لوگو انزلی پرس

رسانه انزلی پرس

Arezo-Ashrafizadeh
5/5
برنامه‌های احیای تالاب انزلی باید بروزرسانی و جدی‌تر پیگیری شود

آرزو اشرفی زاده روز یکشنبه در کارگروه مدیریت احیای تالاب انزلی در رشت با بیان اینکه این تالاب فرای ابعاد اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی، تالابی برای کشور و مردم حائز اهمیت و بسیار با ارزش است، ضمن قدردانی از استاندار گیلان و همه مدیران فعال در حوزه احیای تالاب انزلی افزود: احیای این تالاب پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه در بحث احیای تالاب انزلی باید بعضی از منافع آنی فدای منافع ملی و بلند مدت شود، اظهار کرد: در همین راستا در ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب‌ها که به ریاست معاونت اول رئیس جمهور تشکیل می‌شود و عالی‌ترین سطح برای مدیریت تالاب‌هاست در بحث مدیریت تالاب انزلی یک برنامه جامع هفت ساله برای آن تدوین شده و بر اساس آن مشکلاتی چون ورود فاضلاب، پسماند و مباحث آبخیزداری احصا شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها با تشکر از همه اقدامات صورت گرفته و قدردانی از استاندار گیلان برای سرعت بخشیدن به این کارها ادامه داد: براساس بررسی‌ها و نیز گزارش‌هایی که ازدستگاه‌های مختلف دریافت شد و با توجه به اینکه باید منافع ملی را در نظر بگیریم باید سرعت بیشتری به اقدامات داده شود زیرا با روند و سرعت کنونی، احیای تالاب انزلی بسیار زمان بر خواهد بود و شاید زمان را از دست بدهیم.

اشرفی زاده گفت: بنا به مباحث گفته شده بعنوان نمونه، سازمان بنادر لایروبی را انجام می دهد اما از سوی دیگر از بالادست رسوبات کماکان وارد می شود؛ در صورتی که در برنامه جامع احیا تمام این موارد در کنار هم و با راهکار آن دیده شده است و بخش اعتبارات معمولا بعنوان پاشنه آشیل یا مشکل اساسی عدم پیشرفت بیان می شود.

وی، با بیان اینکه در خصوص اعتبارات ویژه ای که بدین منظور باید در نظر گرفته شود نیز به طور قطع نیازمند عزم ملی هستیم، اظهار کرد: ما بعنوان سازمان محیط زیست پیگیری های لازم را انجام می دهیم اما همانطور که در مصوبات قرارگاه جهادی هم آمده نخست باید دستگاه های مختلف برنامه های خود را بروز و پیگیری کنند.

وی عنوان کرد: در جلساتی که با یکی، ۲ دستگاه اجرایی برگزار شد به نظر می رسد برنامه های قبلی در حال پیگیری است که به همین دلیل سرعت لازم وجود ندارد، از این‌رو تاکید می کنیم این برنامه‌ها باید بروز رسانی و با جدیت بیشتری انجام شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها متذکر شد: بزودی جلسه ستاد هماهنگی و مدیریت احیای تالاب های کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود و در سفر دوم رئیس جمهوری به گیلان بحث قرارگاه جهادی احیای تالاب انزلی و مصوبات آن و اقدامات پیگیری شده باید ارائه شود.

اشرفی زاده در بخش دیگری از سخنانش افزود: یکی از نکات مهمی که بدستور استاندار باید انجام شود بحث برداشت های غیرمجاز از منابع آب شیرین تالاب انزلی است که نیازمند اعمال برخوردهای قانونی است؛ دستگاه قضایی باید همکاری ویژه ای با محیط زیست و آب منطقه ای داشته باشد زیرا بیت المال، انفال و حق همه مردم است و کسی نمی تواند به نفع خود استفاده کند.

وی تاکید کرد : موضوع یادشده دزدی است و قانون هم در مورد آن صراحت دارد و باید جلوی این موضوع گرفته شود.
وی همچنین بر انجام اقدامات احیا در تالاب انزلی با پشتوانه علمی و مطالعاتی تاکید کرد.

آخرین اخبار انزلی پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *