*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 7415
  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۶:۰۶
گفتوگو اختصاصی انزلی پرس با نازنین ملائی قهرمان روئینگ آسیا

گفتوگو اختصاصی انزلی پرس با نازنین ملائی قهرمان روئینگ آسیا

اختصاصی – انزلی شهری کوچک با استعداد های بزرگی است که اگر این استعداد ها کمی مورد توجه و حمایت مسئولان ورزش استان و شهرستان قرار بگیرند قطعا می توانند نتایج خارق العاده ای کسب نمایند ،نازنین ملائی یکی از صد ها ستاره انزلی چی ورزش کشور است که از سال  ۱۳۸۵  فعالیت در رشته […]

اختصاصی – انزلی شهری کوچک با استعداد های بزرگی است که اگر این استعداد ها کمی مورد توجه و حمایت مسئولان ورزش استان و شهرستان قرار بگیرند قطعا می توانند نتایج خارق العاده ای کسب نمایند ،نازنین ملائی یکی از صد ها ستاره انزلی چی ورزش کشور است که از سال  ۱۳۸۵  فعالیت در رشته روئینگ را بصورت حرفه ای آغاز کرده و پس از گذشت یک سال به عضویت تیم ملی قایقرانی ایران در آمده است ، وی هفته گذشته موفق شد اولین مدال طلای تاریخ روئینگ تکنفره ایران در بخش بانوان را بدست بیاورد تا بار دیگر اثبات شود که ورزش و قهرمانی در خون انزلی چی هاست ، به سراغ نازنین ملائی قهرمان روئینگ تکنفره آسیا رفتیم تا دغدغه ها و گلایه هایش را منعکس کنیم ، با انزلی پرس همراه باشید .

انزلی پرس : ملاک انتخاب شما برای شرکت در رشته روئینگ تکنفره قهرمانی آسیا چه بوده است؟

نازنین ملائی : در مسابقات برون مرزی، از میان نفرات تیم ملی تست گرفته می شود نفرات بر اساس زمانبندی برای رشته های مختلف انتخاب می شوند. بر این اساس ، بنده برای تک نفره سبک وزن بالاترین شانس را برای کسب مدال داشتم، همینطور برای رشته چهارنفره سنگین وزن نیز به این مسابقات اعزام شدم.

انزلی پرس : وضعیت پیست های تمرین در ایران چگونه است؟

نازنین ملائی : در ایران بجز دریاچه آزادی تهران پیست استاندارد دیگری نداریم ، که آن هم ۱۰۰۰ متری است در حالی که مسابقات ما در پیست های دو کیلومتری برگزار می گردد، من همواره ترس از این داشتم که چگونه باید در پیست دو کیلومتری پارو بزنم در حالی که فقط در پیست ۱۰۰۰متری تمرین داشته ام. حتی بارها روی اسکله می نشستم و بابت این کمبود ها اشک می ریختم. اما در سری آخر تمرینات در سد میانه تمرین کردیم تا تجربه تمرین در مسافت طولانی را داشته باشیم.

شرط من برای حضور در مسابقات آسیایی رسیدن به اوج آمادگی بود و اگر به امادگی لازم نمی رسیدم در مسابقات شرکت نمی کردم چون در دوره گذشته به مقام نایب قهرمانی آسیا دست پیدا کرده بودم این دوره می بایست برای قهرمانی یا حداقل تکرار مقام گذشته -نایب قهرمانی- به میدان می رفتم. و خوشبختانه در روز آخر با پشت سر گذاشتن سه تمرین خیلی فشرده و سنگین به آمادگی لازم رسیدم.

انزلی پرس : آیا در انزلی محلی مناسب برای تمرین شما و سایر قایقرانان وجود دارد؟

نازنین ملائی : متاسفانه در انزلی جای مناسبی برای تمرین کردن وجود ندارد، یعنی وجود داشت اما به خوبی از آن نگهداری نشد! همانطور که می دانید استارت پایه روئینگ در کشور از انزلی کلید خورد و آقای دنیامالی که رییس فدراسیون قایقرانی بودند برای قایقرانی انزلی هزینه های زیادی کردند، ایشان حتی از فرانسه مربی شخصی برای کلوپ انزلی آوردند، درست کاری که در اروپا انجام می دهند. امکانات زیادی فراهم شد، مثلا قایق هشت نفره ای که الان در تیم ملی استفاده می شود ۱۰ سال قبل در انزلی بچه های این شهر با آن تمرین می کردند. این امکانات نگهداری نشد و در حال حاضر هم هیچ امکاناتی وجود ندارد و من تنها تمرینی که می توانم انجام دهم این است که در پارک روبروی خانه مان بدوم و یا به باشگاه بدنسازی بروم. دیگر شهرها آب ندارند، یک دریاچه  ۵۰ متری هم ندارند ! اما ما دریا و تالاب داریم ولی نمی توانیم به خوبی از آنها استفاده کنیم.

نازنین ملائی

انزلی پرس : شرایط مسابقات چگونه بود؟

نازنین ملائی : در ۵۰۰ متر اول سعی کردم مسابقه را مدیریت کنم، تا ۵۰۰ متر آخر که ۵۰۰ متر نهایی بود و من فشار را همچنان نگه داشتم اما با این اوصاف رقیب هنگ کنگی ام نمی خواست مدال طلا را از دست بدهد و همچنان تلاش می کرد، ۲۰۰ متر آخر تا حدی نزدیک هم بودیم که با خودم میگفتم نباید در ۱۰۰ متر آخر مدال طلا را از دست بدهم، در نهایت با فاصله ۶۰ صدم ثانیه ای پیروز میدان شدم.

انزلی پرس : حس و حال شما پس از قهرمانی چگونه بود ؟

نازنین ملائی : فاصله من و رقیب آنقدر کم بود که در ثانیه های اول نمیدانستم کدام یک به مقام اول دست یافته ایم ، با مشاهده شادی و فریاد های مربی تیم متوجه شدم که من به مقام اول دست یافته ام ، آن لحظه خیلی خوشحال بودم و فقط بابت بدست آوردن این افتخار بزرگ شکرگذار خداوند بودم، مربی تیم ملی هنگ کنگ آنقدر از قهرمانی مطمئن بود که حتی در پیست برای ارائه نکات فنی به بازیکنش حاضر نشد ، او بعد از قهرمانی من بسیار شوکه شده بود اما به این موضوع اعتراف کرد که من عالی کار کردم و قهرمانی را به من تبریک گفت ، من حتی بعد از قهرمانی فراموش کردم که این موضوع را به خانواده ام اطلاع بدهم و آنها از اخبار خبر قهرمانی من را شنیده بودند.

انزلی پرس : شرایط فعلی قایقرانی انزلی چگونه است؟

نازنین ملائی : متاسفانه اصلا رسیدگی نمی شود، ۹ سال پیش که به تیم ملی ورود کردم از رییس تا کوچک ترین عضو فدراسیون انزلی چی بودند. استانی طلایی با مدال های طلایی ، اما اکنون فقط من در تیم ملی هستم ! وقتی هم که صحبتی پیش می آید می گویند بودجه نیست! بازیکن زیاد است و …تا ۹ سال پیش ۱۰۰ نفر حضور داشتند اکنون که فقط یک نفر هست! باز هم زیاد است!

انزلی پرس : تا به امروز هیئت قایقرانی انزلی برایتان چه کار کرد؟

نازنین ملائی : هیئت قایقرانی؟! مسئولان هیئت قایقرانی انزلی حتی خبر نداشتند من مدال آورده ام، بعد از دو روز که پدر و مادرم با هیئت تماس گرفتند و گفتند نازنین مدال آورده و آن ها در پاسخ گفتند: مگر نازنین کجا رفته؟! چه مسابقاتی انجام شده اسست؟!

من سالانه ۱۰ ماه در اردو هستم و هیچ حمایت روحی و مالی از ما انجام نمی شود حتی پاداش هایی را که وعده می دهند پرداخت نمی کنند! در حالی که من از همه چیز زده و برای استان افتخار آفرینی می کنم. بارها از هیئت استان های دیگه با من تماس گرفته شده است تا با نام آنها در مسابقات شرکت کنم و پول های خوبی نیز پیشنهاد کرده اند اما من همواره گفته ام شاید مسئولان ورزش گیلان به خودشان بیایند ، و حداقل حمایت ها را از ورزشگاران این استان انجام دهند، چون پدرم ارتشی بودند من متولد کرمان هستم و محل تولد ثبت شده در شناسنامه ام کرمان است و می توانم با نام کرمان شرکت کنم اما با وجود پیشنهاد خوب آنها هرگز چنین کاری نکردم،تمام هزینه هایم را پدر و مادرم می دهند و حتی اسپانسر هم ندارم.

انزلی پرس : جایگاه قایقرانی انزلی از نظر شما کجاست؟

نازنین ملائی : زمانی انزلی مهد قایقرانی ایران بود اما در حال حاضر جایگاه قایقرانی انزلی از نظر من در حال نابودی است. مسئولین فقط قول می دهند، قول بدون عمل،حتی یک مراسم کوچک هم برایم نگرفتند. مطمئن باشید حال که اعتراض کردم پس از رسیدن به گوششان می گویند ما قصد داشتیم تقدیر کنیم اما شما وقت ندادید یا نگذاشتید. با بی مهری های بی حد و حصر صورت گرفته از این به بعد ترجیح می دهم به صورت مستقل در مسابقات شرکت کنم چون مسئولین با نام و مدال من بودجه می گیرند ولی حتی ریالی در جیب من نمی رود.  چرا وعده های بدون عمل می دهید؟ وقتی قرار نیست عمل کنید چرا وعده می دهید؟ خب اگر وعده و وعید ندهید ما روی شما حساب باز نمی کنیم و راحت شما را کنار می گذاریم.

