جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۴
سرویس: تحلیل
 |  ۱۱/ بهمن/ ۱۳۹۶ - ۷:۰۴
  |   نظرات: بدون نظر
80 views بازدید
دکتر غزل پورنسایی

یادداشت وارده به قلم دکتر غزل پورنسایی

دکتر غزل پورنسایی / انزلی پرس – زمانی وقتی می شنیدم که می گویند هر کسی باید بنشیند بر مسند خودش و کار مربوط به خودش را انجام دهد، پوزخند می زدم و می گفتم شاید کسی بتواند همزمان در چند حیطه مدیریت کند، خب چه اشکالی دارد فعالیت داشته باشد.

اما به تازگی حضور در کارگروهی به منظور انجام کارهای اجرایی با هدف عمران و ابادانی و بهبود اوضاع بندرانزلی، نظرم را نسبت به این مساله مطرح شده به شدت تغییر داده و حال به این نتیجه می رسم که هر کسی باید بنشیند بر مسند خودش و کار مربوط به خودش را انجام دهد. حالا بهتر برایم روشن می شود چرا انزلی پیشرفت نمی کند، چرا ما هر سال درجا که هیچ، عقب گرد می کنیم.

گروهی تشکیل می شود برای بیان و رفع مشکلات شهروندی. اولین ایرادی و انتقادی که بر گروه وارد است تعدد زیاد اعضای ان است. با۴۰ نفر گروه تشکیل می دهند؟ اصلا چرا اینقدر زیاد؟ مگر اجماع ۴۰ نفر به آسانی ممکن است؟ اصلا مگر زمان کافی وجود دارد که هر کدام از این چهل نفر دیدگاه خود را بیان کرده و به اجماع برسند؟ اصلا اعضای این گروه کار اجرایی انجام داده اند؟ اصلا سوابقشان چیست؟ نه اینکه هر چهل نفر سابقه ی کاری نداشته باشند اما اکثریت که به این گروه دعوت شده اند سابقه درخشانی در حیطه کار اجرایی و ابادانی ندارند.

دکتر غزل پورنسایی

دکتر غزل پورنسایی

دوستان تنها بر حسب حدس و گمان به این نتیجه رسیده اند که فلانی می تواند به پیشبرد اهداف کمک نماید. گویا هنوز مسجل نشده که بین سخنوری و عملکرد تفاوت فاحشی وجود دارد. گروه، بعد از چندین جلسه هنوز اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص نکرده است، دغدغه های مردم انزلی را اولویت بندی نکرده است. پنج جلسه گذشته و برخی از اعضای گروه تاکید می کنند بر دوچرخه سواری گروهی بانوان. آخر مگر دغدغه ی چند نفر داخل انزلی دوچرخه سواری دسته چمعی است؟ مردم از مشکلات ناشی از بیکاری و فقر دچار اضطراب و افسردگی هستند و ایکس و ایگرگ تاکید می کنند حمایت کنیم از دوچرخه سواری بانوان. بله شاید ایده ی بسیار خوبی هم باشد اما زمانی که سه اولویت مهم مردم شهرم بر طرف شده باشد تا وقتی بخواهد روی دوچرخه رکاب بزند فکر نان و قسط و بیکاری اهل و عیالش نباشد.

از سویی دیگر اکثر اعضا تاکید کرده اند روی آموزش و هنوز هیچ کس به روی خودش نمی آورد که برای این آموزش قدمی بردارد، آن هم آموزش از مدارس و مهدکودک ها و دانشگاه ها. لازمه ی این امر شناسایی اعضایی است که بتوانند در ارگان های نام برده ورود کنند و آموزش را آغاز نمایند اما هر جلسه وقت اعضا  به گفتن تکرار مکررات تلف می شود. اگر هم انتقادی صورت بگیرد گفته می شود قرار است فلان موسسه را در شهر تاسیس کنیم و اساس نامه نوشته شود.

خانه تان آباد، تاسیس آن موسسه می شود هدف بلند مدت، شاید سال دیگر همین موقع نتیجه بدهد، تازه شاید. برای کوتاه مدت چه در چنته داریم؟ جز اینکه داخل گروه مجازی وقتمان را هدر می دهیم به انتقاد کردن، به حال یکدیگر را گرفتن و به نقد کردن فلانی و فلانی. مردم مگر نابینا و ناشنوا هستند؟ کودک ده ساله داخل این شهر مشکلات ریز و درشت را می داند، بهتر است زمان را برای گفتن دانسته ها هدر ندهیم. گروه های سه گانه تشکیل شود  و هر آنچه انتظار داریم به هر گروه سپرده شود.

آموزش از پایه و مهدهای کودک آغاز شود وگرنه نشستن داخل خانه روی مبل سلطنتی و تایپ کردن داخل فضای مجازی و کل انداختن را دیگر هر کودک پنج ساله ای هم می داند. تازه آن هم در گروهی که هر دو هفته یکبار با هزار سلام وصلوات آیا تشکیل شود و آیا تشکیل نشود. ترجیح می دهم از چنین گروهی کناره گیری کنم و بروم به تنهایی بخشی از بار آموزش را بر عهده بگیرم. نه دنبال نانم و نه جویای نام. دلم می سوزد برای این مردم و شهرم و تفکراتی که پتانسیل دارند تا شهر را تکان دهند اما مشخص نیست چرا اقدامی صورت نمی گیرد.

مدیر مسئول مرکز مشاوره رشد انزلی : دکتر غزل پورنسایی


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 27 بازدید

بازدید دیروز: 3580 بازدید

بازدید کل : 9588575 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی