*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 8835
  • 15 ژانویه 2018 - 16:37
اینترنت نیم بها
اینترنت نیم بها چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

اینترنت نیم بها چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

اینترنت نیم بها چیست و چگونه محاسبه می شود ؟ موضوعی که ذهن خیلی از استفاده کنندگان از شبکه اینترنت را به خود مشغول کرده است . به گزارش وب سایت خبری تحلیلی انزلی پرس ، حدودا از دو سال پیش با تغییراتی در ارائه سرویس اینترنت واژه ای جدید تحت عنوان ” اینترنت نیم […]

اینترنت نیم بها چیست و چگونه محاسبه می شود ؟ موضوعی که ذهن خیلی از استفاده کنندگان از شبکه اینترنت را به خود مشغول کرده است .

به گزارش وب سایت خبری تحلیلی انزلی پرس ، حدودا از دو سال پیش با تغییراتی در ارائه سرویس اینترنت واژه ای جدید تحت عنوان ” اینترنت نیم بها ” به فرهنگ لغات جامعه استفاده کننده از شبکه افزوده شد.

این واژه شاید سبب درگیری فکری زیادی برای آن دسته از استفاده کنندگان از شبکه اینترنت شد که کمتر علاقه ای به ورود به جزئیات این مباحث دارند و همین امر سبب شد تا ما در این مقاله کوتاه و با زبانی ساده این مبحث را توضیح دهیم .

ببینید شبکه اینترنت یک شبکه جهانی است ، مثلا همین الان که شما این وب سایت ” انزلی پرس ” را مشاهده می کنید سرورهای این سایت در کشور آلمان قرار دارد ، این یعنی شما با وارد کردن آدرس سایت انزلی پرس به سرورهای آلمان هدایت شده و این وب سایت را مشاهده می کنید .

اما سایت های زیادی هم بر روی سرورهای داخل ایران قرار دارند همچون سایت اشتراک گذاری ویدئو ” آپارات ” که میلیون ها دقیقه ویدئو بر روی آن قرار گرفته است ، یعنی شما با وارد کردن آدرس آن سایت به سرورهای داخل ایران هدایت شده اید .

پس عملا برای دریافت اطلاعات سایت ” انزلی پرس ” شما به شبکه جهانی اینترنت متصل شده اید و همچنین برای دریافت اطلاعات موجود در آپارات شما به سرورهای داخلی متصل شده اید ، پس همانطور که متوجه شدید در اینجا تفکیکی وجود دارد تحت عنوان شبکه داخلی ” اینترانت ” و شبکه جهانی تحت عنوان ” اینترنت ” یعنی اگر روزی اینترنت قطع شود و شبکه بر قرار باشد تمام وب سایت هایی که سرورهایشان داخل ایران باشد عملا قابل دسترس بوده و سایت هایی نظیر انزلی پرس از دسترس خارج خواهند شد .

 

اینترنت نیم بها

اینترنت نیم بها

 

وزارت ارتباطات از حدودا دو سال پیش تصمیم گرفت از وب مسترها و مدیران وب سایت های ایرانی از آنها بخواهد که وب سایت های خود را بر روی سرورهای ایرانی قرار دهند و در این بین با عنوان نمودن مبحث ” اینترنت نیم بها ” برای سایت های داخلی امتیازی به آنها داد تا مخاطبینشان بتوانند با هزینه کمتری از شبکه اینترنت استفاده نمایند.

وزارت ارتباطات  لیستی از سایت های داخلی تهیه کرده است که کاربران ایرانی با ورود به این سایت ها با تخفیف ۵۰ درصدی استفاده از شبکه مواجه خواهند شد ، یعنی به عنوان مثال اگر شما در وب سایت آپارات ۱ گیگ فیلم مشاهده کنید در سیستم محاسبه ترافیک برای شما ۵۱۲ مگابایت محاسبه خواهد شد اما اگر از طریق انزلی پرس ۱ گیگ فیلم و عکس دریافت کنید چون از سرورهای خارج از کشور اطلاعات را دریافت کرده اید در محاسبات همان ۱ گیگ برای شما محاسبه خواهد شد .

دلیل دیگری که می توان برای نیم بها شدن قیمت اینترنت برای وب سایت های داخلی عنوان نمود این است که آنها از یک شبکه داخلی به مخاطبین خود سرویس ارائه می کند و چون در اینجا جامعه هدف مخاطبین ایرانی هستند و همه آنها از طریق شرکت های ایرانی اینترنت را دریافت می کنند این تبادل دیتا نیازی به شبکه جهانی اینترنت نداشته و به همین دلیل قیمت ها تا حدود زیادی شکسته خواهد شد .

توجه داشته باشید که در شیوه جدید ارائه اینترنت نامحدود مثلا اگر سرویس دهنده ای در ازای ۳۶۰ گیگ اینترنت از شما مبلغ ۵۰ هزار تومان دریافت می کند و در تبلیغات عنوان می کند که استفاده از وب سایت های منتخب داخلی نیم بها می باشد شما باید در نظر داشته باشید که عملا ” ۱۸۰ گیگ اینترنت بین الملل دارید ” که در صورت استفاده از وب سایت های منتخب داخلی میزان استفاده شما به تناسب میزان مصرف دیتا از شبکه های داخلی بیشتر از ۱۸۰ گیگ خواهد شد .

پس اگر روزی به پنل مدیریت اینترنت خود مراجعه کردید و متوجه شدید در یک زمان خیلی کوتاه یک سوم حجم اینترنت شما مصرف شده است دلیلیش این است که شما با استفاده از سایت های خارجی نظیر تلگرام و اینستاگرام بیشتر حجم خود را در وب سایت های خارجی مصرف کرده و تخفیف استفاده از سایت های داخلی تا آن لحظه شامل شما نشده است .

اصل داستان این است که در مثال مذکور شرکت سرویس دهنده اینترنت به شما ۱۸۰ گیگ اینترنت در ازای مبلغ ۵۰ هزار تومان فروخته است اما به شما این پکیج را ارائه می دهد که اگر از سایت های داخلی هم استفاده کنید می توانید تا سقف ۳۶۰ گیگ از شبکه در اختیار استفاده نمایید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید فایده قرار گرفته باشد .