انزلی پرس : در حال حاضر دغدغه اصلی شما چه چیزی است؟

نازنین ملائی : دغدغه اصلی من زندگی و آینده ام است. چون ورزش در کشورمان ایران تنها برای آقایان آن هم در رشته های خاص جای پیشرفت دارد و با مقام می توانند به جایی برسند و کاری برای خود فراهم کنند.

انزلی پرس : تا چه زمانی ادامه می دهید؟

نازنین ملائی : اگر حمایت بود تا ۱۵ سال آینده (حتی تا ۴۵سالگی) اما با این وضعیت تا دوسال آینده ورزش را کنار می گذارم.

انزلی پرس : آیا به مربیگری فکر می کنید؟

نازنین ملائی : خیر، با این اوصاف هرگز به مربیگری  فکر نمی کنم.

انزلی پرس : با شرایط سخت موجود، با چه انگیزه ای پارو میزنید؟

نازنین ملائی : تمام انگیزه های اصلی ام با وجود بی مهری های موجود بالا نگه داشتن پرچم سه رنگ ایران است. و مهم ترین چیز برایم سربلند شدن در مقابل پدر و مادرم بود، من در اردوها خیلی چیزها یاد گرفتم! درس های خیلی خوب، دوستی و دشمنی، دروغ و راست، سیاست های موجود و دوام آوردن در مقابل سختی ها و مشکلات و اینکه تلاش کردن برای رسیدن به هدف شاید زمان بر باشد اما رسیدن به آن صد درصدی است.

انزلی پرس : برنامه تان برای آینده چیست؟

نازنین ملائی : دو مسابقه قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان را در پیش داریم، که تمرکزم بر روی قهرمانی جهان است و بزودی با هماهنگی مربی ام تمرینات شدیدی را آغاز می کنیم.

انزلی پرس : از مسئولان شهر چه انتظاری دارید ؟

نازنین ملائی : از مسئولان شهرمان به شدت گلایه مندم ، در طول چند سال اخیر عملا هیچ حمایتی از قایقرانان انزلی نکرده است ، از مسئولان هیئت قایقرانی انزلی و استان هم گله دارم آنها هیچ فعالیت مثبتی برای موفقیت ورزشکاران انجام نمی دهند ، متاسفانه مسئولین انزلی از قهرمانی های من و سایر قهرمانان این شهر بهره برداری شخصی می کنند ، بعد از مسابقات آسیایی اینچوان خانم خاکپور یک دسته گل برایم آورد، بعد از انداختن دور گردنم به من گفتند اعضای شورا پول گذاشته اند تا بتوانیم برایت گل بخریم! یکبار هم که دسته گل برایم آورده بودند، بعد از عکس انداختن از من گرفتند و با خود بردند!

انزلی پرس : و سخن پایانی :

نازنین ملائی : در ابتدا باید از پدر و مادر و برادرهای عزیزم تشکر کنم که در همه سختی ها کنارم بودند و مرا مورد حمایت خود قرار دادند ، از همه مربیانی که تا به امروز برای من زحمت کشیدند تشکر می کنم قطعا این موفقیت را مدیون آنها هستم ، از شما و رسانه شما هم سپاسگذارم که این فرصت را در اختیار من قرار دادید ، امیدوارم مسئولین انزلی به ورزش اهمیت بیشتری بدهند تا جوانان به جای حضور در سفره خانه ها به ورزش روی بیاورند.

کارنامه درخشان خانم نازنین ملائی در مسابقات بین المللی به شرح زیر است :

۲۱۰۳ / قهرمانی آسیا -چین / ۴نفره / سبک وزن/مدال نقره

۲۰۱۴ / کاپ آسیایی-ژاپن / ۴نفره سنگین وزن / مدال برنز

۲۰۱۴ / بازی های آسیایی-اینچوان کره جنوبی / ۴نفره سبک وزن / مدال برنز

۲۰۱۴ / کاپ آسیایی-اندونزی / تک نفره سبک وزن / مدال نقره

۲۰۱۵ / مسابقات قهرمانی آسیا-چین / دونفره سبک وزن / مدال نقره

۲۰۱۵ / کاپ آسیایی- ایران / تک نفره سبک وزن / دو مدال طلا / ماده ۵۰۰ و ۱۰۰۰ متر مدال برنز / دونفره سنگین وزن

۲۰۱۶ / مسابقات قهرمانی آسیا-چین / مدال طلا /  تک نفره سبک وزن مدال برنز / ۴ نفره تک پارو / سنگین وزن

انزلی پرس