سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۶:۵۵
 |  ۱۹/ خرداد/ ۱۳۹۵ - ۳:۵۳
  |   نظرات: دیدگاه‌ها برای افزایش گونه‌های پرندگان تالاب انزلی/ جمع‌آوری سنبل آبی در تالاب انزلی بسته هستند
بازدید

افزایش گونه‌های پرندگان تالاب انزلی/ جمع‌آوری سنبل آبی در تالاب انزلی

«توموئو آئوکی» امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندر انزلی با اشاره به پیشرفت اجرای پروژه احیای تالاب انزلی اظهار کرد: در سال نخست اجرای پروژه تعداد شش زیر کمیته فنی طرح‌های اجرایی و طرح فعالیت مشترک تهیه شده است.

وی ادامه داد: در سال دوم هر کدام از زیرکمیته‌های فنی اقدام‌های مقدماتی برای اجرای پروژه‌ها را آغاز کردند و اجرای بعضی از پروژه‌ها آغاز شده است.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا با بیان اینکه فعالیت کمیته حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی در راستای اقدام فراگیر اکوسیستمی انجام شده است، تصریح کرد: افزایش تعداد گونه‌های پرندگان حین اجرای طرح مطالعاتی پرندگان و پستانداران در تالاب انزلی مشخص شده است.

13930601000303_PhotoA

آئوکی از ردیابی ماهواره‌ای چهار پلیکان خاکستری از تالاب انزلی خبر داد و بیان کرد: پرندگان مذکور به طرف کشور روسیه حرکت کردند و اطلاعات آن موجود است و می‌توانیم گزارش این مطالعات را در مجامع بین‌المللی ارائه کنیم.

وی به آغاز همکاری جایکا با اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به منظور جمع‌آوری سنبل آبی در تالاب انزلی از آبان ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: فعالیت‌ها به طور موثر و خوب در حال انجام است.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا با اشاره به فعالیت زیرکمیته مدیریت آبخیز، خاطرنشان کرد: مطالعه برنامه‌ریزی جامع به منظور تعیین اقدام‌های پیشگیرانه در راستای کنترل ورود جریان‌های رسوب به داخل تالاب انزلی انجام شده و به پایان رسیده است.

آئوکی به مطالعه مذکور به صورت پایلوت در یک رودخانه به صورت الگویی اشاره کرد و یادآور شد: طرح مذکور براساس طرح تفصیلی اجرایی تهیه می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی تعیین اقدام‌های پیشگیرانه در راستای کنترل ورود جریان‌های رسوب به داخل تالاب انزلی در مناطق بالادست رودخانه‌های «مرغک» و «خالکایی» انجام می‌شود، اظهار کرد: زیرکمیته مدیریت آبخیز چهار ایستگاه سنجش سطح آب را در داخل تالاب انزلی نصب کرده و فعالیت این ایستگاه‌ها ادامه دارد.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا به اجرای دو پروژه در زیرکمیته مدیریت فاضلاب تالاب انزلی اشاره کرد و افزود: توسعه سیستم تحت فشار جمع‌آوری فاضلاب، پروژه شماره یک در منطقه «کلویر» شهر انزلی است.

آئوکی با اشاره به مطالعه نصب مخازن تصفیه فاضلاب در محل روستای «اسپند»، بیان کرد: در سال سوم مراحل عملیاتی پروژه مذکور، مخازن تصفیه فاضلاب در روستا نصب می‌شود.

وی، از اجرای طرح جمع‌آوری زباله موثر قابل بازیافت و ترویج ورمی کمپوست در روستای «دهنه‌سر شیجان» خبرداد و تصریح کرد: طرح مذکور در زیر کمیته مدیریت پسماند انجام شده است.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا به اجرای پایش زباله رهاشده در رودخانه به وسیله نصب تور در رودخانه‌های تالاب انزلی از سال آینده اشاره کرد و گفت: طرح مذکور در زیرکمیته مدیریت پسماند انجام می‌شود.

آئوکی متذکر شد: مشاوره‌های فنی در مورد شیرابه محل دفن زباله سروان و همچنین کارخانه کمپوست انزلی در زیرکمیته مدیریت پسماند ارائه شده است.

وی با اشاره به انجام دو گونه فعالیت در زیرکمیته اکوتوریسم، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های جامع‌محور در روستا از برنامه‌های زیرکمیته اکوتوریسم است.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا به برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی در زیرکمیته اکوتوریسم اشاره کرد و یادآور شد: دوره‌های آموزشی آشپزی، صنایع دستی، کایاک‌سواری و پذیرایی از گردشگران در روستاهای هدف برگزار شده است.

آئوکی، ساخت مراکز بازدیدکنندگان و سالن اجتماعات در روستا و همچنین مرکز بازدیدکنندگان در شهرستان بندر انزلی را فعالیت دوم زیرکمیته اکوتوریسم برشمرد و اظهار کرد: محل پیشنهادی برای مرکز بازدیدکنندگان در شهر انزلی در مجاورت پل ولایت است و در حال گفت‌وگو و بررسی طرح با شهرداری انزلی هستیم.

وی ادامه داد: مرکز بازدیدکنندگان در مسائل مدیریتی به عنوان یک موزه فعالیت نمی‌کند بلکه برای ارائه خدمات و همچنین آموزش پیش‌بینی شده است.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا به فعالیت‌های زیرکمیته آموزش زیست‌محیطی با استفاده از مرکز آموزش تالاب انزلی واقع در پناهگاه «سلکه» اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های آموزشی مختلفی به طور منظم انجام شده ضمن اینکه آموزش برای مدرسان و مربیان در حال انجام است.


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

نظرسنجی

از عملکرد ملوان در فصل نقل و انتقالات رضایت دارید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
تلویزیون اینترنتی انزلی پرس
آخرین اخبار
منو سایت
دسته بندی
آمار بازدید:

بازدید امروز: 761 بازدید

بازدید دیروز: 2761 بازدید

بازدید کل : 9886796 بازدید

افراد آنلاین: 0 نفر

انزلی , اخبارانزلی , ملوان , بندرانزلی , گیلان , ملوان انزلی , گردشگری انزلی , منطقه آزاد انزلی , آبکنار , تالاب انزلی , بندر انزلی , انزلی چی