*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 1480
  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۹
کمال مسافری : ریاست هیئت بوکس حق ژنرال های این رشته ورزشی است

کمال مسافری : ریاست هیئت بوکس حق ژنرال های این رشته ورزشی است

  هفته گذشته در مصاحبه با امیر غفاری پیرامون مسائل پیش آمده در هیئت بوکس شهرستان بندرانزلی به گفت و گو نشستیم و ایشان مطالبی پیرامون برخی از بزرگان ورزش بوکس انزلی مطرح کردند و ما برای رعایت اخلاق و اصول خبرنگاری تصمیم گرفتیم تا پای صحبت کمال مسافری یکی از بزرگان بوکس این شهرستان […]

 1111

هفته گذشته در مصاحبه با امیر غفاری پیرامون مسائل پیش آمده در هیئت بوکس شهرستان بندرانزلی به گفت و گو نشستیم و ایشان مطالبی پیرامون برخی از بزرگان ورزش بوکس انزلی مطرح کردند و ما برای رعایت اخلاق و اصول خبرنگاری تصمیم گرفتیم تا پای صحبت کمال مسافری یکی از بزرگان بوکس این شهرستان بنشینیم و صحبت های ایشان را پیرامون اتفاقات اخیر بوکس شهرستان انزلی منعکس کنیم.

انزلی پرس : چه دلایلی سبب شد که بوکس انزلی در مقطع زمان طولانی دچار افت شود؟

کمال مسافری : در ابتدا عرض کنم که قصدم از مطرح کردن این موضوعات این نیست که بگویم چه بودیم و چه کردیم بلکه برای روشن شدن ذهن مردم ابتدا باید کمی به گذشته برگردم ، به دهه اول انقلاب که ورزش بوکس ممنوع شد و متاسفانه این ممنوعیت آسیب بزرگی به این ورزش محبوب و مدال آور وارد ساخت، پس از آن ما حدود دو دهه با سختی های فراوان این رشته ورزشی محبوب را زنده نگاه داشتیم دوره ای که افراد نالایق بر مسند کار قرار داده شدند که هیچ سنخیتی با این رشته ورزشی نداشتند، ورزش بوکس انزلی که به آن مهد بوکس ایران لقب داده بودند آنقدر نزول کرده بود که ما از کسب مدال های المپیک و ملی به یک ورزش معمولی در سطح پنجم ششم استانی تبدیل شده بودیم به شکلی که اگر روزی در رشت یکی از بوکسورهای انزلی به مقام چهارم پنجم دست پیدا می کرد ما احساس خوشحالی می کردیم!

انزلی پرس : چه شد که بوکس انزلی دوباره پس از سالها احیا شد و افتخار آفرینی کرد؟

انزلی پرس : با تغییر و تحولاتی که در ورزش کشور رخ داد مسئولین وقت تربیت بدنی از جناب منصوری درخواست کردن که به ورزش بوکس ورود کند و ایشان هم واقعا کارستان کردند و در عرض چند سال ورزش بوکس انزلی را متحول کردند، ما وارد مسابقات کشوری شدیم و به مقام سوم این مسابقات دست یافتیم، نمی خواهم اغراق کنم من ۶۳ سال در بوکس حضور داشتم و به جرات می گویم آقای منصوری هر چه داشت برای بوکس انزلی گذاشت، ما در مسابقات بین المللی خوی که چند تیم خارجی شرکت داشتند به مقام دوم دست پیدا کردیم، در این مدت آقای امین اولیایی سه بار در مسابقات جوانان کشور به مقام اول دست پیدا کرد. همین امروز آقای آرش کاسپور در تیم ملی حضور دارد، آقای امیر حسین محمدی و نوید اختیاردر اردوی تیم ملی حضور دارند، آقای سینا بلانش سرمربی تیم ملی نوجوانان ایران می باشد اینها همه دست پرورده آقای منصوری هستند که واقعا در طی این سالها از هیچ تلاشی برای پیشرفت بوکس انزلی دریغ نکرد.

