تلویزیون اینترنتی انزلی پرس

تاریخچه مناره ( برج ساعت انزلی) و تصاویر مناره از زوایای مختلف

maher_06120000_1_fixed

برج ساعت بندر انزلي از بناهاي دورة قاجاريه ميباشد كه در خيابان سپه شهر بندر انزلي واقع شده است. اين بناي تاريخي در واقع، بناي يادبود شهر بندر انزلي است و با استناد به اسناد تاريخي، زماني كه آقا محمدخان قاجار بر امير هدایت الله خان چيره شد، به دستور وي به  عنوان برج ديده باني  اسلحه خانه  و  تاسیسات نظامی  و همچنین به  عنوان فانوس دریایی بنا گردید . اين برج آجري و داراي سقف سفالي، در عصر قاجاريه و خصوصا در دورة جنگ هاي ایران و روس به عنوان برج دیده بانی مورد استفاده قرار میگرفت . در سال ۱۳۰۸ به دستور رضا خان مهندسین آلمانی برج مذبور را با سیمان و آجر تجدید بنا کردند و ساعتی بالای آن نصب نمودند. این برج از آن پس برج ساعت نام گرفت.

طبق نوشته‌ها در سفرنامه خسروخان گرجی حاکم گیلان آن را درسال ۱۲۳۰ هجری – قمری برابر ۱۸۱۵ میلادی و ۱۱۹۴ شمسی از آجر بنا نهاده‌است. هدف از ایجاد این بنا، دیده بانی از دریا و هم به منزله فانوس دریائی بوده‌است تا دریانوردان شب هنگام ساحل را با مشاهده روشنائی در بالای منار، شناسائی و شناور خود را به داخل کانال برسانند، روی همین اصل، چراغی برفرازآن روشن و نگهبانی در آنجا به کشیک دادن می‌ایستاد. درسال ۱۳۰۷ شمسی پس از مرمت این برج ساعتی چهارسو برفراز آن استوار گردید. شهرداری این ساعت را که هفته کوک بوده از کشور آلمان خریداری و نصب نموده بود. متأسفانه سال‌ها بود که دیگر زنگ ساعت آن به گوش نمی‌رسید وساعت از کار افتاده بود تا اینکه در سال ۱۳۶۹ شمسی شهرداری ساعت قدیمی را که فرسوده بود تعویض و ساعت الکتریکی را به جای آن نصب نموده‌است. ارتفاع برج ۲۸ متر است . برج برروی پایه ای با ارتفاع دو متر قرار دارد و روی آن نیز پایه مربع و مستطیلی به ابعاد تقریبی ۹ متر و ارتفاع حدود هفت متر قرار گرفته، کل مساحت زیربنای برج ۵۰ متر مربع و شعاع آن چهارمتر است. در بدنه برج روزنه هایی برای هوا و نورگیری وجود دارد و برای رسیدن به قسمت بالکن۵۴ پله را که در درون برج به صورت مارپیچ وجود دارد باید طی کرد.
این برج که در فهرست آثار تاریخی گیلان به ثبت رسیده، نماد شهر انزلی و یکی از آثار دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهر است. در زیر عکس هایی از این برج در زوایای مختلف مشاهده می کنید.


00

01

02

03

04

05

06

07

08

10

11

12

155208_156891864357055_141244732588435_307859_3503112_n
11 thoughts on “تاریخچه مناره ( برج ساعت انزلی) و تصاویر مناره از زوایای مختلف

  1. Smithb985

    Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would test this IE still is the market leader and a good portion of people will miss your great writing due to this problem. akaafeecefedeeek

    پاسخ
  2. Johne642

    I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your site? aacbgcdacgag

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.