*** پیام مدیر :
مخاطب گرامی رسانه انزلی پرس، شما در حال مشاهده نسخه جدید و تجمیعی انزلی پرس هستید ، از این پس رسانه های ملوانی ، رادیو انزلی و گیل نوا در انزلی پرس به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

  • شناسه : 11638
  • 20 می 2020 - 0:21
یادداشت – وظایف شهرداری ها

یادداشت – وظایف شهرداری ها

اصلی ترین وظیفه شهرداری ها برنامه ریزی و مدیریت امور شهری با هدف رشد و توسعه همه جانبه و پایدار در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و کالبدی حیات شهری است. شهرداری ها می توانند مهمترین عامل موثر در بهبود اوضاع و اداره یک شهر محسوب شوند.

هومن داداشی – اصلی ترین وظیفه شهرداری ها برنامه ریزی و مدیریت امور شهری با هدف رشد و توسعه همه جانبه و پایدار در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و کالبدی حیات شهری است. شهرداری ها می توانند مهمترین عامل موثر در بهبود اوضاع و اداره یک شهر محسوب شوند.

افزایش انتظارات و نیازهای مردم از یک طرف و کاهش منابع مالی از طرف دیگر از مهمترین مشکلاتی است که مدیران شهری با آن مواجه هستند. نگاهی گذرا به منابع درآمدی شهرداری ها نشانگر این است که کمکهای دولت و سازمانهای دولتی و اقسام عوارض اساسی ترین و البته سنتی ترین راهکارهای کسب درآمد برای شهرداری ها هستند که متاسفانه به دلائلی نظیر معضلات کنونی اقتصادی در سطح کلان، تورم و نوسانات نرخ ارز و امثالهم بشدت تضعیف و صعب الوصول گردیده اند! درحالیکه در بسیاری از شهرهای دنیا شاهد گسترش چشمگیر سرمایه گذاری بخش خصوصی و مشارکت عمومی در مباحث اقتصادی، پروژه های زیرساختی یا خدماتی یا رفاهی و غیره هستیم، مقوله مهم و موثر سرمایه گذاری در اکثر شهرهای کشورمان مغفول مانده یا در سیستم مدیریت شهری سیاست و تدابیر تسهیل گرانه ای برای این امر اتخاذ نمی گردد!!


قطع به یقین شایسته است با توجه به مشکلاتی که فی المقدمه معروض شد؛ اقداماتی هوشمندانه و فوری برای ایجاد بستر لازم جهت جلب توجه و اطمینان سرمایه گذاران به مشارکت یا مباشرت در پروژه های حوزه مدیریت شهری، رفاهی، عمرانی و گردشگری یا سایر موضوعات معمول گردد.


بدیهی است که بهره گیری از توان و پتانسیل بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و اجرای طرحهای زودبازده حلقه مفقوده فعالیتهای شهرداری می باشد. ایجاد روند روبه رشد در حوزه های مالی و اقتصادی شهرداری ها می تواند جایگاه ویژه ای برای آنها در بخش بانکی نیز کسب نموده و حتی با مشارکت بانکها و شرکتهای سرمایه گذاری سود سرمایه اشخاص را تضمین نموده تا سرمایه گذاران با خاطری آسوده به این عرصه ورود کرده و شهرداری و اداره امور شهر را از رکود و عقب ماندگی نجات داده و درآمدی پایدار برای طرفین ایجاد گردد.