*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 6130
  • 04 جولای 2016 - 20:19
درگذشت کارگردانی با عینک سیاه

درگذشت کارگردانی با عینک سیاه

  عباس کیارستمی و عینک سیاهش به دو عنصر جدا نشدنی تبدیل شده‌اند، به طوری که خود کیارستمی در جایی گفته است همه مردم برای شناخته نشدن عینک می‌زنند، اما من اگر جایی باشم و بخواهم شناخته نشوم، عینکم را برمی‌دارم. عباس کیارستمی، بی شک مشهورترین کارگردان سینمای ایران در سطح کشور و به ویژه […]

 

عباس کیارستمی و عینک سیاهش به دو عنصر جدا نشدنی تبدیل شده‌اند، به طوری که خود کیارستمی در جایی گفته است همه مردم برای شناخته نشدن عینک می‌زنند، اما من اگر جایی باشم و بخواهم شناخته نشوم، عینکم را برمی‌دارم.
عباس کیارستمی، بی شک مشهورترین کارگردان سینمای ایران در سطح کشور و به ویژه در سطح بین المللی است. و هر چند این شهرت موضوع مناقشه های بسیاری در داخل و خارج از کشور بوده است، اما بسیاری به خصوص در سطح جهانی آثار کیارستمی را از عمیق ترین و پرارزش ترین نمونه های این هنر در قرن بیستم می شمارند.

2040159
اغلب آثار وی با استقبال فراوان منتقدان روبه‌رو شده‌است. کیارستمی از سال ۱۹۷۰ میلادی در عرصهٔ سینما فعالیت می‌کند و تاکنون بیش از ۴۰ فیلم سینمایی، کوتاه و مستند ساخته‌ است. از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به سه‌گانه زلزله (۱۹۸۷ تا ۹۴)، طعم گیلاس (۱۹۹۷) و باد ما را خواهد برد(۱۹۹۹) اشاره کرد.
کیارستمی علاوه بر سینما در عرصه‌های دیگر هنری از جمله شعر، عکاسی، چیدمان، موسیقی، طراحی گرافیک، طراحی و نقاشی نیز فعال است. او را باید در زمره سینماگران موسوم به موج نوی سینما در ایران به شمار آورد. سادگی، استفاده از کودکان به عنوان نقش اول و قهرمان داستان، سبک مستندگونه، بهره‌گیری از فضاهای روستایی، حذف کارگردان، شاعرانگی و نیز مکالمهٔ شخصیت‌ها در خودرو برخی از ویژگی‌های فیلم‌های کیارستمی است.
کیارستمی برنده چندین جایزهٔ بزرگ سینمایی است؛ از جمله یک بار نخل طلایی جشنواره کن و یک بار برنده یوزپلنگ برنزی جشنواره لوکارنو شده‌است. در سال ۲۰۰۳، گاردین کیارستمی را جزو بهترین ده کارگردان معاصر دنیا (در رتبهٔ ششم) نامید.
او را باید در زمره سینماگران موسوم به موج نو سینما ایران به شمار آورد . حرکتی سینمایی در ایرانی که در اواخر سال ۱۹۶۰ آغاز شد و شامل کارگردانانی پیشتاز مانند فروغ فرخ زاد ، سهراب شهید ثالث ، محسن مخملباف و پرویز کیمیاوی بود . فیلمسازانی که در تکنیک های رایجی همچون استفاده از گفتگوهای شاعرانه و داستان سرایی تمثیلی همراه با مسائل سیاسی سهم زیادی دارند .
متاسفانه بعدازظهر امروز عباس كيارستمى پس از تحمل يكدوره بيمارى سخت در فرانسه درگذشت.
روحش شاد و يادش ماندگار…

photo_2016-07-05_00-36-23

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.