*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 4442
  • 14 فوریه 2016 - 8:43
آیا تله تئاتر مجددا به رسانه ملی باز خواهد گشت ؟

آیا تله تئاتر مجددا به رسانه ملی باز خواهد گشت ؟

نمایش «تله تئاتر» در تلویزیون پیشینه ای طولانی دارد و زمانی که تلویزیون فقط ۲شبکه بیشتر نداشت، ساختاری ثابت در تلویزیون بود .تله تئاتر پس از مدتی باساختاری جدیدتر به شبکه فرهیختگان یعنی شبکه ۴ رفت. طی این سالها پخش نمایش های تلویزیونی در این شبکه نه تنها قطع نشد بلکه مخاطبان عام وحرفه ای […]

AndroidOnlineNewsImage.aspx

نمایش «تله تئاتر» در تلویزیون پیشینه ای طولانی دارد و زمانی که تلویزیون فقط ۲شبکه بیشتر نداشت، ساختاری ثابت در تلویزیون بود .تله تئاتر پس از مدتی باساختاری جدیدتر به شبکه فرهیختگان یعنی شبکه ۴ رفت. طی این سالها پخش نمایش های تلویزیونی در این شبکه نه تنها قطع نشد بلکه مخاطبان عام وحرفه ای یافت اما مدتی است ساختار تله تئاتر به طور کلی فراموش وتولید و پخش آن متوقف شده است. بی تردید هنوز بسیاری از مخاطبان پخش تله تئاترهایی چون «چراغ گاز»، «بازپرس وارد می شود»، «فیزیکدان ها»، «همه پسران من»، «نکراسوف»،« کالیگولا»، «بازپرس،» «قطار ارواح »، «ملکه های فرانسه»، «معمای یک قتل»، «سوءتفاهم»، «تله موش»، «برده رقصان» و «تاجر ونیزی» را که بر اساس متون نویسندگان مطرح جهان شکل گرفته بود درخاطر دارند اما این روزها «تله تئاتر» در مواجهه با«تله فیلم» های انبوه وپرشماری که تولید و پخش می شوند،مهجور مانده و مدیران سیما این گونه نمایشی را به فراموشی سپرده اند.

مخاطب عام تئاتر را دست کم گرفته ایم

از اواخر فروردین ماه سال جاری پنجشنبه شب ها برنامه ای با عنوان«صحنه در قاب» به تهیه کنندگی «نیما دهقان » از شبکه۴ سیما پخش می شد.این برنامه که به تحلیل تئاترها اختصاص داشت ، هر هفته یک نمایش صحنه ای یا تله تئاتر را به مخاطبان معرفی وتکنیک های اجرایی و ارزش های تئاتری هر اثر را تحلیل و بررسی می کرد اما با وجود مخاطبان پیگیر و حرفه ای پس از مدتی پرونده این برنامه بسته شد . البته مدتی چند نگذشت که «مجله تئاتر» باز هم به تهیه کنندگی «نیما دهقان» میهمان این شبکه شد و مایه خشنودی و دلگرمی اهالی تئاتر را فراهم کرد. این مجله تصویری هر چهار شنبه به مسائل صنفی، حرفه ای و تخصصی تئاتر و نقد و بررسی آثار روی صحنه می پردازد. نقد حضوری نمایش های روی صحنه، گفت و گو با کارگردانان نمایش، اطلاع رسانی اخبار حوزه تئاتر، بررسی تئاتر شهرستان ها و اخبار تئاتر جهان از دیگر بخش های این مجله تصویری است. اما جای خالی پخش تله تئاتر های ایرانی و خارجی در آن به شدت احساس می شود. از طرفی هر دو برنامه «صحنه در قاب» و «مجله تئاتر» بیشتر طیف مخاطبان حرفه ای تئاتر را مد نظر داشته و متاسفانه از تماشاگر عام غفلت کرده اند و استمرار این روند پیامدی جز دلزدگی مخاطب از تئاتر و نمایش ندارد. مخاطبی که به روال سال های پیشین صرفابه امید تماشای تله تئاتری سرگرم کننده پیگیر این برنامه است بر خلاف انتظار نخست باید اثری را بر صحنه ببیند و سپس به تماشای این برنامه تئاتری بنشیند که بااین شیوه اجراهمان انگیزه اولیه نیز رنگ می بازد و به تدریج محو می شود.

کمبود بودجه توجیه پذیر نیست

تجربه ثابت کرده است گونه نمایشی تله تئاتر زمینه را برای ارتباط بیشتر بینندگان با مقوله تئاترایجاد می کندو بستر های لاز م را برای مردمی شدن تئاتر فراهم می سازد . هدف از ساخت و پخش آن نیزتوجه مخاطب به تئاتر صحنه ای و آشنایی با نمایش های خارجی است که اتفاقا همیشه مخاطبان پر وپا قرص خود را داشته و دارد. در شرایطی که تله فیلم هایی باسطح کیفی پایین به گونه ای انبوه در تلویزیون تولید می شود مسئولان و مدیران شبکه های مختلف سیما درتوجیه تولید نکردن تله تئاتر کمبود بودجه را بهانه می کنند. در حالی که به جرات می توان گفت با هزینه تولید یک تله فیلم به خوبی می شود چند تله تئاتر استاندارد و کیفی تولید کرد .

بیشتر تهیه کنندگان وکارگردانان تئاتر نیز بارها به صراحت اعلام کرده اند رغبت بسیاری به تولیدتله تئاتردارند اما پاسخ صریح ومناسبی برای حمایت از تولید این گونه آثار از سوی مدیران تئاتری نگرفته اند.

هادی مرز بان:این روزها جای تله تئاتر در تلویزیون خالی است

هادی مرزبان که اجرای نمایش هایی چون «ملودی شهر بارانی»، «لبخند باشکوه آقای گیل»، «آهسته با گل سرخ»، «شب روی سنگفرش خیس»، «پلکان»، «خاطرات هنرپیشه نقش دوم»، «پایین، گذر سقاخانه» و… را در کارنامه اش داردبا گلایه از جدی نگرفتن مقوله تله تئاتر در تلویزیون از سوی مسئولان به خراسان می گوید: ساخت تله تئاتر مثل سایر موضوعات دیگر به دست فراموشی سپرده شد و این مقوله ازسوی مسئولان و برخی مجریان جدی گرفته نمی شود. مسئولان می گویند ما تله تئاتر می خواهیم اما از سوی دیگر مسائل مالی و مشکلاتی دیگر سر راه این عرصه قرار دارد. روزها جای تله تئاتر در تلویزیون خالی است چون طی این مدت تله تئاتر میان مردم جا باز کرده بود ومردم با مقوله ای به نام تئاتر بیشتر آشنا شدند .تله تئاترهمچون نسیمی در تلویزیون وزید و به فراموشی سپرده شد.

نیما دهقان:تله تئاتر سطح توقع مخاطب را بالا می برد

نیما دهقان کارگردان تئاتر و تهیه کننده برنامه تلویزیونی”مجله تئاتر”که تهیه کنندگی تله تئاترهای «آقای توپاز»، «هویت» و «نرجس خاتون» را بر عهده داشته است اظهار می کند :مدتی است ساخت تله تئاترها جدی گرفته نمی شود. فکر می کنم یکی از دلایلی که تله تئاترهای تلویزیون نتوانسته جای خود را میان مخاطبان باز کند این است که نمایش نامه های صحنه ای فقط در صحنه قابلیت اجرا دارند و مناسب تلویزیون نیستند. مفاهیمی که از طریق تله تئاتر به مخاطب منتقل می شوند بسیار عمیق تر از سریال ها است. به همین خاطر است تله تئاتر می تواند سطح توقع مخاطب را بالا ببرد تا او نیز انتظار داشته باشد کارهای بهتری برایش تولید شود.

داریوش مودبیان :تئاتر تلویزیونی حیثیت رسانه ملی است

داریوش مؤدبیان مترجم و کارگردان پیشکسوت تئاتر نیز با بیان این که حتی بازپخش تله تئاترهای قدیمی هم برای مخاطبان امروز جذاب است معتقد است با این کار بازیگران حرفه ای در تله تئاتر گرد هم می آیند.اساسا تئاتر تلویزیونی حیثیت تولیدات رسانه ملی است ومدیران باید از هر فرصتی استفاده کنند تا مخاطبان از دست رفته تلویزیون را دوباره جذب کنند.

میکاییل شهرستانی:تله تئاتر مخاطب خاص خود را دارد

میکائیل شهرستانی بازیگر و کارگردان تئاتر در باره کمرنگ شدن تله تئاتر در تلویزیون می گوید:سیاست های تلویزیون به سمتی رفته که از تولید و پخش تله تئاتر فاصله گرفته است . انصافا جای خالی تله تئاتر در کنداکتور تلویزیون احساس می شود. پیشتر شمار مخاطبان تله تئاتر در مقایسه با بسیاری از سریال های پرهزینه ای که تولید و پخش می شد به مراتب بیشتر بود ومردم بیشتراز طریق تله تئاتر با آثار نمایشی ایران و جهان آشنا می شدند.
مهم ترین نکات مطلب

میکاییل شهرستانی: مردم بیشتر از طریق تله تئاتر با آثار نمایشی آشنا می شوند

مرز بان : تله تئاتر میان مردم جا باز کرده بودوآنها با مقوله تئاتربیشتر آشنا می‌شدند

مودبیان :حتی بازپخش تله تئاتر های قدیمی هم برای مخاطبان امروز جذاب است

دهقان : مفاهیمی که تله تئاتر به مخاطب منتقل می‌کندعمیق تر از سریال ها است
نویسنده: احمد صبریان

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.