*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 12177
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
پیشرفت  ۸۰  درصدی بازسازی ساختمان چوبی گمرک آستارا

پیشرفت ۸۰ درصدی بازسازی ساختمان چوبی گمرک آستارا

بازسازی ساختمان چوبی و تاریخی گمرک این شهرستان که از سال ۹۵ آغاز شده‌بود، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

بازسازی ساختمان چوبی گمرک آستارا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

به گزارش انزلی پرس و به نقل از یرنا، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا گفت: بازسازی ساختمان چوبی و تاریخی گمرک این شهرستان که از سال ۹۵ آغاز شده‌بود، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

پردل امیری نژاد روز سه شنبه در بازدید از ساختمان چوبی گمرک در محوطه اداره کل گمرک آستارا اظهار کرد: اجرای این طرح به دلیل نبود اعتبار، متوقف شده است اما با توجه به تصویب پنج میلیارد ریال از سازمان گمرک، امیدواریم به زودی عملیات ساختمان ادامه یابد. 

وی بیان کرد: در سال گذشته این بنا به شماره ۳۱۸۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و مرمت و بازسازی آن با تایید و نظارت این سازمان انجام می شود.

وی ادامه داد: در مرمت و بازسازی ساختمان چوبی گمرک آستارا حفظ بافت سنتی مدنظر است و تبدیل آن به موزه تخصصی گمرک در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.

ساختمان چوبی گمرک آستارا به مساحت ۴۰۰ متر مربع در ۲ طبقه دوبلکس به ارتفاع هفت متر و با سقف سفالی شیبدار احداث شده و طبقه اول آن دارای پنج اتاق اداری، ۲ سالن بزرگ، بالکن دور ساختمان، سرویس بهداشتی و آشپزخانه است و در طبقه دوم نیز پنج اتاق اداری دیگر به همراه سرویس بهداشتی و انبار زیر شیروانی ساخته شده است.

گمرک آستارا در حدود سال های ۱۲۰۵ هجری شمسی در دوره عباس میرزا توسط کارشناسان بلژیکی دایر و با احداث ساختمان چوبی، فعالیت گمرکی در این نقطه از کشور آغاز شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده و گمرکات زمینی، دریایی و ریلی آن از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید *