*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 1419
  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۳
یک نفر به تتلو و مجلس جواب بدهد

یک نفر به تتلو و مجلس جواب بدهد

به گزارش انزلی پرس ، بعد از گذشت چند هفته از انتشار کلیپ حیرت‌انگیز امیرحسین مقصودلو و ترانه‌ای که در حمایت از انرژی هسته‌ای و مسلح کردن خلیج فارس خوانده بود، بالاخره هفته گذشته یکی از نمایندگان مجلس واکنش نشان داد و گفت موضوع باید پیگیری شود. آقای شجاعی کیاسری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از […]

11880421_1116155351747335_2040165337484093898_n

به گزارش انزلی پرس ، بعد از گذشت چند هفته از انتشار کلیپ حیرت‌انگیز امیرحسین مقصودلو و ترانه‌ای که در حمایت از انرژی هسته‌ای و مسلح کردن خلیج فارس خوانده بود، بالاخره هفته گذشته یکی از نمایندگان مجلس واکنش نشان داد و گفت موضوع باید پیگیری شود. آقای شجاعی کیاسری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از پیگیری‌هایی خبر می‌دهد که قرار است بپرسند چطور یک خواننده غیرمجاز از عرشه ناو ایرانی سر درآورده و توانسته شرایطی فراهم کند تا نیروهای نظامی ایران پشتش بایستند و آهنگ رپ بخوانند. اما چیزی که مشخص است این است که نمایندگان محترم مجلس یا خیلی از مرحله پرت‌اند یا برای خالی نبودن عریضه یک چیزی پرانده‌اند. اگرنه، تصور اینکه خواننده‌ای مثل امیر تتلو با این شهرت و محبوبیت غیرمجاز، به عنوان چهره‌ای که حتی تلویزیون بدون شطرنجی کردن نشانش نمی‌دهد و با حضورش در تمرین پرسپولیس هم برخورد می‌شود، بدون هماهنگی سرش را انداخته باشد پایین و رفته باشد روی ناو نظامی تا برای خودش حرکات موزون انجام بدهد و بزند و بخواند، همان‌قدر عجیب است که اعلام کنند امشب شبکه یک می‌خواهد با آلن‌ایر سخنگوی فارسی‌زبان کاخ سفید ارتباط زنده برقرار کند و آقای ایر پاسخ سوالات بینندگان را بدهد. آقای شجاعی کیاسری لابد بهتر از همه ما می‌دانند که روی آنتن رفتن چنین برنامه‌ای تا چه اندازه غیرممکن است و آن حضور تتلو به چند تا مهر و نامه و تایید نیاز دارد. خیلی سفت‌تر از آنکه چند تا نماینده مجلس بخواهند چون و چرایش کنند. اما چیزی که احتمالا آقای کیاسری را هم گیج کرده و قلقلک داده تا حرف از پیگیری بزند، همین سیاست‌های متناقض است. اینکه یک چهره ناموجه- از نظر دستگاه‌های فرهنگی نظام- مثل تتلو چطور سر از مراکز نظامی درمی‌آورد و می‌تواند همه مجوزهای لازم را برای تهیه کلیپ شخصی‌اش کسب کند. تلویزیون ما که برای نشان دادن تصویر نتانیاهو و اوباما و بقیه دشمنان مشکلی ندارد و نهایتا با یک فیلتر ریز چهره‌شان را به سمع و نظر بینندگان می‌رساند، در مورد تتلو چنان سختگیر است که بدون شطرنجی کردن و لابد نام مخفف و هزار تمهید نمی‌تواند خبری از او نقل کند، آن‌وقت خواندن و رقصیدن روی ناو نظامی؟ رد شدن از ته سوزن و رد نشدن از در دروازه همین نیست؟
این سیاست‌های عجیب و غیرقابل توضیح البته از تتلو شروع نشده و به او خاتمه پیدا نمی‌کند. ماجرا قدیمی است و بارزترین و بی‌پاسخ‌ترین‌اش همان تصاویر باورنکردنی است که در آستانه انتخابات و در روزهای رأی‌گیری و در مناسبت‌ها و راهپیمایی‌ها ناگهان سر از شبکه‌های تلویزیونی و خبرگزاری‌ها درمی‌آورد. همان که وقتی محمود احمدی‌نژاد را برای برخورد نکردن با بی‌حجابی به مجلس خواسته بودند؛ گفت چرا این پوشش و تصاویر در چنین روزهایی آزاد و بی‌ایرادند اما در روزهای دیگر مشکل پیدا می‌کنند؟ او می‌توانست سوالش را ادامه هم بدهد. می‌توانست بپرسد چرا دم انتخابات که می‌شود یکهو تریبون‌های آزاد تشکیل می‌شود و می‌شود انتقادهای تند را بر زبان آورد و می‌شود راحت از مشکلات حرف زد اما از فردای انتخابات بساط جمع می‌شود؟ چرا در روزهای منتهی به انتخابات مدام می‌شود سرود «ای ایران» را از رادیو و تلویزیون پخش کرد و بعد دوباره شنیدنش گناه می شود و می‌رود به آرشیو برای مبادایی دیگر. مردم این برخورد دوگانه را چطور باید تفسیر کنند اگر نخواهند فکر کنند که هدف دارد وسیله را توجیه می‌کند؟ شهروندان این کشور پیش خودشان چه فکری باید بکنند وقتی می‌بینند برای اعتراض به فیلم رستاخیز می‌شود جمع شد در خیابان قمه چرخاند و برای اعتراض به ورود خانم‌ها به ورزشگاه می‌شود تجمع تشکیل داد اما هر تجمع دیگری نیاز به مجوز وزارت کشور دارد و حتی اگر چند نفر در پارک قرار بگذارند و بیایند به هم آب بپاشند می‌شود، مخل امنیت عمومی و باید سریع متفرق‌شان کرد. 
این توضیحی است که مثلا در مورد فیلم‌های مسعود ده‌نمکی به شما می‌دهند. وقتی که او و احتمالا تنها او- می‌تواند و مجوزش را دارد که آهنگ سوسن خانم یا ورژنی از آن- را به مدت چند دقیقه بگذارد وسط فیلمش تا جماعت با آن قر بدهند. او که می‌تواند فلان بازیگر خانم را با آرایشی تند و کفش‌هایی قرمز و مکش‌مرگ ما نود دقیقه روی پرده جولان بدهد و فیلمش را به فروش میلیاردی برساند، با این مجوز که نیتش خیر است و از کارگردان‌های ارزشی است و قرار است از این نمایش اروتیک به نتایجی عرفانی برسد و امر به معروف و نهی از منکر کند. این کاری است که دیگر رسانه‌های مورد وثوق هم می‌توانند انجام بدهند. یعنی همان‌طور که چند بار تکرار شده، می‌شود عکس مجریان بی‌بی‌سی و مسعود بهنود و فرناز قاضی‌زاده را هم روی جلد و بزرگ چاپ کرد با این تفسیر که ما داریم کار ارزشی می‌کنیم و هشدا و انذار می‌دهیم و بنابراین مجوز داریم. همان‌طور که احمدی‌نژاد می‌توانست برود مادر هوگو چاوز را بغل کند چون احمدی‌نژاد بود و خودی بود و قرار نبود کسی به اسب ایشان بگوید یابو. این همه تناقض، این برخورد دوگانه را کجای دیگر دنیا می‌توانیم به این شکل سراغ کنیم؟ یعنی فکر کنید که در آمریکا کسی را ممنوع‌التصویر کنند اما آوردن نام و تصویرش برای مقاصد خاص و مبارک ایرادی نداشته باشد اصلا تصورش هم خنده‌دار است- یا بگویند یک خواننده غیرمجاز است اما برای خواندن علیه دشمنان آمریکا اشکالی ندارد برود روی ناو اینترپرایز کلیپ ضبط کند! 
همه این حرف‌ها هم به این معنی نیست که ما با تتلو یا سرود «ای ایران» و «سوسن خانم» و تریبون آزاد در ایام انتخابات و تجمع برای انتقاد از یک فیلم سینمایی مشکل داریم یا نداریم. معلوم است که خیلی‌ها تتلو را یا فیلم رسوایی و اخراجی‌ها را نمی‌پسندند و مثلا یک چیز دیگری را می‌پسندند و این پسند را هم مبنایی برای محدود کردن یا مجاز و غیرمجاز کردن نمی‌دانند. حرفی که هست این است که معیار‌ها و رفتار ما اینقدر دوگانه و متناقض نباشد. اینقدر غیرقابل فهم و بر اساس تفسیرهای شخصی و لحظه‌ای نباشد. که هر پدیده و اسم و چهره‌ای مدام و به دلایل مقطعی و چه بسا آبکی ممنوع و بعد مجاز نشود. جوری که حتی نماینده مجلس هم نمی‌فهمد چرا تتلو آن بالا دارد می‌خواند. تتلو می‌گوید تصویر مرا نباید در تلویزیون شطرنجی کنید چون قاتل و متجاوز نیستم. اگر نمی‌خواهید، نشان ندهید و اگر نشان می‌دهید شطرنجی نکنید. الان چطور باید جوابش را داد؟ وقتی که برای بهره‌برداری ایدئولوژیک همه درهای غیرممکن را به رویش باز می‌کنیم و هر مجوزی را می‌گیرد اما حتی یک تصویرش هم در رسانه عمومی قابل نمایش نیست. به شهروندی که فقط روز انتخابات و تظاهرات تصویرش مجاز است چه توضیحی بدهیم جز اینکه داریم از او سوءاستفاده ابزاری می‌کنیم؟ به خودمان چه توضیحی بدهیم؟