش از عدد برنامه تحقق یابد به طوری که ۸۰ میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی رها سازی شود.

کرمی‌راد با اشاره به رهاسازی بچه ماهی از انواع ماهیان خاویاری در استان های شمالی کشور گفت: هدف برنامه امسال در سه استان شمالی کشور، رهاسازی چهار میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری است که با توجه به میزان صید مولدین ماهیان خاویاری از دریای خزر پیش بینی می کنیم سه میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری رهاسازی شود.

وی با برآورد اینکه ۹۷ درصد بچه ماهی‌هایی که در رودخانه‌ها رها می‌شوند به دریا می‌رسند، افزود: تمام رهاسازی بچه ماهی‌ها در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر در سه استان شمالی با مشارکت اتحادیه‌ها و تعاونی‌های صیادی در امر صید مولد، حمل و نقل و رهاسازی می‌شوند.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران یکی از اهداف تولید و رهاسازی بچه ماهی را حفظ ذخایر و پایداری صید عنوان و تصریح کرد: ایران جزو کشورهای صاحب نام در امر بازسازی ذخایر آبزیان در دنیا است و بر اساس گزارش مراکز تحقیقاتی کشور، تمام صیدها در دریای خزر در نتیجه رهاسازی بچه ماهی بوده است.

کرمی‌راد درباره اعتبارات مربوط به تولید و رهاسازی بچه ماهی در کل کشور بیان کرد: نزدیک به ۶ میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی به صورت ملی برای بازسازی ذخایر آبزیان گرفتیم که ۹۰ درصد آن مربوط به حوزه دریای خزر است.

وی با اشاره به رهاسازی گونه‌های استخوانی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر گفت: این گونه‌ها شامل ماهی سفید، سوف، سیم، شاه کولی، سیاه کولی، لای ماهی، ماهی آزاد، اردک ماهی و کپور دریایی بوده که همگی جزو ماهیان اقتصادی و تجاری هستند.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران با بیان اینکه رهاسازی بچه ماهیان خاویاری شامل قره برون، شیپ، ازون برون، فیل ماهی و چال باش است، تصریح کرد: رهاسازی بچه ماهی از گونه‌های ماهی سوف در استان گیلان به تعداد سه میلیون قطعه به اتمام رسیده و اکنون رهاسازی بچه ماهی از گونه ماهی سفید در دو مرکز شهید انصاری و شادروان دکتر یوسف پور در سیاهکل در استان گیلان و مرکز رجایی در مازندران از هفته پیش آغاز شده است.

کرمی‌راد با بیان اینکه امسال تولید و رهاسازی ۱۰۲ میلیون قطعه انواع بچه ماهی و میگو در حوزه خلیج فارس و دریای عمان هدفگذاری شده است، افزود: از این ۱۰۲ میلیون قطعه رهاسازی، ۹۰ میلیون قطعه مربوط به انواع میگو و ۱۲ میلیون قطعه شامل ماهی و سایر آبزیان است.

وی سهم استان هرمزگان را در زمینه تولید و رهاسازی بچه ماهی ۶۶ میلیون قطعه، بوشهر ۱۲ میلیون قطعه، خوزستان حدود ۱۲ میلیون قطعه و سیستان و بلوچستان را نزدیک به ۱۲ میلیون قطعه عنوان کرد و افزود: ما امسال برنامه رهاسازی انواع گونه‌های بومی خلیج فارس و دریای عمان شامل میگوی موزی، میگوی ببری سبز و میگوی سفید هندی در استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان را در دستور کار داریم.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران هدف برنامه رهاسازی بچه ماهی در آب‌های داخلی در سال ۹۸ را ۳۸ میلیون قطعه عنوان کرد و گفت: در آب‌های داخلی انواع گونه‌های کپور ماهیان، ماهیان بومی مانند بنی، گطان، برزم و عنزه در استان خوزستان و گونه شیزو تراکس در زهک زابل رهاسازی خواهد شد.

کرمی راد میزان تولید و رهاسازی بچه ماهی و میگو در کل کشور را در سال گذشته ۳۱۰ میلیون قطعه برشمرد و خاطر نشان کرد: در سال ۹۷ حدود ۳۸۰ میلیون قطعه برنامه رهاسازی در سه حوزه خزر، خلیج فارس و دریای عمان و نیز آب‌های داخلی را داشتیم که حدود ۸۰ درصد آن به علت خشکسالی و عدم تأمین مولد تحقق یافت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.