انزلی پرس: چه شد که ایشان استعفا دادند؟

کمال مسافری: این یک موضوع سیاسی بود و کاری کردند که ایشان استعفا دهد، آقای منصوری به من گفتند که مرا مجبور به استعفا کرده اند.

انزلی پرس: این اجبار از سمت چه کسی بوده است؟

کمال مسافری : ببینید آقای صفر جعفرزاد به عنوان ریاست ورزش و جوانان انزلی در جلساتی که با ما داشتند حرفهای متناقضی می زدند، مثلا یکبار به ما گفتند که نهاد های امنیتی از ما خواسته اند که آقای منصوری را کنار بگذاریم که ما در جواب به ایشان گفتیم این حرف اصلا منطقی نیست مگر نهاد های امنیتی بیکار هستند که به چنین موضوعاتی ورود کنند، بار دیگر گفتند که آقای خسته بند از ایشان خواسته است که آقای منصوری را کنار بگذارم و سرانجام مشخص شد که این موضوع کاملا سیاسی بوده است.

انزلی پرس: آیا این برکناری دلایل فنی و ورزشی نداشت؟

کمال مسافری: ببینید هشت ماه پیش از برکناری آقای منصوری هیئت ایشان از سوی ریاست فدراسیون بوکس ایران جناب آقای ناطق نوری به عنوان هیئت نمونه کشور انتخاب شده بود، در اکثر مواقع کم کاری ها و عدم نتیجه گیری یک مسئول سبب برکناری وی می شود اما اینجا در هیئت بوکس همه چیز برعکس شده است و آقایان رئیس هیئتی را برکنار کرده اند که چند ماه قبل عنوان بهترین هیئت بوکس کشور را بدست آورده است، پس این موضوع هیچ دلیل ورزشی و فنی نداشته است و صرفا سیاسی بوده است. ما داشتیم پیشرفت می کردیم و ورزشکاران ما داشتند به اوج خود می رسیدند که آقایان نگذاشتند.

انزلی پرس: به نظر شما چرا از پیشکسوتان مطرح تری برای ریاست هیئت بوکس استفاده نکردند؟

کمال مسافری: خود آقای غفاری در آن مصاحبه گفتند که از من خواسته شد که این سمت را قبول کنم، من به ایشان عرض می کنم آقای غفاری بوکس انزلی ۷۰ ژنرال دارد کسانی که در مسابقات جهانی، ارتش های جهان و المپیک مونیخ و مونترال شرکت داشته اند، یعنی قحط الرجال بود که شما را انتخاب کرده اند؟ چرا شما؟ آیا شما می توانید به بزرگان بوکس انزلی تصویر یک کاپ، یک مدال و یا حتی یک حکم نشان دهید که شما در بوکس این شهر افتخار آفریده اید؟ من تا به امروز حتی یکبار اسمی از ایشان نیاورده بودم اما ایشان در مصاحبه می گویند که کمال مسافری با من مشکل دارد، به ایشان عرض می کنم ما در سطح هم نیستیم که من بخواهم با شما مشکل داشته باشم، همینجا عرض می کنم شما یک مدرک نشان بده که در یک مسابقه استانی مقام پنجم آورده ای!

انزلی پرس: روز گذشته شما در یکی از گروه های مجازی از برگزاری مسابقات یادواره زنده یاد مظفر مسافری اعلام ناراحتی کرده بودید، دلیل این موضوع چه بود؟

کمال مسافری: من و مظفر مسافری ۱۵ سال مربی بوکس بودیم، مظفر از من بزرگتر بود و همیشه مورد احترام بنده قرار داشت، من از شما سوال می پرسم که آیا مظفر مسافری لایق چنین بزرگداشت هایی است؟ ایشان هیچ کدام از خانواده مظفر مسافری را به این مسابقات دعوت نکرد، هیچ هماهنگی با خانواده مسافری انجام نداد و جالب است که چند نفر را به صورت غیر حرفه ای قرعه کشی کرده اند که نه تناسب سنی درستی دارند و نه از لحاظ وزن در یک رنج مشخص هستند، صرفا یک مسابقه برگزار کرده اند تا از اسم مظفر مسافری بهره برداری و سوء استفاده کنند، جالب است ۵ تصویر از این مسابقات در سایت ها قرار داده اند که در چهار تصویر ایشان در تصویر حضور دارند اما حتی یک تصویر از آن مرحوم وجود ندارد آقایان نمایش بازی می کنند. هدف ما از برگزاری مسابقات چیست؟ مگر غیر این است که باید در این مسابقات مشکلات بوکسور ها مشخص شود تا بتوانند در مسابقات رسمی برای این شهر افتخار آفرینی کنند؟ آقایان چیدمان مسابقات رو طوری انجام داده اند که نفرات خاصی پیروز شوند، این چه مسابقاتی است این چه بزرگداشتی است؟

انزلی پرس: آیا ناراحتی شما صرفا برای این است که از شما دعوت نشده؟

کمال مسافری: نه فقط این موضوع نیست، این مسابقات در دوران آقای منصوری برگزار شده همواره سطح کیفی مسابقات بالا بوده حتی از نقاط مختلف کشور در این مسابقات شرکت کرده اند، افرادی که در این مسابقات شرکت می کردند همه برای خود وزنه ای هستند، شما به تصویر تماشاچیان نگاه کنید، افرادی را آورده اند که مشخص است هیچ سر رشته ای از این ورزش ندارند، بوکسور را با چند وزن بیشتر یا کمتر مجبور به بازی کردن کرده اند، کجای این مراسم در حد نام مظفر مسافری بود؟ اینها حتی از خانواده مسافری کسب اجازه نکرده اند، تصاویر مربوط به دوره های قبل را برایتان ارسال می کنم تا ببینید آن مسابقات چگونه برگزار شده است و چه افرادی در تصاویر حضور دارند. پانزده، شانزده دوره مسابقات بزرگداشت مظفر مسافری توسط آقای منصور برگزار شده ایشان خانواده افراد را با کارت به این مسابقات دعوت کرده اند و با دسته گل از آنها استقبال کرده اند، بهترین تیم ها را از اردبیل و آذربایجان شرقی و سایر نقاط کشور به این مسابقات دعوت کردند.

انزلی پرس: گفته می شود دلیل مخالف شما کنار گذاشتن سینا بلانش است!

کمال مسافری: سینا بلانش و مرتضی منصوری مربیان با دانش بوکس انزلی هستند، اعتباری دارند و بوکسور ها از کار کردن با این مربیان افتخار می کنند، از کلاس اینها ۶ نفر قهرمان استان شدند و به مسابقات قهرمانی کشور رسیدند، به دفتر آقای جعفرزاد رفتیم، گفتیم سینا بلانش قهرمان بوکس بوده، سرمربی تیم ملی نوجوانان بوده، تحصیل کرده است چرا ایشان را کنار گذاشته اید، می گویند که ایشان بچه هستند! مشکل ما اینجا این موضوع است که همه می گویند من! ما می گوییم آقایان وقتی یک نفر را برکنار می کنید باید یک فرد شایسته تر را در جایگاه آن بگذارید، آقای امیر غفاری فرد شایسته ای بود؟ انزلی ۷۰ ژنرال در بوکس ایران دارد آقای امیر غفاری کجای این بوکس بوده اند که ایشان را بر صندلی ریاست هیئت می نشانند؟

انزلی پرس: اینکه شما با شاهرخ قایقچی مشکلاتی دارید صحت دارد؟

کمال مسافری: شاهرخ و شاپور قایقچی شاگردان من بوده است من چه مشکلی می توانم با او داشته باشم؟ نه او می تواند در جایگاه من باشد و نه چیز دیگری، نه من و نه هیچ کسی با شاهرخ قایقچی مشکلی ندارد بلکه این خود شاهرخ است که با همه مشکل دارد، از بعد از انقلاب ما ۸ رئیس هیئت بوکس داشتیم ایشان با همه آنها مشکل داشته است.

