لوگو انزلی پرس

رسانه انزلی پرس

photo_2023-06-29_16-28-39
5/5
آرش فهمیده: ملوان، آژاکس ایران است

به گزارش انزلی پرس و به نقل از خبرگزاری فارس، ملوان انزلی کم‌ هزینه‌ترین باشگاه لیگ برتر در فصل گذشته بود، باشگاهی که دستمزد کل بازیکنان و کادرفنی اش  فقط 50 میلیارد تومان شد. این باشگاه قدیمی و پرطرفدار با سابقه قهرمانی در جام حذفی کشور یکی از بازیکن‌سازترین باشگاه‌های فوتبال کشور است. با آرش فهمیده مدیرعامل جدید باشگاه ملوان در مورد شرایط این باشگاه از نظر مالی در فصل آینده گفت‌وگویی کردیم که صحبت‌های او را در زیر می خوانید: 

* رعایت شفافیت و فیرپلی مالی در فوتبال کشور

مدیرعامل ملوان اظهار داشت: با توجه به شرایط جدیدی که در فوتبال کشور حاکم شده و باشگاه‌ها باید قبل از آغاز لیگ هم  اعضای هیأت مدیره اش مشخص شود و  هم بودجه باشگاه، روزهای پرمشغله‌ای را پشت سر می‌گذاریم و از 9 صبح تا 12 شب درگیر این مسائل هستیم. باشگاه ملوان با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارد. فصل گذشته بودجه ما در مورد دستمزد بازیکن و کادر فنی 50 میلیارد تومان بوده ، جذب سرمایه‌ در فوتبال کشورمان به زودی به دلیل پروتکل‌های نهادهای بین‌المللی مثل AFC باید قانونمند و ضابطه‌مند شود و از سوی دیگر شفافیت مالی و همچنین فیرپلی مالی در فوتبال کشور رعایت شود. بودجه فصل آینده ما یک بودجه نرمال خواهد بود که بین 100 تا 150 میلیارد تومان می‌شود اما اینکه چگونه و از چه مسیری به این بودجه برسیم هم دغدغه ماست.

* کل بودجه حق پخش تلویزیونی مشکلی از باشگاه ها حل نمی‌کند

فهمیده گفت: لیگ برتر ما به دو بخش تقسیم شده است 7-8 تیم در بالای جدول قرار گرفتند و 7-8 تیم پایین جدول که تیم‌هایی ریشه‌داری مثل ملوان، نفت آبادان، نساجی و … هستند و از نظر مالی در جایگاه ضعیف‌تری نسبت به باشگاه‌های بالای جدول قرار دارند. حق پخش ورزش در بودجه‌ای که مجلس سال گذشته تصویب کرده بود 315 میلیارد  تومان تعیین شد که 30 درصد آن اختصاص به وزارت ورزش و 70 درصد هم به صداوسیما اختصاص داشت. در فصل جدید که دغدغه‌های مالی باشگاه‌ها بیشتر شده است این رقم 243 میلیارد تومان برای کل ورزش در نظر گرفته شده یعنی درآمد کمتر هم شده است. بر فرض محال هم تمام صددرصد این بودجه به باشگاه‌های خصوصی فوتبال و پایین جدول لیگ برتر تزریق شود، این عدد و رقم نمی‌تواند گره‌ای از مشکلات باشگاه‌های ما باز کند.  

* نحوه توزیع حق پخش فوتبال انگلیس بین باشگاه‌ها

وی درباره مقوله حق پخش اشاره کرد: در فوتبال انگلیس که یکی از تجاری‌ترین فوتبال‌های دنیا را دارد  و باشگاه‌ها در آن خصوصی هستند روش تقسیم حق پخش  تلویزیونی به این شکل است که در بازی‌های داخلی انگلیس 50 درصد حق پخش بین 20 باشگاه به طور مساوی تقسیم می‌شود و 50 درصد هم براساس رتبه باشگاه‌ها در پایان فصل بین تیم‌ها توزیع می‌شود. در مورد بازی‌های خارج از انگلیس یعنی لیگ قهرمانان اروپا به طور مثال حق پخش تلویزیونی بین هر 20 تیم حاضر در لیگ برتر انگلیس به صورت مساوی تقسیم می‌شود که البته براساس روز پخش مسابقه و نوع شبکه‌ای که بازی را پخش می‌کند درصدهای تخصیص یافته متفاوت است.

* باید در مسیر شفافیت مالی حرکت کنیم

مدیرعامل ملوان گفت: در سال‌های گذشته موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌های ما یک موضوع چالش‌برانگیز بود اما این مسئله در مسیری قرار گرفته که کاملاً عملیاتی و اجرایی شده و فدراسیون از باشگاه‌ها خواسته شرایط و زیرساخت‌‌های خود را برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها  اعلام کنند که من به دنبال استفاده از ظرفیت‌های کل استان و تعامل با همه نهادها برای ایجاد این شرایط در ورزشگاه انزلی هستم. اکنون هم بحث شفافیت مالی و فیرپلی مالی به وجود آمده که ما باید به این سمت حرکت کنیم و فوتبال ما راهی جز آن ندارد. فیرپلی مالی به زبان ساده یعنی اینکه هر باشگاه متناسب با درآمدهایش در فوتبال خرج کند. 

* تفاوت فوتبال ایران و فوتبال اروپا

وی درباره تفاوت فوتبال ایران و اروپا عنوان کرد: تفاوت بزرگ فوتبال کشورمان با فوتبال اروپا این است که فوتبال اروپا اتحادیه‌محور است و فوتبال ما فدراسیون‌محور. فدراسیون در اروپا دغدغه باشگاه‌ها را ندارد و به صورت استراتژیک عمل می‌کند و دنبال ایجاد زیرساخت هاست. فوتبال ما هم باید به سمت اتحادیه محور پیش برود، یعنی در فوتبال ایران هم اتحادیه‌محور شویم.

* اعلام موجودیت تشکل باشگاه‌های خصوصی 

فهمیده ادامه داد: پنج باشگاه خصوصی لیگ برتر یعنی ملوان، شمس‌آذر قزوین، هوادار تهران، نساجی مازندران و تراکتور تبریز یک گروه و تشکل به نام تشکل باشگاه‌های خصوصی ایجاد کرده‌ایم و هفته آینده قرار است در فوتبال کشور اعلام موجودیت کنیم. می‌خواهیم بدانیم ما باشگاه‌های خصوصی در کجای این چرخه فوتبال هستیم. می‌خواهیم اتحادیه باشگاه‌های خصوصی را برنامه‌ریزی و تأسیس کنیم. اساسنامه آن هم توسط نصیرزاده مدیرعامل باشگاه تراکتور در حال نگارش است. ما باید از فوتبال فدراسیون‌محور فاصله بگیریم و فوتبال اتحادیه‌محور تشکیل دهیم این معنایش تقابل نیست بلکه کمک به رشد و توسعه فوتبال خواهد بود. این اتحادیه می‌خواهد براساس همان بخش اتحادیه محور عمل کند و الگویی که داریم را  بومی‌سازی کرده و در فوتبال کشورمان اجرایی کنیم. فیرپلی مالی در فوتبال کشور باید رخ بدهد.

* مسیر روشن کمک‌های مالی به فوتبال 

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مسائل مالی در فیرپلی مالی همین شفافیت مالی است. اینکه چگونه پول وارد چرخه و مسیر فوتبال می‌شود. هم‌اکنون شاهدیم که گفته می‌شود حتی اگر یک علاقه‌مند فوتبال بخواهد به باشگاهی کمک کند این پول باید در چارچوب و مسیر قانونی انجام شود و خارج از قوانین اسپانسرینگ نباشد. در آینده‌ای نزدیک حتی اگر فردی علاقه‌مند بخواهد به باشگاهی کمک مالی کند در صورتی که خارج از این قوانین باشد، غیر قانونی تلقی می‌شود. باشگاه ملوان برای اینکه چگونه بتواند به بودجه 150 میلیارد تومانی‌اش برسد مهم است اینکه این درآمد از طریق تبلیغات روی پیراهن و مسیرهای قانونی انجام شود زیرا سازمان‌های نظارتی در کشورمان قطعاً به این مسائل به درستی حساسیت نشان می‌دهند و باید شفافیت مالی لحاظ شود.

