کالبد شکافی انتخابات ۷ اسفند بندرانزلی

با مهر تایید شورای نگهبان بر انتخابات بندر انزلی, پرونده این دوره از انتخابات شهرمان با تمام فراز و نشیب ها بسته شد. اکنون فارغ از هیاهو و جنجالهای انتخاباتی می توان انچه که رخ داره را تحلیل کرد تا شاید چراغ راهی برای آینده باشد.

در این بین نکاتی چند قابل ذکر:

۱-نه تنها در این دوره, بلکه در دوره گذشته انتخابات به طور قطع می توان گفت شاهد یک دو قطبی در نوع خود جالب در شهر بودیم. نماینده فعلی شهر و مخالفانش. در دوره گذشته به یاد داریم که برزگر نماد مخالفان خسته بند شد و اتفاقا رای قابل توجهی نیز اورد اما در نهایت این رقایت به نفع خسته بند تمام شد و شد انچه شد.

حال انکه برزگر در این دوره به نفع خسته بند کنار کشید و شاید این نکته بیش از پیش جلوه پیدا کرد که طیف گسترده ای بدون توجه به کاندید فقط به دنبال کسی هستند که جایگزین نماینده فعلی شهر شود! در این دوره اما اوضاع متفاوت بود و  دست کم سه کاندید اصلی ,نماینده طیف مخالف خسته بند بودند و در نهایت با هم کنار نیامدند تا آرا تقسیم شده و همه چیز به نفع حسن خسته بند تمام شود.

۲-مشارکت در انتخابات در بندر انزلی در مقابل حضور پر شور مردم کشور در حد مورد انتظار نبود.هرچند  شاید این تعداد مشارکت کم محسوب نمیشود اما با یک حساب سرانگشتی میتوان به این نتیجه رسید که  درصد قابل توجهی از مردم شهر  به هر دلیل از حضور در انتخابات صرف نظر کردند. طوری که به سختی بتوان گفت نماینده منتخب واقعا با رای اکثریت قاطع  شهر روانه بهارستان شده است.

۳٫برای چندمین بار پروژه حمایت معنوی بزرگان سیاسی شهر از یک کاندید شکست خورد. در این انتخابات چند تن از چهره های دارای مقبولیت بین طیفی از مردم شهر از یک کاندید حمایت کردند اما کاندید مورد نظر حتی به جایگاه دوم هم تکیه نزد.شاید لازم باشد این بررسی صورت گیرد که ایا حمایت از یک کاندید با مطاللعه بر روی گرایش مردم صورت میگیرد یا انتظار پیروی بی چون و چرای مردم از حرف بعضی بزرگان وجود دارد.

۴- طیف شکست خورده این انتخابات باید فکری اساسی برای بازیابی خود کنند.شکست در انتخابات نتیجه برخی خود بزرگ بینی ها و اعتماد به نفس های کاذب بود.شاید وقت آن است که این افراد کمی بیشتر به فکر منافع شهر باشند و منافع شخصی حزبی و جناحی فراموش شود.

۵-طیف برنده انتخابات و شخص نماینده محترم شهر.دوست دارم کمی شعار انتخاباتیتان را تغییر دهم.اکنون وقت پاسخگویی است!سخنان زیادی درباره نحوه مدیریت شهری در چند سال اخیر در طی انتخابات مطرح و انتقاداتی وارد شد. بیاید با فراموش کردن تمامی کدورت ها در مقام پاسخگویی برآیید.شاید بهترین راه برگزاری نشست خبری منظم ماهانه با خبرنگاران شهری باشد.به این پیشنهاد فکر کنید.!

با تمامی این تفاسیر به نظر میرسد اکنون زمان کنار گذاشتن رقابت های انتخاباتی و اندیشیدن به اینده این شهر است.شهری که همه میدانیم چیزی کم دارد و شاید ۴ سال بعد خیلی دیر باشد.

انزلی پرس

نویسنده : یک شهروند

esmail-rad

پست بعدی

امام جمعه بندرانزلی: از همه عزیزانی که برای بازگشایی پل ولایت دو تلاش کردند تشکر می کنم، کار لازمی بود

ش فروردین ۷ , ۱۳۹۵
به گزارش انزلی پرس و به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرانزلی، شهردار بندرانزلی به همراه معاونان و چند تن از روسای دستگاهای ذیربط با حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین دیدار کرد. امام جمعه بندرانزلی در این دیدار با تبریک ایام نوروز به سختی کار […]