انزلی پرس: با توجه به اینکه انتخاب امیر غفاری به عنوان ریاست هیئت بوکس قطعی به نظر می رسد سوالی پیش می آید که آیا شما و بزرگان بوکس انزلی حاضرید با ایشان همکاری کنید یا قرار است بوکس انزلی به دو نیم تقسیم شود؟
کمال مسافری: ببینید ایشان در آن مصاحبه به صورت غیر مستقیم گفتند که من اجازه نمی دهم که افرادی پیری چون من مسافری یا به قول خودش (پدرخوانده ) در مجموعه هیئت بوکس باقی بمانند، آینه اگر بشکند و صد تکه هم شود باز هم آینه است. بوکس شش، هفت تا مشت بیشتر نیست اما همین مشت زدن هم تاکتیک و ریزه کاری های خودش را دارد، شما باید ریزه کاری را بلد باشی تا مشت بزنی، این آقایان با تاکتیک های این ورزش آشنا نیستند، هیئت بوکس محل آزمون و خطا نیست انتخاب ایشان برای بوکس انزلی عقب گرد محسوب می شود.

انزلی پرس: چرا مانع استعفاء آقای منصوری نشدید؟

کمال مسافری: آنقدر به ایشان فشار آوردند که ایشان ساعت ۹ شب با من تماس گرفتند و گفتند استعفاء داده ام، بعد از آن جلسه ای با آقای رهنما رئیس کل ورزش و جوانان گیلان برگزار کردیم که حدود ۱۰۰ نفر در آن جلسه حضور داشتند، در آن جلسه ۹۰ درصد پیشکسوتان بوکس مخالف استعفاء آقای منصوری بودند و وقتی آقای رهنما این موج مخالفت را دید همانجا با استعفاء آقای منصوری مخالفت کرد اما دو روز بعد با ارسال نامه ای به اداره ورزش و جوانان انزلی با این استعفا موافقت کرد!

انزلی پرس: آنطور که ما تحقیق کرده ایم حتی هیئت بوکس استان گیلان نیز هنوز رئیس ندارد و آنجا نیز اختلافات زیادی وجود دارد.

کمال مسافری: بله دقیقا همینطور است، آقایان در مرکز استان دو سال است که هنوز نتوانسته اند وضعیت بوکس را بهبود ببخشند و آمده اند به دنبال برکناری ریاست پرتلاش هیئت بوکس انزلی هستند، اگر قرار است تغییراتی انجام شود بهتر است آقایان از هیئت بوکس استان شروع کنند، موضوع کاملا سیاسی بوده و خود آقای امیر غفاری سفارش بعضی از دوستان در شورا بوده است و این انتخاب هیچ توجیهی ندارد، مثلا این شخص نیامده درب هیئت بوکس را قفل کرد و به ورزشکاران اجازه تمرین نداد، به همین دلیل است که می گوییم ایشان بهتر از در زمینه کاری خود فعالیت کند نه در بوکس .

انزلی پرس : ایشان در مصاحبه با خبرنگار ما گفتند که فقط سه روز آنهم به دلیل تعطیلات رسمی درب هیئت بوکس قفل بوده است.

کمال مسافری: نه این موضوع اصلا واقعیت ندارد ایشان درب هیئت را قفل کردند و به ورزشکاران اجازه تمرین ندادند بچه ها می خواستند وارد سالن شوند اما به آنها گفتند یا اول این قرارداد را امضاء می کنید یا به شما اجازه تمرین نخواهیم داد. خدا پدر مازیار فرید خمامی را بیامرزد ایشان دیدند بوکسور های انزلی مثل قوم یهود آواره شده اند و به آنها سالن کاراته هلال احمر غازیان را داد تا این بندگان خدا بتوانند تمرین کنند، آقای جبار فعلی در یکی از جلسات دو دستی بر سر خود می کوبید و می گفت من قهرمان جهان هستم مربی فلان ستاره بوکس این شهر بوده ام به من می گویند که سرمربی تو آقای شاهرخ قایقچی است! واقعا آشفته بازاری شده است، آقایان بر طبق کدام اصل آقای امیر غفاری را به عنوان سرپرست هیئت بوکس انتخاب کرده اند؟

انزلی پرس: هیچ راهی وجود ندارد که با یک خرد جمعی و برای پیشرفت بوکس انزلی با افراد جدید همکاری کنید؟

کمال مسافری: متاسفانه ایشان از همان زمان ورود شمشیر را برای بزرگان بوکس از رو بسته اند، می گویند ما آماده ایم که جلوی پدر خواندگی در بوکس را بگیریم، ایشان خودشان با سفارش این و آن به این سمت رسیده اند و بعد برای بزرگان بوکس ایران شاخ و شانه می کشد، از طرف من بنویسید که ایشان حتی شاگرد شاگرد من هم نیست که به من و امثال من لقب پدرخوانده می دهد، در هیئت آقای منصوری سه بار به من پیشنهاد پست و مقام دادند اما من قبول نکردم و آخر قبول کردم فقط به آقای منصوری مشاوره دهم و پستی قبول نکنم، بعد ایشان به من و امثال من می گویند پدرخوانده؟ متاسفانه ایشان اگر آدم مستقلی بودند هیچ وقت چنین برخوردی با افتخار آفرینان بوکس این شهر انجام نمی دادند، ایشان آمده اند تا اوامر دوستان خود که همان نابودی بوکس انزلی است را انجام دهند و هیچ اختیاری از خود ندارند، چگونه می شود با چنین فردی کار کرد؟ کسی که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارد و تازه می خواهد اینجا و در این پست حساس کسب تجربه کند. ما نمی توانیم اجازه دهیم ورزش بوکس انزلی به ۱۵ سال قبل بازگردد.

انزلی پرس: و در آخر صحبت های پایانی

کمال مسافری: بنیانگذاران بوکس در انزلی ابتدا مهندس ایرج دکتری بودند بعد از ایشان افرادی چون فریدون طالب پور، محدنی باقری، آقای شکرچی، آقای قلیانی بودند. بعد از آنها نیز امثال مظفر مسافری بوده است، انزلی ۷۰ ژنرال در بوکس دارد که وارد رینگ شدند مشت خوردند، ابرو هایشان شکافته شد، دندان هایشان شکست. اما ما ماندیم شکست خوردیم ما ماندیم تا بوکس بماند، آن زمان این آقایان کجا بودند؟ واقعا متعجب می شویم که چطور آقایان بزرگان بوکس این شهر را لایق این سمت نمی دانند و کسی را به عنوان ریاست هیئت بوکس قرار می دهند که حتی یک عنوان پنجمی در سطح استان ندارد، ما توقع داشتیم رئیس بوکس بعد از آقای منصوری کسی باشد که در سطح آقای منصوری باشد نه اینکه افرادی که سفارش این و آن هستند انتخاب شود، ایشان به گفته نزدیکان رفته اند به رانندگان آژانس ها می گویند که شما پول بدهید تا ما برای هیئت بوکس هزینه کنیم، آنهم رانندگانی که هزاران مشکل برای خود دارند، فردی باید رئیس هیئت بوکس شود که با بزرگان این شهر و کشور آشنا باشد، رابطه داشته باشد و بتوانند از اعتبار خود برای این ورزش هزینه کند، نه فردی چون امیر غفاری که هیچ سر رشته ای ندارد و از اتحادیه تاکسی تلفنی ها به سرپرستی هیئت بوکس رسیده است، از ایشان درخواست می کنم که دیگر نام خانواده مسافری را با برگزاری چنین مسابقاتی به لجن نکشند که اگر چنین موضوعاتی ادامه پیدا کند از طریق دیگری با ایشان برخورد خواهیم کرد. با تشکر از وقتی که در اختیار بنده قرار دادید.

تصاویری از مسابقات بزرگداشت زنده یاد مظفر مسافری .

انزلی پرس