* ارزش دلاری حق پخش لیگ برتر ایران

مدیرعامل ملوان گفت: صادق درودگر مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران به من گفت ارزش حق پخش تلویزیونی لیگ برتر ایران در سال 1398، 70 میلیون دلار بوده است و با توجه به این رقمی که آقای درودگر به من اعلام کرد ما باید فکری به حال درآمد باشگاه‌ها از طریق حق پخش تلویزیونی داشته باشیم. AFC در سه ماه آینده باشگاه‌ها را ملزم به داشتن حق پخش تلویزیونی خواهد کرد. بنابراین یا باید یک متمم بودجه جدا در این مورد داشته باشیم یا فکری اساسی برای این چالش بزرگ در نظر بگیریم.

* نحوه جذب بازیکن در ملوان 

وی درباره احتمال جذب میلاد سرلک گفت: در مورد احتمال جذب میلاد سرلک باید بگویم ما یک باشگاه نظامی هستیم که 30 درصد آن سهام آن متعلق به نیروی دریایی است و 70 درصد متعلق به مجمع باشگاه است. جذب بازیکن در باشگاه براساس نظر هیأت مدیره و کمیته فنی باشگاه خواهد بود و من آرش فهمیده یا سرمربی محترم شخصاً در این مورد تصمیم‌گیری می‌کنیم دو عضو هیأت مدیره باشگاه از اعضای نیروی دریایی هستند که در پروسه جذب بازیکن سرباز به ما کمک می‌کنند. بحث میلاد سرلک هم از طریق ستاد کل تربیت‌بدنی نیروی دریایی در حال رصد  است و اینکه ببینیم چه شرایطی پیش می‌آید. در ابتدا گفته شد میلاد سرلک سرباز است و بعد این موضوع رد شد و گفتند که این بازیکن تا اول شهریورماه سرباز نیست. اکنون هم این موضوع از طریق نیروی دریایی رصد می‌شود. ما حسین منادی هم از طریق سربازی جذب کردیم. امیر سعادت و  امیر سلطان‌آبادی فرمانده کل نیروی دریایی به ما خیلی کمک کرده اند. 

* دستمزد چهار بازیکن پرسپولیس و استقلال برابر با کل دستمزد بازیکنان ملوان است

فهمیده عنوان کرد: باز هم در پایان تأکید می‌کنم که باید در بحث شفافیت مالی و فیرپلی مالی و همچنین حق پخش تلویزیونی قانومند عمل کنیم فوتبال ما باید دچار یک دگردیسی شود و به کلیدواژه‌های جدیدی مثل اتحادیه‌محور بودن عادت کند. اتحادیه محور بودن فوتبال بار منفی ندارد. اگر فیرپلی مالی رعایت نشود باشگاه‌های مثل ملوان، نفت آبادان، نفت مسجدسلیمان و … در مسیر نابودی قرار می‌گیرند. ما در این مسیر زورآزمایی محکوم به شکست می‌شویم. در هفت تیم بالای جدول رقم قرارداد یک بازیکنش برابر با پنج بازیکن تیم ما است یا می‌توان حتی اینگونه بیان کرد مجموع کل قرارداد بازیکنان ما به اندازه دستمزد چهار بازیکن استقلال و پرسپولیس بوده است که این مسیر بی‌عدالتی است و باید با آن مقابله شود و ما به سمت فیرپلی مالی برویم.

* ملوان آژاکس ایران است

وی خاطرنشان کرد: باشگاه‌هایی مثل ملوان، نفت آبادان، نفت مسجدسلیمان و … باشگاه‌های سازنده‌ای هستند. باشگاه ما 10 تیم لیگ برتری در رده‌های مختلف سنی دارد. ما 400 بازیکن داریم. بیش از 10 سال است که ملوان در فوتبال بانون تیم‌داری می‌کند. ما به آکادمی که داریم افتخار می‌کنیم. تمام مدیران باشگاه ملوان در ادوار مختلف با وجود همه تنگناهای مالی همواره در بخش پایه تیم‌داری کرده‌اند. باشگاه ملوان آژاکس ایران است اما این آژاکس نباید دغدغه مالی داشته باشد، انصاف نیست. من تلاش می‌کنم از تمام ظرفیت شهر و استان‌مان برای کمک به ملوان استفاده کنم.

آخرین اخبار انزلی پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *