*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 13030
  • 08 اکتبر 2020 - 11:04
یادداشت روز – هویت فوتبالشهر انزلی در خطر است

یادداشت روز – هویت فوتبالشهر انزلی در خطر است

حالا سه دهه از آخرین قهرمانی ملوان گذشته است ، امروز دیگر یک جوان انزلی چی خاطره ای از افتخارات ملوان ندارد که برای کودکان و خردسالان نقل کند و نسل امروز دیگر شنیده های پدران و مادران خود را باور نمی کنند.

انزلی پرس – ملوان بندرانزلی به عنوان پر افتخارترین تیم فوتبال شمال کشور سالهاست که از اوج و رسیدن به قهرمانی فاصله گرفته است ، تیمی قدرتمند در دهه پنجاه و شصت که تنه به تنه بزرگان می زد و عناوین و افتخارات فراوانی در طی این سالها بدست آورد.

این افتخارات سبب شد ملوان به عنوان تیم اول شمال کشور شناخته شود و از آستارا در گیلان تا مینودشت در گلستان از این تیم با احترام یاد کنند و ملوان را نماینده خود بدانند اما صنعتی شدن فوتبال سبب شد قوهای سپید تالاب انزلی از رسیدن به قهرمانی و افتخار دور بمانند.

از اواخر دهه شصت با پایان یافتن جنگ تب فوتبال در کشور بالا گرفت و جالب است بدانیم انزلی جزء معدود شهرهایی در فوتبال ایران به حساب می آمد که در آن قانون ۹۰ به ۱۰ کاملا رعایت می شد ، یعنی در دیدارهای حساس بین ملوان و پرسپولیس یا ملوان و استقلال همواره ۹۰ درصد ورزشگاه انزلی در اختیار هواداران ملوان قرار داشت و نکته جالبتر آن بود که در انزلی حتی ۱۰ درصد ظرفیت تیم مهمان نیز هیچگاه تکمیل نمی شد و جو سنگین این ورزشگاه زمینه ساز پیروزی قوهای سپید در نبردهای حساس و حیثیتی بود.

در دو دهه بعدی نیز انزلی چی ها با رویای پوشیدن پیراهن ملوان شب ها به خواب می رفتند و مرور خاطرات سه تفنگدار فوتبال ایران غفور جهانی ، عزیز اسپندار و علی نیاکانی و شوت های قایقران اسطوره ای توسط پدران ، رویای سیروس شدن را در ذهن هر کودک خردسال انزلی چی جوانه می زد.

آبای ها نسل به نسل حماسه قوی سپید را برای فرزندان خود نقل کردند و تنها با مرور افتخارات ملوان و حمایت های بی دریغ خود از این تیم مانع از مرگ قوی سپید انزلی شدند، قوی سپیدی که بارها تا مرز فروپاشی پیش رفت اما انزلی چی ها مانع از نابودی میراث پدران صیاد و کشاورز خود شدند.

اما حالا سه دهه از آخرین قهرمانی ملوان گذشته است ، امروز دیگر یک جوان انزلی چی خاطره ای از افتخارات ملوان ندارد که برای کودکان و خردسالان نقل کند و نسل امروز دیگر شنیده های پدران و مادران خود را باور نمی کنند آنها افتخارات پرسپولیس و استقلال را در تلویزیون ها رنگی ۶۰ اینچ و زیر بمباران خبری رسانه های مرکز کشور به صورت زنده مشاهده می کنند و دیگر همچون نسل های قبل مرور خاطرات و تماشای عکس های قهرمانی سیاه و سفید ملوان برایشان جذاب نیست !

بر اساس یک تحقیق میدانی که توسط خبرنگار انزلی پرس در انزلی انجام شده است ، نوجوانان چند منطقه مورد ارزیابی قرار گرفته اند که آیا همچون پدران و مادرنشان پشتیبان ملوان هستند ؟ نتیجه این تحقیق دور از انتظار نبوده این است ، بخش قابل توجه ای از افراد مورد ارزیابی قرار گرفته به سمت استقلال و پرسپولیس گرایش پیدا کرده اند و دلیل اصلی این اتفاق تیره روزی های ملوان در سه دهه اخیر بوده است !

این زنگ خطری برای فوتبالشهر انزلی است ،  مجموعه مدیران شهری و مدیران باشگاه ملوان باید هرچه سریعتر استراتژی خود را در بحث تیمداری تغییر دهند، قوی سپید نیازمند بازگشت سریع به لیگ برتر و کسب دستاوردهای جدید است تا بتواند اعتماد نسل امروز را به خود جلب کند در غیر این صورت مهمترین اصلی که سبب بقاء ملوان در نیم قرن گذشته بود «حمایت هوادار» دیگر کارایی قبل را نخواهد داشت.

اسماعیل راد – انزلی پرس

1 دیدگاه

  1. شهرستان بندرانزلی یه جام از ملوان و فدراسیون فوتبال طلب داره تا دوباره اون شور و شوق گذشته زنده بشه